GündemManşet

Didem Engin, mecliste işsizlik sorununu anlattı

didem-engin

_ayrac

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin TBMM’de işsizlik sorununu anlattı. Genç işsizliğinin arttığını belirten Engin, çözüm için CHP’nin Meclis Başkanlığına verdiği önergelerin acil olarak gündeme alınmasını istedi. 

_ayrac

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin’in işsizlikle ilgili TBMM Genel Kurul’da yaptığı konuşma;

Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz günlerde işsizlik ile ilgili haber bültenini açıkladı. Bültene göre %10.5 ile dünyada en yüksek işsizlik oranına sahip 8. ülkeyiz. İşsiz sayısı bir önceki yıla göre % 3,4 artarak 3 milyon 147 bin kişiye yükseldi. Gençlerde işsizlik oranı %19,3. Yeni işsizlerin neredeyse yarısı yükseköğrenim mezunu. Diğer taraftan her sene binlerce üniversite mezunumuz, binlerce öğretmenimiz, binlerce engellimiz KPSS sınavına girerek umutla atama bekliyorlar, ama kamu kurum ve kuruluşlarına atamalar da son derece sınırlı kalıyor.
İşsizlik ve özellikle de genç işsizliği konusunun tüm boyutlarıyla detaylı bir şekilde incelenmesi ve gençlerimizin geleceğe umutla bakabilmelerini sağlayacak ve istihdam artışına imkan verecek çözüm yollarının Meclis çatısı altında tartışılabilmesi için Cumhuriyet Halk Partisi olarak Meclis Başkanlığı’na sunduğumuz araştırma önergeleri var. Bu önergelerin acil olarak gündeme alınmasını talep ediyorum.

Teşekkür ederim…

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler