GündemManşet

KAPALIÇARŞI’DA 600 DÜKKAN NEDEN KAPANDI?

didem-engin-kapali-carsi-da-kapanan-600-dukkani-sordu

_ayracCHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Tarihi Kapalıçarşı’da kapanan yaklaşık 600 dükkanı Başbakan Binali Yıldırım’a yönelttiği yazılı soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı. Engin, hükümeti bir an önce bu gidişata dur diyecek önlemler almaya çağırdı.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen İstanbul’un en eski ticaret merkezlerinden olan Kapalıçarşı’nın, gerek ülke ekonomisine sunduğu katkılar gerekse tarihi, mimari ve kültürel dokusu ile dünyaca tanınan ve Türkiye ile özdeşleşmiş önemli bir yapı olduğunu vurgulayan Didem ENGİN, 30,000 metrekareden büyük bir alanı kaplayan Kapalıçarşı’nın, 4,000 civarında dükkân ile ortalama 25,000 kişilik istihdam sağladığını belirtti. Ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin görmek istediği tarihi yapıların başında gelen Kapalıçarşı’nın son yıllarda turizmde yaşanan olumsuz gelişmelerden ve artan terör olaylarından ciddi bir şekilde etkilendiğine değinen Didem ENGİN, geçtiğimiz günlerde ulusal ve yerel basına yansıyan çeşitli haberleri hatırlattı.

600 DÜKKAN NEDEN KAPANDI?

“Kapalıçarşı’da 600’e yakın dükkânın kapandığı, ay sonunda bu rakamın 1000’i, gerekli tedbirler alınmazsa kapanan dükkân sayısının yılbaşına dek 1500’ü geçebileceği belirtilmektedir. Kapalıçarşı gibi açıldığı günden bu yana tarihin her döneminde canlılığını ve hareketli yapısını koruyan bir ticaret merkezinin bu noktaya gelmesinde AKP’nin başarısız dış politikası, terörle mücadeledeki başarısızlığı ve turizm sektöründeki sorunlara sürdürülebilir çözümler bulamamış olması etkili olmuştur” diyen Didem ENGİN, Kapalıçarşı’daki çöküşün önlenememesinin dünyada Türkiye’nin turizm imajını çok ciddi şekilde zedeleyeceğini ve domino etkisiyle turizm sektörüne olumsuz etkisinin uzun yıllar devam edeceğini belirtti.

ESNAFA SAHİP ÇIKIN

Başbakan Binali Yıldırım’a 2016 yılı Ekim ayı itibariyle Kapalıçarşı’da kapanan dükkân sayısını soran Didem ENGİN, “Kapalıçarşı özelinde kapanan dükkânların kepenk indirme gerekçesi nedir? Bu konunun araştırılarak, krizin boyutlarının daha da büyümesinin önüne geçmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan herhangi bir çalışma var mıdır?” diyerek merkezi ve yerel idareleri gerekli çalışmaları yapmak üzere göreve çağırdı.

“Kapalıçarşı’da yaşananlar ülkemizde yaşanan ekonomik sorunların küçük bir kesiti ancak önemli bir yansımasıdır” diyen Didem ENGİN, yaşanan ekonomik sorunların kalıcı hale gelmemesi ve 2016 yılında yaşanan turizm krizinin gelecek yıllarda da devam etmemesi için AKP Hükümeti’nin bir an evvel kalıcı ve çözüm odaklı önlem ve tedbirler alması gerektiğini belirtti. Didem ENGİN önergesinde Kapalıçarşı esnafı gibi ekonomik darboğaza girmiş olan esnaflarımıza destek olmak ve ekonomiyi canlandırmak için Hükümet tarafından başlatılan çalışmaları da sordu.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir