GündemManşet

Nazım Hikmet Ran Tarabya’da anıldı

IMG_7008

_ayrac

Nazım Hikmet; 114. doğum gününde, büyük aşkı Vera Tulyakova’nın kızı Anna Stepanova ve ailesinin de katıldığı Tarabya sahilinde düzenlenen törenle anıldı. Rutkay Aziz, Tarık Akan, Müjdat Gezen, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de aralarında bulunduğu katılımcılar, Nazım Hikmet’i İstanbul Boğazı’na karanfil atarak andı. Tören sonrası Anna Stepanova ve beraberindekiler, bir tekneye binerek sembolik olarak Nazım Hikmet’in Türkiye’den kaçtığı rotadan Karadeniz yönüne doğru bir süre seyir ettiler.

Tarabya Sahili’nde saat 11.00’de başlayan törende Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, “Hürriyete, demokrasiye, barışa hasret olduğumuz şu günde onu yürekten selamlıyorum. Neredeyse her gün bir tutuk evine dönen bu güzelim Türkiyemiz’de bir büyük selamı da Silivri’deki, Can’a ve Erdem’e, bir hürriyet şairinin doğum gününde gönderiyorum” dedi.

IMG_6962

Nazım Hikmet iyi ki doğmuş

Vera Tulyakova’nın kızı Anna Stepanova yaptığı konuşmada;”Burada olduğum için çok mutluyum çok memnunun iyi ki Nazım Hikmet doğmuş ve buradan ayrılmış bizim ülkemize gelmiş. Bundan 24 yıl önce annem Vera Tulyakova’da burada sizlerle birlikteydi bundan çok memnunum ve Nazım Hikmeti bizler çok seviyoruz.  İki ülke arasında ki ilişkilere bakmamak lazım Ruslarda Türkleri çok seviyorlar eninde sonunda tekrar eski güzel günlerimize döneceğiz bunun umudu ile yaşıyoruz. Ruslar ve Türkler yine bir arada Nazım Hikmetle birlikte yollarına devam edeceklerdir.”

IMG_6971

Nazım Hikmet, bugün görüyorum ki gitmemiş

Müjdat Gezen ise “Benim Nazım Hikmet’le tanışıklığım çok eski yıllara dayanıyor. Önce Ömer Deniz’in yanında oyuncakçı çıraklığı yapmıştım Ömer Deniz ondan imza alması nedeniyle 3,5 hapis yatan Harp Okulu öğrencisiydi. 1975 yılında Moskova’da Anna Stepanova’nın annesi Vera Tulyakova ile tanışıp Refik Erduran’ın söylediğine göre uzun yıllar önce bu sahilden küçük bir motorla Karadeniz’e açılmış Nazım Hikmet ve gitmiş ama bugün görüyorum ki gitmemiş.”

IMG_6981

Onun dostları her yerde

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptığı konuşmada; “Her sene Nazım Hikmeti daha güzel bir şekilde anıyoruz çünkü dostları onu sahipleniyorlar. Onun dostları sadece Türkiye’de yaşayan insanlar değil onun dostları her yerde. Gelecek yıl söz veriyorum ki çok daha müthiş bir kutlama yapılacak burada. Bugün sizlerin burada olması inanılmaz bir şekilde mutlu ediyor bizleri” Şükrü Genç, Nazım Hikmet’in Tuna Nehri şiirinden alıntı yaparken Nazım Hikmet vakfına da teşekkür etti.

Öte yandan Tarabya’dan İstanbul Boğazı çıkışına kadar tekne turu yapan katılımcılar, tekne gezisi sırasında şiir dolu anlar yaşadı.

IMG_6979IMG_6995

IMG_6989

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler