GündemManşet

Derbent’te görevli 25 yıllık cami imamının görevden alınmasını isteyen vatandaşlar, Sarıyer Müftülüğü’ne çıkarma yaptı!

derbent1 (5)

MERT CİN/ ÖZEL HABER

Sarıyer Çamlıtepe (Derbent) Mahallesi sakinleri ile mahallede görev yapan 25 yıllık cami imamı İ.A arasında yaşanan sürtüşme Sarıyer Müftülüğü’ne yansıdı. Cami imamının emekli olmasına rağmen görevine devam etmesi ve iddiaya göre mahallede siyasi propaganda yapması yüzünden vatandaşlar cami imamının bir an önce görevden alınmasını istedi. Bugün Sarıyer Merkez’deki Sarıyer İlçe Müftülüğü’ne otobüsle gelen yaklaşık 25-30 kişilik grup, İlçe Müftüsü Arif Cevlek ile görüşmek istedi. Yaşadıkları sıkıntıları İlçe Müftüsü Cevlek’e anlatmak isteyen mahalle sakinleri, müftünün kaymakamlıkta toplantıda olduğu bilgisinin kendilerine verilmesinden sonra beklemeye başladı. Daha önce de müftülüğe gelerek bu konudaki rahatsızlıklarını bizzat müftüye ilettiklerini ancak buna rağmen hiçbir şey değişmediğini belirten vatandaşlar, müftüyle görüşmek için müftülükte gerekirse gün boyu bekleyeceklerini söylediler.

“Sadece bir taziye evi yapılmasını istiyoruz” 

derbent-cami (3)

Bu konudaki sıkıntılarını Sarıyer Gazetesi Haber Müdürü Mert Cin‘e anlatan vatandaşlar şunları söyledi; “Derbent Mahallemiz’deki Derbent Merkez Cami’nin tadilattan geçirip camimizin yanına bir taziye evi ve kuran kursu yapmak istedik bununla ilgili olarak Sarıyer Müftülüğü’ne başvuru yaptık. Müftümüz kendisi bizzat gelip bu camide incelemelerde bulundu.  Yaklaşık 1 yıldır başvurmadığımız, çalmadığımız kapı kalmadı. Mahalle halkı olarak 1200’e yakın dilekçe topladık ama gelin görün ki herhangi bir geri dönüş olmadığı gibi sürekli olarak oyalandık. Bunun yanı sıra müftülük tarafından adım atılmayınca biz mahalle halkı olarak yapmak istedik fakat ona da izin vermediler.

Cami imamı Kuran Kursunu kendine mi tahsis etti?

derbent-cami (4)

Camimiz yapılırken bir hayır -sever vatandaşımız camimize 40 bin TL’ye yakın bir yardımda bulundu. Yaklaşık 450 metrekarelik bir alana Kuran Kursumuz yapıldı. Fakat gelin görün ki cami imamımız burayı kendisine tahsis etti ve daire olarak kullanıyor. Bunu Müftü Bey’e de ilettik. İmam dediğimiz kişinin insanlara islamiyeti öğretmesi gerekir fakat bizim camimizin imamı cami içerisinde siyaset yapıyor. Siyasi parti propagandası yapıyor. Bir anons yapmamız gerekse bize karşı çıkıyor. Bunların hepsi belgeli ve ispatlıdır.

İmamın değişmesini istiyoruz

Cami imamımız 25 yıldır burada görev yapıyor. 25 yıldır bir camiye yeni imam tayin edilmez mi? İmam yüzünden cemaat camiye gitmiyor, insanlar bu imamın emekli olmasına rağmen neden hala görevine devam ettiğini merak ediyor. Bundan 3 ay öncesine kadar müezzinimiz yoktu ama hep var olarak gözükmüş. Kaymakamlığa mahalle sakinleri olarak gelip konuşmasaydık müezzinin geleceği yoktu. Öğrendiğimize göre camimizin imamı hiç müezzin ile ilgili hiç bir talepte bulunmamış.”

 

SARIYER GAZETESİ’NİN NOTU: Haberde ismi geçen Cami İmamı İ.A, kendisiyle ilgili ortaya atılan suçlamalara cevap vermek isterse, sorumlu gazetecilik anlayışımız gereği gazetemizin sayfaları kendisine açıktır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir