GündemManşet

Reşitpaşa’da 83 dönümlük Borsa arazisi içinde kalan 10 dönümlük alan “Finans Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi” ilan edildi

borsarazisi-resitpasa

_ayrac

Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi sınırları içinde kalan Borsa İstanbul arazisi olarak bilinen 83 dönümlük arazinin 10 dönümü resmen “Finans Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi” ilan edildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın isteği üzerine alınan karar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden de geçti.

_ayrac

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER /SARIYER GAZETESİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, bu ay ki oturumunda Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi’ni yakından ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından uygun bulunan ve meclisten geçen karara göre Reşitpaşa’da Maliye Hazinesi üzerine kayıtlı olan ve 29 yıllığına Borsa İstanbul’a kiralanan arazide “Finans Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi” oluşturuldu.

BAKANLIK İSTEDİ, BÜYÜKŞEHİR GEÇİRDİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın isteği üzerine daha önce 18 Ağustos 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu’nda kabul edilerek Resmi Gazete’de yayınlanan karar, bu kez de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden geçti.
İmar ve Bayındırlık Komisyonu hazırladığı raporun görüş bölümünde şu ifadelere yer verdi; “Sarıyer İlçesi, Mirgün Mahallesi, 1728 ada 120 parsele ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği teklifi incelenmiş olup 18.08.2014 gün 29092 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Finans Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi” sınırları esas alınarak hazırlanan teklif plan kamu yararı taşıdığından komisyonumuzca uygun görülmüştür.

10 DÖNÜM ALAN TEKNOLOJİ ALANI OLDU

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun raporunun mülkiyet bölümünde ise şu ifadeler kullanıldı; “Sarıyer İlçesi, Mirgün Mahallesi, 1728 ada, 120 parsel (81.883,36 m2 yüzölçümlü) Maliye hazinesi adına kayıtlı olup, üst kullanım hakkı 29 yıllığına Borsa İstanbul AŞ’nin kullamındadır. Söz konusu parselin, “Finans Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi” ilan edilen teklife konu olan bölümü ise 10271,68 m2’dir. Teklife konu alan; İstanbul Menkul Kıymetler Borsası arazisinin güney bölümünde yer almaktadır.

resitpasa-teknopark1

koylere-kadastro-soku-sariyer1-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir