GündemManşet

Sarıyer Gazetesi’nin “Rumeli Feneri Kalesi 20 yıllığına kiraya çıkarıldı” haberi Türkiye ve Meclis gündeminde!

rumeli-feneri-kalesi-kiraya-verilecek10-1

_ayracSarıyer Gazetesi’nin “Rumeli Feneri Ceneviz Kalesi 20 yıllığına kiraya verilecek” haberi Türkiye gündemine oturdu. Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu’nun kaleme aldığı özel haber çok sayıda ulusal gazete ve internet haber sitesinde de yayınlandı. CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci de Rumeli Feneri Kalesi hakkında soru önergesi verdi; “Kaleyi kiraya çıkarmaktaki amacınız birine yeni bir işletme mi açmak” diye sordu.

_ayrac

DERYA ERHAN / SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Gazetesi’nin özel haberleri yine Türkiye ve TBMM gündemine oturmaya devam ediyor. Genel Yayın Yönetmenimiz Bekir Batu’nun “Rumeli Feneri Ceneviz Kalesi 20 yıllığına kiraya çıkarıldı” başlıklı özel haberi Radikal ve çok sayıda gazetenin internet sitesinde yayınladı. Sarıyer Gazetesi’nin haberini kaynak gösteren gazeteler, tarihi kalenin işletmeye açılacak olmasını ülke gündemine taşıdı.

rumeli-feneri-ceneviz-kalesi-ihaleye-cikariliyor1 (3)

CHP MİLLETVEKİLİ GÜLAY YEDEKCİ MECLİSE SORU ÖNERGESİ VERDİ

Sarıyer Gazetesi’nin gündeme taşıdığı Rumeli Feneri Kalesi’nin kiraya çıkarılması konusu CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci tarafından meclis gündemine taşındı. Tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkmasıyla bilinen CHP’li Yedekci, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 21 Ocak Perşembe (bugün) verilen soru önergesinde “Rumeli Feneri Kalesi’nde birilerine işletme mi açılmak isteniyor” diye soran Yedekci, kaledeki restorasyonun Sünger Bob’a dönen Şile Kalesi gibi yapılamaması uyarısında bulundu.

_ayrac

İşte CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci’nin meclis başkanlığına sunduğu ve bilgilendirme için gazetemize de gönderdiği o önerge;

_ayrac

“Bizim en son aldığımız bilgilere göre, Sarıyer’deki 17’nci Yüzyıldan kalma Rumeli Feneri, Ceneviz Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yirmi yıllığına kiralanacaktır. Restorasyonlar Dairesinin restorasyon yapma kararı aldığı 46 dönümlük Kale’de ihaleyi alacak kiracı, restoran, kafeterya, müze, kütüphane, sanat merkezleri ve sergi salonları yapabilecektir.

Soruyoruz: Burada amaçlanan nedir, birine yeni bir işletme açmak mıdır? Restorasyon öncesi -tüm dönemlere ait tarihî dokusunu koruyan- rölöve ve restütisyon çalışmaları yapılacak mıdır? Çünkü daha önceki örnekler kötü örneklerdir. Tarihi 13’üncü Yüzyıla kadar dayanan Şile Kalesi restorasyondan sonra bir çizgi film kahramanı olan Sünger Bob’a benzetilmiştir. Bu veya Tekfur Sarayı gibi kötü örneklerden dolayı Türkiye’de yapılan restorasyon çalışmalarını önemli ölçüde sakıncalı buluyoruz.

rumeli-feneri-kalesi-kiraya-verilecek11

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler