GündemManşet

Kilyos’taki Kimsesizler Mezarlığı’na son bir yılda 174 kişi defnedildi!

adem-avci-mezarlıklar-daire-baskani1 _ayracİstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Adem Avcı, İstanbul’da son bir yılda 50 bin kişinin vefat ettiğini, bunlardan sahipsiz 174’ünün de Kilyos’taki Kimsesizler Mezarlığı’nda toprağa verildiğini açıkladı. Avcı, Sarıyer Kilyos’ta kimsesizler için tam 800 mezarın hazır bekletildiğini söyledi.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

***

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Adem Avcı kent genelinde bulunan 555 mezarlıktaki doluluk oranının yüzde 99 olduğunu açıkladı. Geçmişte mezar yapım ustalarının akıllara durgunluk getiren yöntemleriyle ziyaretçisi olmayan kabir yerlerini pazarladıklarına tanıklık ettiklerini söyleyen Avcı, “700 güvenlik görevlisiyle mezarlıkları koruma altına almak zorunda kaldık” dedi. Başkan Avcı, “Şehirdeki mezarlıkların hepsi yüzde 99 oranında dolu. Ama şehrin kıyılarına doğru yeni mezarlıklar açıyoruz” dedi.

ZİNCİRLİKUYU 1. SINIF MEZARLIK

Mezarlıkları derecelendirdiklerini aktaran Avcı, “Mezarlıkları dört kategoriye ayırdık. Fiyatlar değişiyor. Ama İstanbul’da vefat eden cenazeleri herhangi bir ücret almadan da defin ediyoruz. Zincirlikuyu Mezarlığı birinci sınıf mezarlığımız. Burada fiyat 5 bin TL. Cenazenin yanındaki yeri satın almak istiyorsa vatandaş ki şu anda öyle bir şansı yok tamamen dolu buralar. 10 bin TL. Aile mezarlığı satın almak istiyorsa 20 bin TL. Ama İstanbul halkı İstanbul’da ölmek de gömülmek de pahalı düşüncesine kapılmasın” diye konuştu.

KİLYOS’TA KİMSESİZLER İÇİN 800 MEZAR HAZIRLANDI

Kamuoyunda Kimsesizler Mezarlığı olarak bilinen sahipleri ya da yakınları olmayan cenazeler için Kilyos Mezarlığı’nda ayrı bir bölüm oluşturduklarını ifade eden Avcı, “Kilyos’ta mezarlığın bir kısmını bu tür cenazeler için ayırdık. Bu mezarlıkta da 800 adet boş lahit yaptık ve definlerimizi gerçekleştiriyoruz. Zaman içerisinde vatandaşlarımız kayıplarını arayarak Adli Tıp kanalı ile cenazelerine ulaşabiliyorlar ve gelip cenazelerini nakil ediyorlar” dedi.

İSTANBUL’DA 1 YILDA 50 BİN KİŞİ ÖLDÜ, 174’Ü KİMSESİZLER MEZARLIĞI’NDA

Öte yandan İstanbul Mezarlıklar Daire Başkanlığı 2015 yılında kent genelinde gerçekleşen defin ve nakil işlemlerine yönelik de bilgi verdi. Günde 100’ü aşkın cenaze defini yapılan istatistiksel bilgilere göre, 2015 yılında 50 bin 279 kişi toprağa verildi. Cenazelerden 19 bin 788’i şehirlerarası nakil edildi. 349 cenazenin ise uluslararası nakil işlemi yapıldı. Kimsesizler Mezarlığı’nda ise 2015 yılında 157 cenaze, 2016 Ocak ayı itibarıyla da 17 cenaze toprağa verildi.

mehmet-birinci-sarıyer-gazetesi-ozel-roportaj1-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir