GündemManşet

Flaş! Maslak’ta Doğuş Grubu’na ait 30 katlı 122 metrelik plaza kaçak olduğu gerekçesiyle “tamamen” yıkılacak!

dogus-plazaya-yikim-karari3

_ayracSarıyer Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak tarihi bir yıkıma karar verdi. Türkiye’nin ilk en yüksek gökdeleni olarak bilinen Maslak’taki Doğuş Grubu’na ait yaklaşık 30 katlı 122 metre uzunluğundaki binaya yıkım kararı çıktı. Uygulamaya geçilen karara göre plaza, kısmen değil komple yıkılacak!

_ayrac

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

CHP’li Sarıyer Belediyesi Türkiye’yi sarsacak şok bir yıkım kararına imza attı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ruhsata aykırı olarak yapıldığı ve iskansız olduğu tespit edilen Maslak’taki Doğuş Grubu’na ait 122 metrelik plazanın tamamı için yıkım kararı verdi. Türkiye’nin ilk en yüksek binası olma özelliğine sahip plaza için alınan “komple” yıkım kararı belediyecilik alanında bir ilk olarak dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bina, Maslak Büyükdere Caddesi üzerindeki Park Plaza ile ING Bankası binasının tam ortasında bulunuyor. Tapu kayıtlarında Reşitpaşa (Mirgün) Mahallesi 154 ada 140 parselde ( eski parsel numarası 73 parsel) görünen binadaki yıkım işlemi başladı, ilk etapta çatıdaki kuleler yıkıldı. Eski bankacılardan Korkmaz Yiğit’in Doğuş Grubu’na sattığı kaçak plaza, 2 bin 496 metrekarelik bir arsa üzerinde bulunuyor. Sarıyer Gazetesi‘nin edindiği bilgilere göre, 8 bodrum katla birlikte yaklaşık 30 kata sahip plazanın, gerçekte 4.5 emsal olması gerekirken yaklaşık 11 emsal ile yapıldığı anlaşıldı.

PLAZANIN TAMAMI YIKILACAK!

maslak-kacak-plazaya-yikim50

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’nun edindiği bilgilere göre Sarıyer Belediyesi ruhsatına uygun yapılmadığı ve iskanı bulunmadığı için kaçak konumunda bulunan gökdeleni kısmen değil, komple yıkacak. Yani 30 katlı bina olduğu gibi yerle bir edilecek. Gökdelenin yıkımının birkaç ay için tamamen bitirileceği ve yıkımın son tuğlaya kadar devam edeceği öğrenildi.

ŞÜKRÜ GENÇ KAÇAK PLAZAYA GÖZ YUMMADI

Bu arada söz konusu plazanın yapılacak yeni bir imar düzenlemesiyle yasal hale getirileceği ve Sarıyer Belediyesi’nce kurtarılacağı yönünde geçtiğimiz günlerde bazı basın yayın organlarında asılsız haberler yer almıştı. Ancak Sarıyer Belediyesi söz konusu binayı kurtarmak için imar düzenlemesi yapmadığı gibi şok bir yıkım kararı alarak Türkiye’de dikkat çekici bir karara imza atmış oldu. Öte yandan CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ekibine; “Yasalara uymayan kişiler kim olursa olsun hiç çekinmeden cezai işlem yapın. Kimseye ayrıcalık ve tolerans tanımayın. Gerçekten zor durumda olan gariban vatandaşlara ise yasaların müsaade ettiği ölçüde ne gerekiyorsa sahip çıkın “ şeklinde kesin talimat verdiği öğrenildi.

YASAL UYARI: ÖZEL HABERİMİZİ KAYNAK GÖSTERMEDEN KULLANAN YAYIN KURULUŞLARI HAKKINDA YASAL İŞLEM YAPILACAKTIR!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu