GündemManşet

HACIOSMAN METRO İSTASYONU ÇOCUK DİLENCİLERLE DOLDU TAŞTI

SURİYE'DE SÜREN İÇ SAVAŞ NEDENİYLE AİLELERİYLE BİRLİKTE KAÇIP TÜRKİYE'YE GELEN ÇOCUKLAR, YAŞITLARI OKULA GİDERKEN ONLAR "AÇIM" YAZISIYLA IŞIKLARDA DİLENİYOR. (FATİH KEÇE/ADANA-İHA)

ELVAN EZBER/ SARIYER GAZETESİ

Hacıosman Metro istasyonu dilenci çocukların meskeni haline geldi. Her geçen gün sayıları artan çocukların bir kısmı trafik ışıklarında bir kısmı da metro çıkışında vatandaşın önünü kesip para istiyor. Geç saatlerde karanlıkta kadınların karşısına bir anda çıkan çocuklar çevreye korku saçıyor. Bu duruma isyan eden vatandaşlar, polisten çocukları uzaklaştırıp bölgede güvenliği sağlamasını istiyor.

İstanbul’un çoğu yerinde şahit olduğumuz “dilenci çocuk” manzarası artık Sarıyer’de de yaşanmaya başladı. Hacıosman metrosunun açılmasının ardandan çocuklarını dilendiren aileler için burası cazibeli hale geldi. Aileleri tarafından sabahın erken saatlerinde Hacıosman metro istasyonuna bırakılan çocuklar dilenmeye zorlanıyor.

dilenci-2

PARA PARA PARA

Dilenci çocuklar, kendi aralarında da bir dağılım yaptı. Çocukların bir bölümü trafik ışıklarında bir bölümü ise metro çıkışında bekliyor. Araçlarıyla sabah işe giden sürücüler kırmızı ışık yanmasıyla durunca dilenci çocukla yüz yüze geliyor. Çocuklar cam açıksa elini içeri kadar uzatıyor. Cam kapalı olduğu durumda ise arabaya vurarak para ısrarını devam ettiriyor.

Metro çıkışında bekleyen çocuklar da yürüyen merdivenlerden çıkanların önünü kesip “Para para para” diye dileniyor. Çocuklar gözlerine kestirdikleri kişiyle aktarma yapacağı otobüse kadar yürüyerek onu para vermeye zorluyor.

dilenci-3

VATANDAŞ BUNALDI

Çocuklar akşam saatlerinde özellikle kadınların korkulu rüyası haline geldi. Karanlık ve sessiz yerden yürüyen kadınlar, bir anda karşılarında çocukları görünce korkuyor. Korkan kadın başına bir bela gelmemesi için cebindeki bozuk paradan vermek zorunda kalıyor.

Her geçen gün artan dilenci çocuk sayısı vatandaşı artık bunalttı. Vatandaşlar, emniyetin bu çirkin görüntüyü ortadan kaldırılmasını ve polisin bölgede güvenliği sağlamasını istiyor.

dilenci-5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir