GündemManşet

SARIYER OLAY’DAN BOMBA MANŞET: “25 DÖNÜMLÜK ÜNLÜ “KOCATAŞ ARAZİSİ”, 200 MİLYONA KATARLI ALFARDAN’A SATILDI

sariyerolay-mansetjpg

***

SARIYER OLAY, 2. sayısında çok konuşulacak özel bir manşet haberle okuyucuların karşısına çıktı. İstanbul Boğazı’nın en değerli arazilerinden Sarıyer’deki 25 dönümlük ünlü “Necmeddin Molla Kocataş Yalısı ve Arazisi” 70 milyon dolara dünyanın en zengin iş adamlarından Katarlı Omar Hussain I H Alfardan‘a satıldı.

***

Türkiye’deki Alternatif Bank’ın sahiplerinden olan ve dünyada pek çok ülkede bankası bulunan Alfardan, Atatürk’ün de yalısında misafiri olduğu ünlü araziye dev bir otel yaptırmaya hazırlanıyor. Arazinin sahibi Alem Gayrimenkul Şirketi‘ni satın alan Alfardan, satışın şirket devri yöntemiyle yapılması sayesinde devlete yaklaşık 25 milyon lira tapu harcı ödemekten kurtulmuş oldu. SARIYER OLAY‘ın haberine göre bu satış işlemi sırasında Türkiye’nin yakından tanıdığı çok önemli bir devlet adamı bizzat aracılık üstlendi.

_ayrac

kocatas-yalisi-katarlilara-satıldı-sarıyerolay

SARIYER OLAY Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Bekir Batu‘nun manşetten duyurduğu özel habere göre Türkiye’nin ve Sarıyer’in en değerli arazilerinden İstanbul Boğazı’ndaki Ünlü Kocataş Arazisi (Necmeddin Molla Kocataş Yalısı) Katarlılar’a geçti. 25 dönümlük boğaz manzaralı dev arazi, dünyanın en zengin iş adamlarından Katarlı Omar Hussain I H Alfardan tarafından yaklaşık 200 milyon liraya (70 milyon dolar) satın alındı. Sarıyer Mesarburnu Caddesi üzerindeki ünlü arazi, doğa harikası ve muhteşem manzarasıyla tanınıyor. Arazi ayrıca üzerindeki yalısında Atatürk’ü misafir etmesiyle tarihi bir özellik taşıyor. İçinde her türden binlerce ağaç bulunan ve 3. Boğaz Köprüsü’nü muhteşem bir açıdan gören arazi, aynı zamanda suyuyla da meşhurdu. Arazi, Tarihi Kocataş Suyu’nun kaynağı olmasıyla da ünlüydü.

  alfardan-1

70 MİLYON DOLAR YAKLAŞIK 200 MİLYON ÖDEDİ

Sarıyer Merkez Mahallesi sınırlarında bulunan dev arazi, tapu kayıtlarına göre 105 pafta, 625 ada, 86 ve 87 parsellerden oluşuyor. Boğaziçi Öngörünüm Alanı’nda kalan arazinin 86 parseli 17.135 metrekare, 87 parseli ise 7. 282 metrekare. Yaklaşık 25 dönümden oluşan arazinin sahibi olan Alem Gayrimenkul Yatırım ve Turizm Anonim Şirketi geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız el değiştirdi. Arazinin sahibi olan şirketin hissedarları İsmail Hakkı Uğurlu, Haluk Recai Ulusoy, Fatma Gül Büyükbekar ve Mahmut Şahin Yazgan şirketteki tüm hisselerini dünyanın en zengin iş adamlarından Katarlı Omar Hussain I H Alfardan‘a sattılar. Şirketin devir işleminin yapıldığı ve el değiştirdiği bilgisi İstanbul Ticaret Odası’na da tescil ettirildi. SARIYER OLAY’ın edindiği çok özel bilgilere göre arazi tam 70 milyon dolara satıldı, Türk parasıyla yaklaşık 200 milyon değerindeki satış işleminde, Türkiye’nin yakından tanıdığı çok önemli bir isim (ismi bizde saklı) aracılık görevi üstlendi.

25 MİLYONLUK TAPU HARCINDAN KURTULDU

Dünyanın en zengin isimlerinden Katarlı bankacı Alfardan, arazinin şirket üzerine kayıtlı olmasından dolayı söz konusu satış nedeniyle devlete yaklaşık 25 milyon lirayı bulan tapu harcı ödemekten kurtuldu. Alfardan, üzerinde sadece Kocataş Arazisi bulunan şirketi noter sözleşmesiyle satın alarak, yasa gereği harç masrafı ödemekten kurtulmuş oldu. Zira arazinin tapusu şirket üzerine kayıtlı olmayıp, doğrudan şahıs üzerine kayıtlı olsaydı, söz konusu işlem Sarıyer İlçe Tapu Müdürlüğü‘nde yapılacak ve devlete yaklaşık 25 milyon lira tapu harç parası ödenecekti.

BOĞAZ’A DEV OTEL YAPACAK

SARIYER OLAY’ın edindiği bilgilere göre Katarlı işadamı Alfardan, Sarıyer girişindeki boğaz manzaralı dev araziye otel yaptıracak. Boğaziçi Öngörünüm Alanı’nda kalan arazide birkaç tarihi bina bulunuyor. Arazinin imar durumuyla ilgili halen Büyükşehir Belediyesi nezdinde görüşmeler yapıldığı öğrenildi. SARIYER OLAY‘ın yaptığı araştırmalara göre 86 parsel için 17 Ocak 2013’te, 87 parsel için de 11 Mart 2013 yapı ruhsatı alındı. 87 parselin 2011 yılında, 86 parselin de 2007 yılında Alem Gayrimenkul Şirketi’ne geçtiği görüldü. Adını; Atatürk’ün 1932 yılında Sarıyer’e gelip yalısında kaldığı ve halka konuşma yaptığı eski sahibi Necmettin Molla Kocataş’tan alan arazi, muhteşem suyu ve üzerindeki gazoz fabrikasıyla meşhurdu. Şimdi burada Katarlılar, İstanbul’un en büyük otellerinden birini yapmaya hazırlanıyor.

KATARLILAR SARIYER’İ ÇOK SEVDİ

Katarlıların, Sarıyer ve boğaz sevgisi bitmek bilmiyor. Haftalık olarak yayınlanan SARIYER OLAY‘ın aylık olarak yayınlanan kardeş yayını Sarıyer Gazetesi geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en pahalı, dünyanın 4. pahalı evi olarak bilinen Yeniköy’deki Erbilginler Yalısı’nın tam 100 milyon Euro’ya Katarlı iş adamı Abdulhadi Mana A SH Al-Hajri’ye satıldığını yazmış, haberimiz Türkiye gündemine oturmuştu. Bu gelişmeden kısa süre sonra da İstinye Bayırı Caddesi’nin adı Katar Caddesi olarak değiştirilmişti. Ancak Katarlılar’ın Sarıyer sevgisi bu kez de kendini Kocataş arazisiyle gösterdi.

kocatas yalisijpg

ADINI, SAHİBİ NECMEDDİN MOLLA KOCATAŞ’TAN ALDI

Katarlılara geçen tarihi Kocataş Arazisi adını ilk sahibi Necmeddin Molla Kocataş’tan aldı. Aynı zamanda Kocataş Yalısı olarak da bilinen arazinin sahibi Necmeddin Molla Kocataş, 2. Abdülhamit döneminde İstanbul Başsavcılığı, Adalet Nazırlığı ve Sadrazam Kaymakamlığı yaptı. Padişah 2. Abdülhamit’e yapılan Yıldız Suikastı davasında başsavcılık yapmış, bir hafta gibi kısa sürede failleri yakalatıp cezalandırdığı için şöhreti yakalamıştı. Bu şöhreti onu başarıya koşturdu. Kocataş, 1908 yılında Bağdat Valiliği yaptı. 1909 yılında Adliye Nazırı oldu. Şura-yı Devlet Reisliği yaptı. Sadrazam vekilliğinde bulundu. 1912 yılında Osmanlı Meclis-i Mebusanı’na Kastamonu milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Kastamonu milletvekili olarak girdi. Cumhuriyet döneminde Kocataş soyadını aldı. 1949 yılında İstanbul’da öldü. Kocataş Yalısı’nı satın aldığında şöhretinin doruğunda idi. 1932 yılında Kocataş Yalısı’nda Atatürk’ü ağırlayıp misafir etti. Atatürk dışarıda kendisini görmek isteyen Sarıyerlilere şu önemli konuşmayı yaptı: “Benim için zahmet ediyorsunuz! Bundan mahcup oluyorum. Beni görmek demek behemehal yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir”.

Necmeddin_Molla_Kocatas

BETÜL MARDİN’İN DEDESİ

Aslen Kastamonulu olan Necmeddin Molla’nın aile şeceresi ise hayli zengin. Damatları Ord. Prof. Dr. Ebül-ula Mardin, Muhittin Mardin, Münip Ürgüplü… Torunları da çok önemli isimler. Arif Mardin dünyanın en saygın müzikologlarından biriydi. Diğeri Türkiye’nin en önemli halkla ilişkiler uzmanı Betül Mardin. Necmeddin Molla Yalısı aynı zamanda soyadı olarak aldığı Kocataş Suyu ile de ünlüydü.

OMAR HUSSAİN I H ALFARDAN KİMDİR?

Dünyanın en zengin isimlerinden birisi olan Alfardan, bankacılık sektöründe ünlü bir ailenin oğlu. Kocataş Arazisini satın alan Omar Hussain I H Alfardan, Alfardan Grup Holding’in patronu. Alfardan, Corporation’da Murahhas Üye sıfatıyla görev yapmasının yanı sıra, Katar ve GCC (Körfez Arap Ülkeleri) bölgesinin en başarılı aile şirketlerinden biri olan Alfardan Grubu’nun Başkanı ve CEO’su. İsviçre’nin Cenevre Webster Üniversitesi’nden işletme lisans derecesi ve nans alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Alfardan, tanınmış bir işadamı olan babası Hussain Ibrahim Alfardan’ın oğlu.

Eylül 2014 yılından bu yana ABank’ta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı yapan Omar Hussain I H Alfardan, Birleşik Arap Bankası ve Katar Ticaret Bankası gibi pek çok önemli bankanın da hissedarı ve yöneticisi.

NOT: SARIYER OLAY kaynak gösterilmeden özel haberlerimiz kullanılamaz… (Haftalık yayınlanan SARIYER OLAY, aylık yayınlanan Sarıyer Gazetesi’nin kardeş kuruluşudur)

SARIYER OLAY’I VE BOMBA HABERLERİNİ OKUMAK İÇİN ALTTAKİ SAYFAYI TIKLAYIN!

sariyerolay11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir