GündemManşet

Rumeli Feneri Ceneviz Kalesi 20 yıllığına kiraya verilecek!

 rumeli-feneri-kalesi-kiraya-verilecek112

_ayracKültür ve Turizm Bakanlığı, Sarıyer’deki Rumeli Feneri Ceneviz Kalesi’ni 20 yıllığına kiraya çıkardı. Restorasyonlar Dairesi’nin restorasyon yapma kararı aldığı 46 dönümlük kalede, ihaleyi alacak kiracı; restoran, kafeterya, müze, kütüphane, sanat merkezleri ve sergi salonları yapabilecek.

_ayrac

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e açılan en uç köyü Sarıyer Rumeli Feneri’ndeki tarihi Ceneviz Kalesi, 20 yıllığına kiraya veriliyor. Bu şok kararı Rumeli Feneri Kalesi’nin bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı aldı.

ÖNCE RESTORASYON SONRA İHALE

On yedinci yüzyıldan kalma tarihi kale, ihaleye çıkarılmadan önce restorasyona alınacak. Bakanlık bünyesindeki Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Restorasyon Dairesi Başkanlığı Cenevizler Kalesi’nin projelendirilmesine dair ön çalışmayı başlattıklarını duyurdu. Restorasyon Dairesi’nin başlattığı proje çalışmasının tamamlanmasıyla birlikte kale hızlı bir şekilde bu yıl içinde restorasyona alınacak.

rumeli-feneri-ceneviz-kalesi-ihaleye-cikariliyor1 (3)

20 YILLIĞINA KİRALANACAK

Restorasyon çalışmasının başlamasıyla birlikte aynı zamanda ihale süreci de başlatıldı. Tasarruf yetkisi Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nde bulunan kalenin “irtifak hakkı tesisi” şeklinde yapılacak kiralama işinin süresi 20 yıl olarak belirtildi.

Hazineye ait kale tapu kayıtlarında 6 pafta 418 ada 147 parsel üzerinde yer alıyor. Söz konusu kalenin yüzölçümü ise 46 bin 185 metrekare olarak belirtildi.Rumeli Feneri Mahallesi Kale Caddesi üzerinde yer alan tarihi kalenin kiralama süresi ise şartnameye göre tam 20 yıl olarak öngörülüyor.

RESTORAN, MÜZE, KÜTÜPHANE YAPILACAK

Şartnamede kalenin kullandırma türü için şu ifadeler yer aldı; “Özel Tesis (müze, çok amaçlı salon, sergi salonları, sanat atölyeleri, sanat galerileri, kütüphane, arşiv ve dökümantasyon merkezi veya halk kültürü araştırma, eğitim ve uygulama merkezi veya kültür ve sanat araştırma ve uygulama merkezi gibi kültürel üniteler ile müze mağazacılığı, kafeterya ölçeğindeki yeme içme üniteleri, vb. gibi ticari ve sosyal işlevli mekanlar)

rumeli-feneri-ceneviz-kalesi-ihaleye-cikariliyor1 (1)BİRİNCİ DERECEDE SİT ALANI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan ihale şartnamesinde Rumeli Feneri Ceneviz Kalesi’nin genel durumu ise şöyle anlatıldı;

“İstanbul İli, Sarıyer İlçesi, Rumelifeneri Köyü, 6 pafta, 418 ada, 147 nolu parselde kayıtlı, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 14.12.1974 tarih ve 8172 sayılı kararı ile tespit ve ilan edilen, 24.6.1983 gün ve 15175 sayılı kararı ile sınırları belirlenen Boğaziçi Sit Alanı Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesi’nde, İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 12.03.2008 gün ve 2938 sayılı kararı ile uygun bulunan Sarıyer 1/5000 ölçekli Rumelifeneri Boğaziçi Sit Alanı Gerigörünüm Bölgesi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planında I. Derece Doğal Sit Alanında kalan, “içinde harap kalesi bulunan kışla” vasıflı Rumelifeneri Kalesi, İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 25.08.1993 gün ve 6075 sayılı kararı ile kültür varlığı olarak tescil edilmiş olup, kullandırmaya konudur.

rumeli-feneri-ceneviz-kalesi-ihaleye-cikariliyor1 (4)KALENİN DEĞERİ 9 MİLYON 703 BİN LİRA

Şartnamede söz konusu kalenin 2015 yılı değerinin ise 9 milyon 703 bin 930 lira olduğu belirtildi. Ayrıca kalenin yıllık kira bedelinin ise 48 bin 519 lira olarak gösterildiği görüldü.

CENEVİZ KALESİ’Nİ 4. MURAT YENİLETMİŞTİ

Rumeli Feneri Kalesi, İstanbul’da Rumelifeneri sırtlarındaki 17.yy döneminden kalma kaledir. İstanbul Boğazı’nın Karadeniz tarafından en uç noktada yer alan kalenin kemerli bir giriş kapısı bulunmaktadır.Cumhuriyet döneminde askeri karakol olarak kullanıldı. İki büyük kulesi olan ve 17.yy’da IV. Murad zamanında yeniden inşa edilen kalede o dönem 60 asker evi, 100 top, cephanelik, buğday ambarları, bir camii vardı ve 300 asker yaşıyordu.

rumeli-feneri-ceneviz-kalesi-ihaleye-cikariliyor1 (2)

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler