GündemManşet

SARIYER BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI SEVGİ ATALAY; “SARIYER’İ ASLA BAĞCILAR VE GÜNGÖREN’E ÇEVİRTMEYECEĞİZ”

  sevgi-atalay-sariyer-olay-a-konustu-4_ayracSarıyer Belediye Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, SARIYER OLAY’a konuştu, birbirinden çarpıcı mesajlar verdi. Merak edilen tüm konularda samimi açıklamalar yapan Atalay; “Sarıyer’in Güngören ve Bağcılar’a çevrilmesine asla izin vermeyeceğiz. Sarıyer’in kendine özgü dokusunu korumaya kararlıyız. Sarıyer boğazın incisi, bu yüzden aldığımız kararların ağırlığının farkındayız” diye konuştu.

_ayrac

NEVRA YERLİKAYA/ SARIYER OLAY/ ÖZEL RÖPORTAJ

Sarıyer Belediyesi’nin en kritik birimlerinden sorumlu isim Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, SARIYER OLAY’ın sorularını yanıtladı. Belediyede; İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Kentsel Tasarım Müdürlüğü, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü, Hukuk İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Çevre ve Koruma Müdürlüğü’nden sorumlu olan Atalay, Haber Müdürümüz Nevra Yerlikaya’ya samimi açıklamalarda bulundu. Sadece mesleği ve Sarıyer hakkında değil, aile yaşamıyla ilgili de konuşan Atalay, kadınlara yönelik önemli mesajlar vermeyi ihmal etmedi.

BELEDİYENİN EN ZORLU BİRİMLERİNİ YÖNETİYOR

Sarıyer Belediyesi İmardan Sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay belediyenin hem çok sevilen hem de en çok çalışan isimlerinden biri. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Planlama Birimi’nde Birim Sorumlusu, İmar Müdür Yardımcısı, İmar Müdürlüğü görevlerinde bulunan Atalay, 2010 yılından beri İmardan Sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı görevini sürdürüyor. Sarıyerli yatırımcılardan, Sarıyer sakinlerine, belediye personelinden yerel medya kanallarına dek birçok insanın gönlünü kazanan Atalay hem başarılı bir iş kadını, hem de özverili bir eş ve anne… Atalay’la Sarıyer ve başarılı kariyer hikayesi üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle Sarıyer’in yıldızının daha da parlaması için son dönemde yaptığınız çalışmalardan söz edelim.

sevgi-atalay-sariyer-olay-a-konustu-13

Biz birim olarak Sarıyer’i imar açısından düzeltme işini yapıyoruz. Bunu yaparken de ortak yaşam alanları da oluşturmaya çalışıyoruz. Son dönemde fark yarattığımız özelliklerden biri de yaşam evleri, yaşlı bakım evleri ve kreşler oluşturmak.  Park ve bahçeler yapıyoruz ama bunlar klasik olmuyor. Sadece park yaparsınız insanlar gelirler ve giderler. Oraya bir bank koyulur ve insanlar oturup gider. Ancak biz bunu istemiyoruz. Biz bu park alanlarının kültür konseptinde olmalarını da istiyoruz. Gelen insanlar orada kitap okusun, kültüre doysun istiyoruz. İnsanlara hayatlarıyla ilgili değişiklik yapma fırsatı da yaratıyoruz. Bu da bizim en büyük farklarımızdan biri.

SARIYER’İN HER MAHALLESİNDE YAŞAM ALANI

Yaşam evleri projeniz de bu anlamda hizmet veriyor. Özellikle yaşlı insanlara hitap eden bu evlerden söz eder misiniz?

Yaşam evleri en güzel projelerimizden biri. Buradaki insanlar kendi yaş grubuyla oturup sohbet edebiliyor. Vakitlerini çay eşliğinde birbirleriyle hikayelerini paylaşarak geçirmelerini sağlıyoruz. Bunların hepsi Sarıyer’in her mahallesinde hayata geçiyor. Hedefimiz şu; her mahallede bir yaşam evi ve kreş yapmak. Kadınlarımızı, yaşlılarımızı, engellilerimizi ve çocuklarımızı orada toplamak ve sosyal alan yaratmak istiyoruz.  Parklarımızda kültür ve eğitim alanları var.  Bu da bizi diğer ilçelerden ayıran bir farkımız. Her parkın içinde mutlaka bir kültür ve eğitim aktivitesi oluyor. Bu da bir ilçedeki tipik parklardan farklı olma özelliğini koruyor.

BOĞAZ BELEDİYELERİNİN EN FARKLISI SARIYER

sevgi-atalay-sariyer-olay-a-konustu-8

Sarıyer’de uzun zamandır yaşanan mülkiyet probleminin çözülmesine yönelik olarak imar planı çıkarttınız. İlk defa Sarıyer Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan plan hakkında bilgi verir misiniz?

‘İstanbul’un incisi Sarıyer modeli’yle imar planımız çıktı. En önemli problemimiz mülkiyetti. Bu problemin çözülmesi için mahallelerde ölçümler yapıldı. Bu ölçümler imar planlarına eklenecek ve meclise girecek. Planlar, Kasım meclisinde yer alacak. Bu proje, Boğaz belediyelerinin içerisinde İstanbul’da ilk defa Sarıyer’de uygulanacak.  Mülkiyet çözümü için çok önemli bir proje ve ilk defa Sarıyer Belediyesi tarafından hayata geçirilecek.  Projenin akabinde mülkiyet problemi çözüldükten sonra imar planını çizeceğiz. Tek hedefimiz Sarıyer’de mülkiyet ve imar planını çözmek. İnsanları burada yaşatmak için elimizden geleni yapmak ama dünyaya yakışır şekilde yapmak istiyoruz. Hayranlıkla izlenecek ilçe yapmak istiyoruz. Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç çok destekçi ve yüreklendirici. Kadına ve bilgiye değer verdiği için ona sonsuz teşekkür ediyorum. Başkanımızla çalıştığımız için gerçekten çok şanslıyız.

Sarıyer Belediyesi’nin bütün birimleri özverili ve farklı çalışma disiplinine sahip. İmar İşleri de çalışmalarıyla fark yaratan bir birim. Bu farkı neye bağlıyorsunuz?

Bu farkındalığı yaratmak tamamen tecrübeyle alakalı. Sektörde 23 yıldır bulunuyorum. Belediyeciliğin mutfağından geliyorum. Şeflik de, kontrolörlük de, müdür yardımcılığı da, müdürlük de yaptım. Dolayısıyla her kademeyi bildiğim için o kademelerde neler oluyor oralarda insanların başına ne geliyor ne sıkıntılar var ve bu sıkıntılar nasıl aşılabilir, bütün bunlara hakimim. Bu tecrübem olduğu için ve bütün ekibin sıkıntılarını çok net bildiğim için güven veriyorum. Ayrıca bir ekip ruhu olmadan başarının geleceğine de inanmıyorum. Bütün çalışanlarım ve ben Sarıyer için çalışıyoruz, birbirimize olan bağlılığımızla da başarıyı çağırıyoruz.

“BÜTÜN ÇALIŞANLARIMA GÜVENİYORUM”

Ekibinizin size olan bağlılığını biliyorum. Bu dostane çalışma şeklini nasıl oluşturdunuz?

sevgi-atalay-sariyer-olay-a-konustu-11

Ekibimi çok seviyorum ve hepsine teker teker çok güveniyorum. Çalışanlarımın da beni sevdiğini düşünüyorum. Her konuda bana destekler, birikimli ve heyecanlılar. Devlet kurumlarında ast-üst ilişkisi vardır. Üstün dediğini ast yapar, yapmalıdır anlayışı vardır. Bizde öyle bir şey yok. Bizde her şey arkadaşça ve dostça yapılır. Hepimiz birbirimizle tecrübelerimizi paylaşırız. Benim bilmediğim bir konuyu çalışanım bana söyleyebilir. Ben de tecrübelerimi onlarla paylaşabilirim. Karşılıklı sevgi ve güvenle başarılı işler yapıyoruz. Sarıyer’e başka bir misyon kazandıracak insanların yetişmesini sağlamayı önemsiyorum. En büyük farkındalığım bu diye düşünüyorum.

Ekip çalışması özellikle belediyecilikte önemli değil mi?

Kesinlikle öyle. Belediyecilik bir ekip çalışmasıdır. Burada münferit bir şey yapamazsınız. Ben belediyecilik işinin her noktasını biliyorum ama tek başıma hiçbir şey yapamam. Bu iş ekip işidir. Odacısından yukarıya kadar her birim çok önemlidir. İşleri her birimle koordine etmeliyiz ki güzel işler çıksın. En önemlisi de çalışanların mutlu olması. Bir işi mutsuzken yapmak sadece görev yapmak olur. Bir şeyi mutlu olarak yapmak sizi bir adım öteye taşır. Bu anlamda ekibimi her zaman önemsedim böylece başarılara imza attık.

Sarıyer’e aşık olduğunuzu düşünüyorum. Bu kadar özverili ve başarılı olmak başka nasıl açıklanabilir?

Ben Sarıyerliyim ve burayı çok seviyorum. Eğitim hayatım burada geçti. Sarıyer’e bir tane taş kazandıran insana hayranlık duyuyorum. Ne mutlu diyorum. Burayla bir gönül bağım var. Sarıyer bir dünya kenti. İstanbul’da boğazın içinden geçtiği dört ilçeden biridir Sarıyer. Bu anlamda İstanbul’da çok önemli yeri var.  Bu dört ilçeden daha farklı olmasını sağlamak gerek.

“SARIYER’İ GÜNGÖREN’E ÇEVİRMEYE İZİN VERMEYECEĞİZ”

sevgi-atalay-sariyer-olay-a-konustu-1

Sarıyer’de oluşturulan yapıları nasıl buluyorsunuz?

Sarıyer incidir ve bu inciye daha güzel yapılar yakışır. Ucube yapılar değil daha düzenli, mimari çizgisi olan, tipolojisi belli olan yapılar lazım. Bunun için de biz 7 yıl boyunca direndik.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşmelerimizde de hep önemsediğimiz şey Sarıyer’e yakışan proje midir, değil midir? Sarıyer’e yakışan bütün projelerin içinde her zaman olacağız. Vahşi yapılaşmanın, Sarıyer’i yok edeceğini biliyoruz, bu yüzden Sarıyer’i, Bağcılar’a Güngören’e çevirecek yapılaşmayı benimsemiyoruz. Buna izin vermeyeceğiz. Burası boğazın incisi. Ve bu şekilde kalmasını burada oturan insanların burada olmaktan mutlu olmasını istiyoruz. Bütün mülkiyet sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Buradaki insanı başka yere taşıyalım başkasını buraya getirelim diye düşüncemiz yok böyle bir amacımız da yok.

Sarıyer’in bakir kalmış güzelliğini korumak için çalışıyorsunuz.  Bu güzelliğin daha fazla ön plana çıkması için neler yapılmalıdır?

Burası bakir kalmış nadir yerlerden biri. Sarıyer hala bir cazibe merkezidir. Daha şık mimari kimliğiyle kendini ön plana çıkartabilir. Burada yalılar ve eski yerleşimler var. Bunlarla bütünleşmiş yerleşim yerleri ortaya çıkartılabilir. Bütün bunların hayata geçmesi de iyi niyete bağlantılı. Büyükşehir Belediyesi’nin ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bize iyi niyetle sahip çıkması ile ilgili. Ve bu iyi niyeti hep gördük. Ayda iki kez Ankara’ya gidiyoruz ve toplantılar yapıyoruz. Sarıyer için daha neler yapabiliriz bu güzelliği nasıl koruyabiliriz diye düşünüyoruz.  Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi bize her zaman iyi niyetli oldu.

sevgi-atalay-sariyer-olay-a-konustu-9

“KURTLAR SOFRASINDAYIM”

Yaptığınız işe ve aldığınız sorumluluğa bakılırsa deyim yerindeyse tam bir kurtlar sofrasındasınız. Bu konuda neler söyleyeceksiniz, ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?

Tam olarak öyle. Kurtlar sofrasındayım. Ben hep rantın olduğu, rantın paylaşılmak istendiği bir sofradayım. Her zaman rantın doğru paylaşılması taraftarı oldum. Her zaman rantı adil paylaştırmaktan yana oldum. Bugüne kadar burada hiç tehdit almadım. Yaşamımla ilgili hiçbir kötü hadise yaşamadım. Her zaman adil davranmaya çalıştım. Hiçbir ayırım yapmadan adil çizgide görev yaptım. Biz her işi mevzuatımız doğrultusunda yorumluyoruz. Başka türlü yorumlama şansımız yok. İnsana göre yorumlama yapmıyoruz.  Bizde her şey çok net. Hiçbir aracı devreye girmeden işler yürür. Karşımızda çok büyük firmalar var. Mimar geldiğinde elemanım da aynı rakamı söyler, bana geldiğinde benden de aynı şeyi duyar. Sarıyer’in tarzını anlarlar ve böylece yola devam ederler. Burada kapı kapı dolaşmadan, yakın ilişkiler kullanılmadan işler yürütülür. Belediyemiz mevzuat açısından güçlü bir belediye.

“EVE KAPANAN KADINI ANLAYAMIYORUM”

Bir kadın olarak erkek egemen bir alanda dimdik durmak ve bu kadar başarılı olmanın sırrı nedir? Kadınlara mesaj vermek ister misiniz?

Benim en büyük çizgim şeffaf olmak. Hiçbir zaman çizgimi değiştirmedim. Kadınlar iş hayatının içinde olmalı. Kadın olmak ve yükselmek çok zor, evet.  Bazı şeyleri erkeklerin arasından koparmak zor ama kadın başarabilir. Biz kadınların düşünce yapısı dümdüz değil, açık perspektifte düşünüyoruz. İş konusunda dirayetli olunmalı. Eve kapanan kadını anlayamıyorum. İyi bir anne de, eş de, iş kadını da olunabilir. Birinde başarı yakalandığında diğerleri geliyor. Doğru yerde doğru zamanda doğru şey kullanılınca domino taşı gibidir hayat. Her şey yerine oturur. Ve yapılan işler hakkıyla yapılmalı. Kerhen tutmakla olmaz. Erkek egemen bir dünyada kadına yer yok denilir. Buna asla inanmıyorum. Kadınlara söyleyeceğim şey; biri size bir şey versin diye beklerseniz kimse size bir şey vermez. Görünür olmak lazım. Kadın çok güçlüdür ve bu gücünün farkına varmalıdır. Güçlerini kullanmaktan korkmasınlar. Ben her zaman kadınları yüreklendiriyorum, destek oluyorum.

“ÇOCUKLARIMLA NİTELİKLİ ZAMAN GEÇİRİYORUM”

sevgi-atalay-sariyer-olay-a-konustu-3

Bunca yoğunluk içinde ailenize zaman ayırabiliyor musunuz? İki çocuğunuz var. Onları özlüyor musunuz?

Oldukça yoğun çalışıyorum fakat aileme zaman ayırıyorum. Akşamları mutlaka iki çocuğumla ilgileniyorum. Yarım saat bile olsa onlarla konuşuyorum, dersleriyle ilgileniyorum.  Kızım Sena Türkiye 56’ncısı olarak Robert Koleji’ne girdi, oğlum Emir de Işık Lisesi’nde okuyor. İkisiyle de nitelikli zaman geçiriyorum. Onların başarılı olması beni mutlu ediyor. Başarılarında emeğimin büyük olduğunu düşünüyorum. Annelerini örnek alıyorlar. Bu da beni mutlu ediyor. Çocuk yetiştirirken para kazanmaktan ziyade çocuğu kaçırmamaya önem vermek gerekir. Bu da verilen eğitimle sağlanır.

Keyifli röportaj için teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Teşekkür ederim ben de çok keyif aldım. Her zaman dediğim gibi Sarıyer için çalışıyoruz. Boğaz belediyeleri içinde en farklı olan belediye biziz. Boğazın incisi olan Sarıyer’in dünya standartlarında olmasını istiyoruz. Bütün belediye birimleri ve İmar İşleri olarak Sarıyer’in parlaması için çalışmaya devam edeceğiz.

Related Articles

One Comment

  1. Mülkiyet sorununda hakikaten en iyi bilen bir kişi olarak sevgi h.efendi öngörünümde arsası olup kaçak yapı yapmayanlar için nasıl birözüm önerisinde bulunuyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir