GündemManşet

BALTALİMANI KIZ YURDU ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ

baltalimani-kiz-pansiyonu

SARIYER GAZETESİ/ HABER MERKEZİ

Baltalimanı’ndaki Behçet Kemal Çağlar Anadolu Lisesi bahçesinde bulunan ve okuldaki yaklaşık 100 dar gelirli kız öğrencinin barınması için hizmet veren kız yurdu, tam 2 yıldır kendi kaderine terk edildi. içindeki eşyalarla birlikte kapısına kilit vurulan bina çürümeye başladı.

YURDUN DURUMU VİCDAN SIZLATIYOR

Sarıyer’in en gözde okullarından Baltalimanı’daki Behçet Kemal Çağlar Anadolu Lisesi bahçesinde yaklaşık 40 yıldır hizmet veren kız yurdu, 2 yıldır kendi haline bırakıldı. Yurttaki kız öğrenciler tadilat yapılacağı gerekçesiyle binayı 2 yıl önce boşaltmasına rağmen, binada bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmadı. Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile aynı bahçede bulunan 3 katlı kız öğrenci yurdunun durumu vicdanları sızlatıyor.

KIZ ÖĞRENCİLER ORTADA KALDI

baltalimani-kiz-yurdu1-2

Sarıyer’in en köklü ve gözde okullarından Behçet Kemal Çağlar Anadolu Lisesi Kız Öğrenci Yurdu’nun boş hali görenlerin hem içini sızlatıyor hem de isyan ettiriyor. Baltalimanı Mahallesi Çayır Caddesi üzerinde bulunan bina 2 yıl önce hasarlı olduğu gerekçesiyle kapatıldı. Yurtta kalan kız öğrenciler de kendi kaderleriyle baş başa bırakıldı.

YURT BİNASI ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ

Ancak yurdun tadilat çalışması yapılacağı söylenerek kapanan kapıları, üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen bir türlü açılmadı. Bina ve içindeki malzemeler kapatıldığı günden bu yana çürümeye terk edildi. Velilerin ve öğrencilerin tepkilerine rağmen kız yurdunun kaderi bir türlü değişmedi.

ASLAN; “KIZ YURDU ACİLEN HİZMETE GİRMELİ”

baltalimani-kiz-yurdu1-9

Yaşanan sorumsuzluğa isyan eden Baltalimanı Mahallesi Muhtarı Ali Haydar Aslan yetkililerin ilgisizliğinden yakınıyor. Sarıyerliler’in mağdur olduğuna dikkat çeken Aslan, “Yüze yakın öğrenci burada kalıyordu. Şimdi hepsi yurtsuz kaldı. Hem öğrenciler mağdur oldu hem de devlet malı göz göre göre çürüyor. Yazıktır günahtır. Yurtları böyle kapatırsanız insanlar cemaat yurtlarına yönelirler. Yazık değil mi bu çocuklara. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’ten rica etmiştik sağolsun yurdun tüm eksiklerini gidermişti, eşyalarını yenilemişti. Şimdi devlet bu yurdu 2 yıldır kapalı tutuyor. Milli Eğitim Müdürlüğü bu rezalete bir an önce dur demeli ve yurdu hizmete açmalıdır” diye konuştu.

baltalimani-kiz-yurdu1-8

baltalimani-kiz-yurdu1-7baltalimani-kiz-yurdu1-3

baltalimani-kiz-yurdu1-6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir