GündemManşet

DEMİRCİKÖY MAHALLESİ MUHTARI NEBAHAT İMAMOĞLU, SARIYER OLAY’A KONUŞTU

nebahat-imamoglu-1

“KUŞ SESİ YERİNE TIR SESİ DUYUYORUZ”

Demirciköy Muhtarı Nebahat İmamoğlu, SARIYER OLAY’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sarıyer’in doğasıyla insanı büyüleyen mahallesi Demirciköy’ün 2 yıllık muhtarı İmamoğlu, “Köprü açıldı ve gürültü arttı. Özellikle geceleri müthiş gürültü oluyor. Köprüden ağır vasıtalar geçiyor. Evlerimizin içinden TIR’lar geçiyor sanki. Kuş sesi yerine TIR sesi dinliyoruz” dedi.

ÖZEL RÖPORTAJ/ NEVRA YERLİKAYA

Sarıyer’in mahalleye dönüştürülen 8 köyünden biri Demirciköy. Her birinin kendine has güzellikleri var. Fakat Demirciköy ormanın içine gizlenmiş bir yaşam alanı. Sağlı sollu kestane, akasya, orman ağaçlarıyla dolu olan mahalle, bakımlı ve temiz olmasıyla da fark yaratıyor.  Osmanlı döneminde padişahların, paşaların ve zenginlerin avlanmak için gittikleri Demirciköy, ismini 17.yy’da köy halkı demir işiyle uğraştığı için almış.

İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla açılan Üçüncü Köprü’nün Demirciköy’den geçmesiyle köyün ismi daha fazla duyuldu.  “Paşalar köyü” olarak da bilinen Demirciköy’ün muhtarlığını iki yıldır Nebahat İmamoğlu yapıyor. 25 sene özel sektörde yöneticilik yapan ve emekli olan İmamoğlu 12 sene de kendi yerini işletti. Baba tarafından beşinci, anne tarafından da dokuzuncu kuşak Demirciköylü olan Nebahat İmamoğlu, “baba toprağım” dediği ve sevdalısı olduğu köyün sevilen simalarından biri. Köy halkının “abla, teyze, kardeş” olarak gördüğü İmamoğlu köylülerin ısrarı ile muhtar olmuş.

Nebahat İmamoğlu SARIYER OLAY’a Demirciköy’le ilgili samimi açıklamalarda bulundu.

Öncelikle sizi tanıyalım…

Sarıyer’de doğdum. Okul hayatım Sarıyer’de geçti. Özel sektörden emekliyim. Beş senedir Sarıyer Kent Konseyi ile çalışıyorum.  Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi’nde aktif olarak yer alıyorum.  3 sene Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptım. Sarıyer Kent Konseyi Tarım ve Hayvancılık Başkanlığı görevimi de yürütüyorum. Şimdi de Demirciköy muhtarlığı yapıyorum.

Demirciköy sizi çok seviyor. Bunu nasıl açıklıyorsunuz?

Köy halkını çok iyi tanıyorum. Ailemi tanırlar. Baba ve anne tarafından Demirciköylüyüm. Birbirimizle çok iyi anlaşıyoruz. Benim muhtar olmamı istediler. Ben de Sarıyer’e ve köyümüze yakışan güzel işler için çalışıyorum.

“İŞİMDE ZORLANMIYORUM”

Kadın muhtar olmanız işlerinizi kolaylaştırıyor mu zorlaştırıyor mu?

Hiç zorlanmıyorum. Kadın gözüyle bakmak daha güzel işler çıkmasına neden oluyor diye düşünüyorum. Buraları da çok iyi bildiğim ve herkesle tanıştığım için çalışmalarımı rahat yapıyorum. Biz Demirciköy Halkı ile bir ekibiz. Daha refah bir köy oluşturmak için de köylülerin ve çalışanların desteğiyle emek harcıyorum.

Demirciköy mahalle olduktan sonra nasıl değişimler oldu?

Burada halk hayvancılıkla geçiniyor. Köy mahalle olduktan sonra bazı şeyler değişti. Örneğin köyün içinde hijyen açısından hayvan olmaması gerekiyor. Burada hayvan fazla olduğundan rahatsız edici kokular oluyor.  Bu konuyla alakalı Sarıyer Belediye Meclisi ile çalışma yaptık. Muhtarlık olarak meclise önerge verdik. Hayvancılıkla ilgili değerlerin yok olmaması adına hayvanları köy sınırlarına taşımak iyileştirme yapmak istiyoruz.  Muhtarlık olarak verdiğimiz önerge Sarıyer Belediye Meclisinden oybirliği ile geçti.

Sarıyer Belediyesi ile başlattığınız Ahır Projesi’nden söz eder misiniz?

Evet. Çok büyük ve gerekli olan bir proje. Köy içinde bulunan ahırlar köy sınırı dışında belediyeye ait alanlara taşınacak. Belediyenin, Orman Müdürlüğü’nün ve İSKİ’nin desteği ile yapılacak. Buralarda köylüler üretim yapacak. Sarıyer’de küçük bir üretim alanı neden olmasın? Hayvanların hijyenik koşullarda toplandığı yerler oluşturacağız. Köylülerin her birinin kendine ait ahırı olacak. Bu proje büyük olduğundan oturaklı gitmesini istiyoruz. Afaki olarak yaptık oldu demek istemiyoruz. Belediye de böyle düşünüyor. Bir sene içinde bitecek diye düşünüyorum. Kooperatifleşmeyi de düşünüyoruz. O zaman devletten daha güzel imkan alıyorsunuz. Köylülerle yemekli toplantılar düzenledik. Herkesin fikri alındı. Köylülerin buna ihtiyacı var. Onların geçimleri hayvancılık ve tarımdır. Hepsi projenin hayata geçmesini heyecanla bekliyor.

nebahat-imamoglu-2

“KÖYÜN DEĞERLERİNİ YAŞATMAK TEK AMACIM”

Çalışmalarınızda ve girişimlerinizde en çok önemsediğiniz şey nedir?

Amacım buradaki değerlerin yok olmamasıdır. Tarımla uğraşsın istiyorum pazarları olsun istiyorum. Yoğurt, peynir gibi üretimler yapsınlar istiyorum. Gençlerimiz başka yerlere gitmesin istiyorum. Baba mesleği tarımı eğitim alarak yapsınlar. Hayvancılık ise bunu da eğitim alarak yapsınlar. Gençlerimiz başka köye değil kendi topraklarına faydalı olsunlar. Amacım köyümdeki değerleri yaşatmak. Bunu yaparken eksikleri de tamamlamak istiyorum. En fazla önemsediğim iki şey de kadınlar ve çocuklar. Kadınların evlerinde oturmalarını istemiyorum.

Bu anlamda Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi aktif olarak çalışıyor. Burada neler yapılıyor?

Mahalle mahalle gezerek kadınlara kendimizi anlattık. Sarıyer Belediyesi’nin Zekeriyaköy’de bizim için tahsis ettiği yerde faaliyetlerimiz devam ediyor.  Başlıca amacımız evde oturan kadınlara iş imkanı sağlamak. Ben hem muhtar olarak hem de kooperatifin aktif çalışanı olarak elimden gelen desteği veriyorum.

ALT YAPI SORUNU BÜYÜYOR

Demirciköy’ün başlıca sorunları neler?

En büyük sorunumuz alt yapı sorunu. Konuyla ilgili olarak İSKİ ile toplantılar yaptık. Bölgede bir Arıtma Tesisi kurulması için yer yok. Yalnızca bizim değil diğer köylerin de en büyük sorunu bu. Yapılaşma devam ediyor. Bu devam ettikçe sorun devam edecek. Muhtar olduğum günden beri başvurularım yazışmalarım devam ediyor. Bu soruna acilen çözüm bulunmalı. Diğer sorunumuz da elektrik hatları. Elektrik hatları çok eski yenilenmesi lazım. BEDAŞ’la toplantı düzenledik ve dile getirdim. Elektrik hatlarının yenilenmesi şart. Bunu bilmek için mühendis olmaya gerek yok.

Üçüncü köprü Demirciköy’ün hayatını nasıl değiştirdi?

Üçüncü köprünün yapımı sırasında da çok mağdur olduk. Trafiğe açıldığından beri sorunlar yaşıyoruz. Yapım aşamasında özellikle patlatma zamanlarında gürültü bizi çok rahatsız etti. Ben çalışma yapan ekiple haberleşme sağladım ve patlatma günlerinde bize haber verildi. Ben de bunu halka duyurdum. Bu sistemle halkın ürkmesini önledim. Köprü açıldı ve gürültü arttı. Özellikle geceleri müthiş gürültü oluyor. Köprüden ağır vasıtalar geçiyor. Evlerimizin içinden TIR’lar geçiyor sanki. Kuş sesi yerine TIR sesi dinliyoruz. Bunun çözülmesi için ses panelleri istedik. 8 köy muhtarı birlikte ve Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gidip CHP ve AKP’ye dilekçe verdik. Onlar da önerge ile Büyükşehir’e sundu. Burası bir yerleşim alanıdır. Köprü Yolu resmen evlerimizin içinden geçiyor. Halk sesten çok mağdur. Bunun en kısa zamanda çözülmesini istiyoruz.

nebahat-imamoglu-4

“KÖPRÜ YAPIN AMA ZAYİAT VERMEYİN”

Evet memleketin yola ve köprüye ihtiyacı varsa yapılsın. Muhtar olarak buna karşı değilim ama yapılırken ne kadar az zayiat verilir düşünülmeli. Halk mağdur edilmemeli. Yetkilere hep söylüyorum. Önemli olan halka zayiat vermemek. Köprü yaptınız ama hayatları olumsuz etkilediniz. Yetkililere sesleniyorum bu sorun acilen çözülsün. Mağdur olmak istemiyoruz.

“SORUNLARIMIZ ACİLEN ÇÖZÜLMELİ”

Köprüde hız kontrolü de yok. Gece motorlar yarış yapıyor. O gürültü bizi müthiş rahatsız ediyor. Ses paneli ne kadar keser bilmiyorum. Buna duyarsız kalınmasın. Halkım adına söylüyorum. Evlerin kapılarını kapatıyoruz ama gürültü azalmıyor. Evlerde oturamaz hale geldik. İnsanlar bize diğer köprüler de var diyebilir ama bu köprü diğerlerinden farklı.  Üçüncü köprü ağır vasıta köprüsü. Biz onlardan önce buradaydık. Köprü bize geldi. Mesela boğaz köprüsünü manzarası var diye tercih edenler oluyor. Ama Demirciköy’ü tercih edenler orman ve sessizliği için tercih ediyor. Köyün bu havası bozuldu.

Bir diğer sorunumuz da yollarda hız kesici olmaması. Ana yol köyün içinden geçiyor. Yaz aylarında burası yoğunlaşıyor. Uskumruköy çıkışından çıkanlar trafik olmadığından dolayı bizim yolumuzu tercih ediyor. Yolumuz çok hareketlendi ve buradan küçük vasıta da geçiyor ağır vasıta da. 1 sene önce zorla izin alarak 1 adet hız kesici yaptırdım. Köyün hız kesicilere ihtiyacı var. Hatta radarlı kontrol istiyorum. Sürücüler neredeyse insanları ezecekler.

DEMİRCİKÖY’DE OKUL YOK!

Demirciköy’de okul yok. Bu sorun hakkında gelişme var mı?

Mahalle olduğumuz için okulumuz yok. Mahalle olduk tamam ama bu geçiş süresince çözüm bulunmalı. Çocuklarımız okul için her gün 3 km mesafede olan Kilyos’a gidiyor. Çocukları otobüse bindirmek zor. Burada yaşayan anne ve babalar çalışıyor. Özel servis ücretleri çok yüksek. Aileler bunu karşılayamaz. Belediye Başkanımız Şükrü Genç, bu sorunumuza çözüm buldu. Belediye servisi öğrencilerimizi Kilyos’a götürüp getiriyor. Kendisine ve bütün belediye çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. MEB’in bu bölgelere hassas davranmasını bekliyoruz. Buraya bir ilköğretim okulu açılmalıdır. Çocuklar ve aileleri mağdur oluyor. Bu mağduriyet beni çok üzüyor. Çözüm bulunmasını istiyorum.

“MİMOZA İZLEMEK İÇİN BURAYA GELECEKLER”

Demirciköy, bir mimoza köyü. Gördüğüm kadarıyla yeni ağaçlandırmalar yapılıyor. 

Evet. Ormanda üçüncü köprü çalışmaları sırasında fazla açılan yerler var. Orman Müdürü ile dolaştık oraya ağaçlar dikilmeye başlandı. Demirciköy mimoza köyüdür. Demirciköy Çevre ve Kültür Derneği ile birlikte köy içi yol kenarlarına 25 tane mimoza diktik.  Bir iki sene sonra insanlar mimoza seyretmek için Adalar’a gitmeyecek Demirciköy’e gelecek.  Demirciköy’de fazla yapılaşma yok. Çünkü alanımız yok. İyi ki de yok. Beton istemiyoruz. Burası basık değil havadar bir alan. Kış ağır ama yaz serindir. Karadeniz’in uç noktasında yer alır. Diğer köyler de güzel ama biz farklıyız. Ormanın içindeyiz ve nefes alıyoruz. Huzur kokan köyümüzde sorunlarımız çözülürse daha huzurlu yaşayacağız.

nebahat-imamoglu-5

ŞENLİKLERLE DOLU 

Demirciköy’de artık gelenekselleşen Hıdırellez Şenliği var. Bundan söz eder misiniz?

Demirciköy Muhtarlığı olarak Hıdırellez Şenliği düzenliyoruz. Sarıyer Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz şenlik Mayıs ayının beşinci günü yapılıyor. Bu sene üçüncüsünü gerçekleştirdik. Halk meydanda toplanıyor ve eğlenceli saatler geçiriyoruz. Çocuklar için çuval ve yumurta yarışı yapıyoruz. Burada Karadenizli vatandaşlar ağırlıklı olduğundan Karadeniz ekibi geliyor. Ateş yakıyoruz ve üstünden atlıyoruz. Kadınlarımız yemek ve el işlerini getiriyor, stantlarda sergiliyor. Geçen sene şenliğe bin kişi katıldı. Kendi köyümüz kadınlarının haricinde dışardan stant açtırmıyoruz. Bu geleneği biz bize yaşatıyoruz. Sarıyer ve civar mahallelerden (köylerden) Geleneksel 5 Mayıs Demirciköy Hıdrellez Şenliğimize katılım desteklerini bekliyoruz. Hıdırellez Şenliği’ne katılan emek harcayan en başta Sayın Şükrü Genç ve Belediye çalışanlarına, Kaymakamımız Osman Bilgin’e, halkıma, sponsorlara ve site yöneticilerine teşekkür ediyorum.

Röportaj için teşekkür ederim. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben de teşekkür ederim sesimizi duyurduğunuz için. Muhtarlar devletle halk arasındaki diyaloğu sağlar. Biz onlara aracı olmaya çalışıyoruz. Güzel iş yapınca mutlu oluyorum. İnsan, sabah kalktığında aynada kendinden utanmamalıdır. Başımı yastığa rahat koyuyorum. Muhtarlık yapmaya başladığım günden beri Sarıyer için ve Demirciköy için faydalı işler yapmaya çalışıyorum. Sorunlarımız dikkate alınıp çözülürse daha da mutlu olacağım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir