GündemManşet

GAZETECİ ENGİN BELLİ; “GAZETECİLİK VE YALAN HABERLER”

engin-belli-gazeteci1

_ayrac

Deneyimli Gazeteci Engin Belli, sahibi olduğu İstanbul Manşet Gazetesi için kaleme aldığı yazısında, son dönemlerde Sarıyer’de de örneklerine rastladığımız “yalan haberler” ve “gazeteci müsteveddelerini” kaleme aldı.

_ayrac

İşte başarılı Gazeteci Engin Belli’nin dikkat çekici o yazısı;

Gazetecilik bu kutsal mesleği hayata bakış açısıyla, dik duruşuyla ve her şeyden önemlisi erdemli olarak ifa edenlerin işidir. Hep söyledim söylemeye de devam edeceğim. Gazetecilik ya okulunda teorik bilgilerle öğrenilip pratik bilgilerle harmanlanır ya da alaylı olarak bir meslek büyüğünün yanında yıllar geçirilerek tecrübe ile öğrenilir. Bunun dışında “Ben Gazeteciyim” demek öyle basit bir konu değildir.

Eline üç beş yüz lira ile bir fotoğraf makinesi alan, Cumhuriyet Savcılığı’ndan yazılı mecmua çıkarma izni alan soluğu matbaada alıyor. Ceplerine 200-300 TL’yi koyan sözüm ona yazılı eser çıkartıyor ve daha acısı kendisine Gazeteci diyor. Olmuyor dostlar olmuyor !.. Gazetecilik bu kadar ucuz değil.

Bu konu hakkında ne kadar haklı olduğumu bu akşam bir kez daha anladım. Akşam saatleriydi, Sultangazi Eski Edirne Asfaltı Caddesinde bir restoranda yemek yiyordum. Mahalle muhtarlarından birisi GSM telefonumdan bana ulaşarak, son aylarda ilçede yayınlanan bir aylık derginin ve web haber sayfasının Sultagazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’ın eşi İlknur Altunay’ın FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandığını yazdığını söyledi. Muhtar Bey haberin doğruluğunu teyit etmemi istedi. Bende bilmediğimi ancak haber kaynaklarımdan teyit etmek için konu üzerinde çalışacağımı söyledim. İlk olarak daha önce göz atma fırsatı bulamadığım web haber sayfasına baktım. Haber diye yazılan metni okudum. İçler acısıydı. TDK kurallarını hiçe saymasından ise bahsetmiyorum bile.

Konunun doğruluğunu araştırmak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Ak Parti ve Sultangazi Belediyesi içerisinde ki haber kaynaklarımı aradım. Ne yazık ki Gazetecilik Mesleğine, Çetin Emeç’in, Uğur Mumcu’nun, Metin Göktepe’nin ve nice büyük basın emekçilerinin kemiklerini sızlatan bir gerçekliğe ulaştım. Belediye Başkanı Cahit Altunay’ın eşini konu alan Cezaevi’nde tutuklu olduğunu belirten yazının doğru olmadığını öğrendim. Kendi kendime ne acı bir tecrübe dedim. Ümit ederdim ki bu haber doğru olsun ( tabii ki bir insanın tutuklu olması bana mutluluk vermez ) ve bende göğsümü gere gere “ Bravo Kıymetli Meslektaşım” güzel bir haber atlatmışsın bana diyebileyim. Ancak durum öyle değildi. Haber atlamamıştım. Sadece kıymetli vaktim saçma sapan bir yazı yüzünden ziyan olmuştu.

Bakın kıymetli okurlarımız, meydana her çıkan Gazeteci değil, her yazdıkları Haber değil ve her yazılı eser de Gazete olmuyor. Gazeteci’nin özgürlüğünü hep savundum. Ancak bu kutsal mesleğe Kanal D Haber, Star Tv Haber ve Haberturk Gazetesi dahil 16 yılımı vermiş olmam neticesinde diyebilirim ki “ Lütfen ait olduğunuz mesleği yapın, gidin kıraathane işletin, tekel bayi açın yada kebapçılık yapın ancak Gazeteciyim demeyin !.. Sizlerin Hobi olarak toplumda saygınlık kazanma uğruna mesleğimizi kirlettiğinizi düşünüyorum.” . Bu acı tecrübeden okurlarımıza da bir tavsiyem var, lütfen bu işi gerçekten meslek edinmiş doğruyu yazan bunun üzerine söylem geliştirenlerin Gerçek Basın Emekçilerinin haberlerini okuyun. Bu ayrımı siz yapacaksınız kıymetli okurlar !.. Sultangazi’nin gerçekten basın emekçileri var ve bu kişilerin haberlerini takip ediniz.

Bu yazıyı kaleme alırken üslubu ağır bir dil kullanmak istemedim. Ancak yalan ucuz metinler kaleme almanızın yasal müeyyidelerinin olduğunu da unutmayın. Gazeteci olacaksanız bu uğurda bu işe gönül verin yada GASTECİ olun palavralarınız ile dedikodu üretip bir kişinin itibarını zedeleyin. Tercih sizin.

Haber diye servis edilen metin bozmasına ve o metin bozmasının yer aldığı cisim’e ( artık haber web sayfası diyemiyorum ) konu alan İlknur Altunay’a da geçmiş olsun diyorum.

cahit-altunayin-esi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir