GündemManşet Altı

Hatice Ersöz, Havantepe’deki yıkım vicdansızlığını yazdı!

hatice-ersoz11d-1

_ayracİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıyer Yeni Mahalle Havantepe’de evini yıktığı engelli vatandaş Kazım Ersöz’ün kızı Hatice Ersöz, ailesinin yaşadığı yıkım dramını ve yetkililerin bu konudaki duyarsızlığını kaleme aldı.

_ayrac

İşte Hatice Ersöz’ün kaleminde “o” yazı;

05.11.2015’te saat 08:00 sularında öncesinde tebligat göndermeden adeta bir mafya gibi, babam olan Kazım Ersöz’ün evine yaklaşık 400 kişilik ekiple ve ağır iş makineleriyle geldiler.
Yüzde 95 ağır engelli Kazım Ersöz’ün evini adeta basıp; tartaklayarak ve içinde kardeşim ve 3 yaşındaki yeğenimi beşiğiyle sokağa atarak eşyalarıyla yıkım işlemine başlayan Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün bir tek bu yıkıma ambulans çağırmadığını gördüm.

havantepe1 (3)

Kendim Star TV ve 112’yi arayarak olay yerine ambulans çağırıp, haber kanalıyla yıkımı deşifre ettim, olaydan yarım saat sonra oradaydım, ailemin durumu içler acısı, babamın ayağında ayakkabısı yoktu, tekerlekli sandalyesinde kış günü üstünde montu yoktu, yıkım sırasında bir sokak hayvanına yapılmayacak müdahale yapıldığını gördüm.

Gördüklerime inanamadım ve şok oldum, gidecek yeri ve imkanı olmayan babam bu evin tapusu Başbakanlık Vakıflar İl Müdürlüğüne ait olup, “Tasarruf hakkı taşınmazların, Yargıtay kararıyla Kazım Ersöz’e aittir” yıkımdan sonra ailem iki hafta çadırda yaşamıştır, tüm tıbbi malzemelerinden mahrum kalan babam, onurlu ama çaresiz bir yardım eli beklemiştir.

kazim-ersoz-havantepe1 (5)

Yıkımdan sonra bize Vakıflar İl Müdürlüğü tadilat yaptırabilmem için yaptığım müracaattan sonra ecri- misil yani kira bedeli olarak babama 2 bin TL borç çıkarmıştır. Yıkımı sorduğumuzda “Biz yıkın diye Boğaziçi’ne asla bir yazı göndermedik” diyerek yıkım kararını kabul etmemektedirler. Benim ve babamın Sayın Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza yaptığımız şikayetler sonucunda, bu hukuka aykırı yıkıma sesiz kalamayan devlet büyüklerimin talimatıyla soruşturma açılmış olup ve babam da ifadesini vererek mağduriyetini anlatmıştır, şuan soruşturmamız devam etmektedir ve ben Boğaziçi’ne acil müfettiş incelemesi istedim. Bu birimin seçimden sadece bir gün sonra o bölgede tamamı tahliye kararlı arazideki evlerin kararı yazılmış olup ama sadece Kazım Ersöz’ün dört adet evi yıkılmıştır diyerek birim ve personelleri hakkında bu insanlık ayıbı için Cumhurbaşkanımızdan müfettiş istedim. Şu an cevabını bekliyorum, öncesinde 40 senelik bu ev neden Boğaziçi’nin tek derdi oldu. Vakıflar da “biz yıktıramadık” dediğine göre ve orada bir proje yıkımı da olmadığı halde tüm oradaki evlerde Vakıflar İl Müdürlüğü’ne ait olduğu halde ve hepsi kaçak yapı olduğu ve hepsine tahliye kararı çıktığı halde neden ve neden sadece engelli Kazım Ersöz tebligatsız ve enkaz bedelli de ödenmeden ailesiyle beraber evi başına yıkılıp sokağa atıldı diye soruyorum.

Benim anladığım kadarıyla bu evlerin yıkımında hem hukuksuzluk hem de bir takım ihmaller mevcut olup, hayata engeliyle devam eden Kazım Ersöz’e bir engel de Boğaziçi İmar Müdürlüğü koymuştur, binlerce mülteci kardeşimizi bünyesinde barındıran benim yüce devletim, kendi bünyesinde hükme darbe niteliğinde davranan Boğaziçi İmar Müdürlüğüne de gereken cevabı verecektir. Yüce yargıdan ve devlet büyüklerimden önce Allah’tan diliyorum ki adalet yerini bulacak ve nasıl yıktılarsa öylede yapsınlar istiyorum…

Saygılarımla Hatice Ersöz…

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler