GündemManşet

Kaçak Plaza Cenneti Maslak’ta gözden kaçan çarpıcı gerçekler!

sarıyer-maslakta-neler-oluyor-sarıyer10-1

_ayracSarıyer Belediyesi’nin, kaçak olduğu gerekçesiyle Doğuş Grubu’na ait 30 katlı plazaya yıkım kararı çıkarması gözlerin Maslak’a çevrilmesine neden oldu.

***

Sarıyer Gazetesi, “kaçak plaza cenneti” Maslak’taki dev gökdelenlerin imar durumlarını araştırdı, çok çarpıcı gerçekleri ilk kez gün yüzüne çıkardı.

***

Maslak’taki kaçak plazalara geçmişte ruhsat veren 2 isim, bugün hayatta olmadıkları için yargılanamayacak ancak kaçak plazalar her an için yıkım korkusuyla yaşayacak!

_ayrac

SARIYER GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ BEKİR BATU YAZDI…

***

CHP’li Sarıyer Belediyesi’nin belediyecilik tarihinde bir ilke imza atarak Maslak’ta 30 katlı bir plazaya kaçak olduğu gerekçesiyle kısmen değil, komple yıkım kararı çıkarması Türkiye’nin gözünün Maslak’a çevrilmesine neden oldu. Doğuş Grubu’na ait dev plaza için alınan yıkım kararından sonra Maslak’taki diğer plazaların imar durumları da merak konusu oldu. Hemen belirtelim hem Sarıyer Belediyesi hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü ekipleri şu sıralarda Maslak’taki plazaların imar durumlarını incelemeye aldı. İmara aykırı yapılan tüm binalara cezalar kesilecek, gerekli görülenlere ise yıkım kararı uygulanacak. Sarıyer Belediyesi bu kapsamda aralarında medyatik plazaların da bulunduğu Maslak’taki bazı binalara para cezaları kesti.

Peki Maslak’ta kaç plaza var, bunlardan kaç tanesi kaçak, kaçak plazalara kimler neden izin verdi, şimdi ne olacak? Sarıyer Gazetesi olarak tüm bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık, çok çarpıcı gerçekleri ilk kez gün yüzüne çıkardık.

MASLAK’TAKİ PLAZALARIN NEREDEYSE TAMAMI KAÇAK!

MASLAK100Maslak’ta plaza özelliği taşıyan yaklaşık 30 bina bulunuyor. 30 plazanın sadece birkaç tanesi iskanlı yani geri kalan plazaların neredeyse tamamı kaçak. Bu plazalardan pek çoğu emsala uygun yapılmamış yani fazladan katlar çıkılmış. Bu yüzden iskansız yani kaçak…

EVRAKLAR ŞİŞLİ’DEN SARIYER’E GÖNDERİLDİ

Maslak’taki plazalara ruhsatlar Şişli Belediyesi İmar Müdürlüğü tarafından verildi. Zira Maslak, Ekim 2012 tarihinden sonra Şişli’den alınarak Sarıyer’e bağlandı. Daha önce Mustafa Sarıgül‘ün başkanlığını yaptığı Şişli Belediyesi sınırlarında bulunan ancak sınır değişikliği nedeniyle imar evrakları Sarıyer Belediyesi’ne gönderilen plazalar, şu sıralarda santim santim ölçülüyor. Maslak’la ilgili imar evraklarının halen büyük kısmının Şişli Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde bulunmasından dolayı, Büyükşehir ekipleri hem Sarıyer hem de Şişli Belediyesi’nden zaman zaman evrak istiyor. Maslak’taki incelemeler kapsamında Sarıyer Belediyesi ekipleri de plazalar bölgesinde zaman zaman yerinde incelemeler ve denetimler yapıyor.

PLAZALARA RUHSAT VEREN 2 İSİM ÖLDÜ

Yapımı Şişli Belediyesi döneminde olduğu için Sarıyer Belediyesi’nin geriye dönük resmi hiçbir sorumluluğu bulunmadığı plazalara imar izni veren 2 kritik ismin geçtiğimiz yıllarda yaşamını yitirdiği öğrenildi. Dönemin Şişli Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Osman Aslan ile İmar Müdürü Zekiye Güler Demir‘in bir süre önce vefat ettikleri belirtildi. Maslak’taki plazalara imar izni veren ve tüm işlemlerin altında imzası bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Osman Aslan Mart 2014’te yaşamını yitirirken, dönemin tecrübeli İmar Müdürü Demir de Kasım 2013 yılında hayatını kaybetmişti.

EVRAKLARDA SARIGÜL’ÜN İMZASI YOK

mustafa-sarigul15

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce ve Sarıyer Belediyesi’nce başlatılan kaçak plaza incelemesinde olası bir suç tespiti durumunda dönemin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün hiçbir evrakta imzası bulunmadığı için yargılanamayacağı öğrenildi. Maslak’taki plazalara imar izni veren ve denetlemekle görevli dönemin yetkilileri Başkan Yardımcısı Aslan ile İmar Müdürü Güler’in de bugün hayatta olmamaları nedeniyle haklarında dava açılamayacak. Ancak söz konusu plazaların sahiplerine davalar açılabilecek ve çeşitli cezalar kesilebilecek. Halen incelemesi devam eden kaçak plaza operasyonunun sonunda, her hangi bir suç tespiti yapılması durumunda dönemin ilgilileri yargılanamayacak ancak plaza sahipleri yargılanabilecek.

KAÇAK PLAZALARA YIKIM VE PARA CEZASI VERİLECEK

Öte yandan Sarıyer Gazetesi‘nin edindiği bilgilere göre halen incelemesi devam eden Maslak’taki plazaların, kaçak ve iskana aykırı yapıldığının tespit edilmesinden sonra söz konusu plazalara para cezası kesilebilecek ve yıkım tebligatları yapılabilecek. Bu plazalara imar izni veren ya da kaçak yapılaşmaya göz yuman yetkililer ise ölüm hali nedeniyle yargılanamayacak.

İŞTE EVRAKLARI İNCELEMEYE ALINAN PLAZALARDAN BAZILARI

Spring GIZ Plaza, Sun Plaza, USO Center, VEKO GIZ Plaza, Opel Plaza, Nurol Plaza, Noramin İş Merkezi, Güney Plaza, IZ GIZ Plaza, Maslak Park Plaza, Maslak Plaza, diamond of istanbul, Dizayn Tower, Dogus Group 1, GIZ 2000 Plaza, AI Tower, Cengiz Tower, Beybi GIZ Plaza, Bank Ekspres Tower, Balkaner Plaza, Ayazaga Trade Center, Oyak Bank, Polaris Plaza…

sukru-genc-sariyer-maslak-kacakplazalar11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir