GündemManşet

SARIYER SİVASLILAR DERNEK BAŞKANI ALİ GENÇ; “BAŞKANIN EN YAKININDAKİLERDEN BİLE ADAYLIK TEKLİFİ ALIYORUM”

   

Sarıyer’in tanınan isimlerinden SASİDER Başkanı Ali Genç, SARIYER OLAY’a çok ses getirecek açıklamalarda bulundu. ‘Belediye Başkanlığı’na aday olmayı düşünüyor musunuz?’ şeklindeki sorumuza cevap veren Genç; “Bana bu istek çok sık geliyor. Şu anda belediye başkanının çok yakınında olanlar bile buraya gelip bana teklif ediyorlar. İşin garip tarafı hem CHP hem de AK Partililer’in isteği var. Hepsinin teveccühü var” diye konuştu.

NEVRA YERLİKAYA- ÖZEL RÖPORTAJ

Sarıyer’in tanınan isimlerinden eski siyasetçi ve iş adamı Ali Genç, SARIYER OLAY aracılığıyla önemli mesajlar verdi. Aynı zamanda Sarıyer Spor Kulübü As Başkanı ve Sarıyer Sivaslılar Derneği Başkanı olan Genç, gazetemize hem ilçe gündemini hem de Sarıyer siyasetini değerlendirdi.

Uzun yıllardır hem siyaset hem de özel sektörün içinde yer aldınız. Yaptığınız işlerde başarılı olabilmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her işimi severek yaptım. Sevdiğim işleri başarılı şekilde yapmak isterim. Hiçbir işe illa benim olsun demem. Gerek siyasette gerek dernekte yaptığım işi mükemmel yaparım. Bunları yaparken yaptığım işe birilerinin yetişmesini de arzu ederim. Görevi yarın birisine bıraktığımız zaman bayrağı yukarı taşıyacak arkadaşları her zaman destekliyorum.

“BİR İŞİ YILLARCA YAPMAYA KARŞIYIM”

İş hayatımda prensiplerim var. Yıllarca aynı işi yapmaya karşıyım. Siyasette de buna karşıyım. İnsanlar bir işi belli bir dönem yapmalı ama alttaki insana yer açmayı da bilmeli. İlçe başkanlığı dönemimde de bunu uyguladım.
Sarıyer’in en aktif derneklerinden biri olan Sarıyer Sivaslılar Derneği (SASİDER)’in başkanlığını yürütüyorsunuz. Hemşeri derneği yöneten bir isim olarak Sarıyer’i nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sarıyer’de Sivaslıların oy potansiyeli etki alanıyla beraber 90 binin altında değil. Burada 40 bine yakın Sivaslı var ama bir o kadar da oradan nüfus kaydını aldırmış Sivaslılar var. Yolda kime sorsanız en az 4 kişiden 2 tanesi Sivaslıyım der. Sarıyer’de Sivaslı çok insan var. SASİDER olarak ayırım yapmadık. Türk bayrağının altında olan herkes eşit yurttaştır. Hiçbirinin birbirinden farkı yok. Ama bir tarafa birileri geçtiyse, bir kalenin kapısını tuttuysa sadece sizin istediğinize geç, istemediğinize de kafasına balyozla vurulursa buna şiddetle karşıyım. Burada herkes temsilde adalet sağlanmalı. Önümüzdeki seçimlerde de buna dikkat edeceğiz. Bana sorarsanız Sivaslı Belediye Başkanı olsun mu olsun arzu ederim. Yapabilecek yetenekte dirayette biri olsa arzu ederim. Ama o belediyenin müdürlüklerinde veya birimlerinde bir tane daha Sivaslı olmamalıdır. Onlar da Sarıyer’de ikamet eden Samsunlu, Ardahanlı veya başka memleketten olmalı. Göreve gelecek insanın dirayetli ve masaya yumruğunu vuran insan olması lazım. Türkiye’nin hangi ilçesinden olursa olsun böyle olmalı.

“SARIYER SİYASİ PARTİLERİN ELİNE BIRAKILMAMALI”

Sarıyer artık siyasi partilerin eline bırakılmayacak kadar büyük ilçe. Dolayısıyla seçeceğiniz biri vekil de olsa Belediye Başkanı da olsa Sarıyerliler bundan yeterince faydalanmalıdır ama faydalanamıyor. Sarıyer’de güzel hizmet veren varsa hepimiz bundan istifade ediyoruz. Ama veren olmazsa beş sene beklemek zorunda kalıyoruz. Bu da Sarıyer’in geriye gidişini sağlıyor. Bizim burada düşüncemiz Sarıyer’e Belediye Başkanı olarak da vekil olarak da Belediye Meclis üyesi olarak da Sarıyer’in sorunlarını bilen insanlar olmalı. Sarıyer’in çoğunluğu Sivaslı ama Anadolu kökenlileri de koyduğumuz zaman korkunç bir seçmen kitlesi ortaya çıkıyor. Burada Trakyalı da var, Ordulu da var. Her taraftan insan var. Bunların bugüne kadar yapılan tercihlerde çoğunluğun göz ardı edildiğini görüyoruz.

“DERNEKLERİ PARTİLER KURUYOR”

Sarıyerliler Derneği Başkanı Hayati Kaptanoğlu’nun “Dernekler zamanla siyasi partilere teslim oluyor” şeklinde açıklaması oldu. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Kendisi sevdiğimiz biridir. Bizi kast etmediğinden eminim. Biz bugüne kadar hiçbir yardım talebinde bulunmadık. Hayati Kaptanoğlu da Dernek Başkanıdır. Kendisinin de siyasi kimliği var. CHP Sarıyer Belediyesi’nde Başkan Vekilliği yaptı. Bunu söylemesi gereken en son kişidir diye düşünüyorum. Tespiti doğrudur. Dernekleri maalesef partiler kurduruyor veya belediyeler eliyle kurduruluyor. Belediyenin kurdurduğu dernekler onlara hizmet etsin isteniyor. Bunu hemşeri derneklerinin yapması yanlış. Hemşeriliklerini pazarlamış oluyorlar. Zaten bu durum onların kişisel menfaatlerine yarar, işlerine yaramaz. Burada o derneğe üye olan hemşeriler başkanlarına baskı yapmalıdır. Organizasyonlar oluyor bunun sponsoru kimler araştırsınlar. Davet edildiğim zaman önce soruyorum sponsor kim? Bir dernek yönetimi kendi kendine yetmelidir. Biz bu söylemleri üzerimize almayız. Biz destek verirsek de hiç kimsenin bize imtiyaz sağlaması için vermeyiz. Sarıyer’in menfaat ve çıkarları doğrultusunda işi en iyi kim yapacaksa ona destek veririz.

“DERNEKLER BİR YERE YASLANMAMALI”

SASİDER’de yeni dönemde yeniden başkan olacak mısınız?

Her zaman söylüyorum; arkadaşlarım hazır olduğu noktada ben bu görevi devredeceğim. Ama arkadaşlarımdan bu teklifin gelmesini bekliyorum. Her zaman onlara destek oluyorum. Dernekçilik çok güç bir iştir. Arkadaşlarımız işin içinde olduğu için görüyorlar. Dernekçilikte ekonomik olarak yeterli olmanız şart. Belediyeler sağ olsunlar derneklere destek oluyorlar. Yemek, kahvaltı vb veriyorlar. Biz SASİDER olarak bugüne kadar bunları kabul etmedik. Her şeyi kendi bütçemizle yapıyoruz. Eğer bir STK iseniz ve tarafsız olacaksanız hiçbir yere yaslanmamanız gerekir. Yaslanacak iseniz de onların sıkıntılı dönemlerinde her şart altında onlara destek olmanız gerekiyor. Biz yarın bir gün şartlar Sarıyer’de değişebilir biz de tercihimizi değişik şekilde kullanabiliriz. Bu bakımdan kendimizi özgür hissetmemiz gerekiyor. Ekonomik olarak güçlü olmamız gerekiyor. SASİDER olarak bizim güçlü bir yönetimimiz var, ekonomik sıkıntımız yok. Bizim için önemli olan Sarıyer’e hizmettir.

SASİDER 40 bin üyeye ulaşmayı hedeflemişti. Son dönemde mevcut üye sayınız kaç?

Yaklaşık 3 bin üyemiz var. 10 bin hedefimiz var. Nihai hedefimiz 40 bin. Bu sayıya ulaşmak bizim için hiç zor değil. Yerimizi büyütmemiz gerekiyor. Ofisimizi değiştirmemiz için yoğun talep var. Sarıyer’de önemli bir noktada olmamız lazım. Şimdiki yer tabela değeri olan özel bir yer. Öyle bir yer bulursak ve daha büyük bir yere taşınacağız ve faaliyetlerimize daha yoğun bir şekilde devam edeceğiz. SASİDER bütün hareketlerde öncü olmuştur. Geçmişte her dernekten önce toplumsal olaylarda hassas davranan SASİDER olmuştur. Programlarına alıp doğru olan şeyi yapıyorlar. Biz de öncü olmaktan mutluluk duyuyoruz. SASİDER vatana millete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlıdır. Her şeyden önce vatan diyoruz.

“SARIYER İÇİN SADECE ŞÜKRÜ GENÇ ÇABA HARCIYOR”

Etkin siyaset yapmış biri olarak Sarıyer Belediyesi’nin ve CHP’nin profilini değerlendirmenizi istesem neler söylersiniz?

Son zamanlarda belediye başkanlığı var diyemeyiz. Çaba sadece Şükrü Genç’te var. Sarıyer 300 binin üzerinde nüfusu olan bir ilçe. Belediyecilik bir ekip işidir. Üst kademe ile alt kademe arasında ciddi bir boşluk olduğunu görüyoruz. Bu da vatandaşın belediyeye daha fazla ulaşmasını engelliyor. Siz bir kişi ne kadar iyi olursanız olun neticede süper değilsiniz. Eliniz kolunuzun olması lazım. Burada boşluk var.
Benim ziyaretime gelen insanlar oluyor. Sarıyerli insanlar ve belediyenin sorunlarını bana taşıyan insanlar oluyor. Sıkıntılar var yani. İlk sene bu tür şeyler olmuyordu ama ikinci senede ciddi anlamda işi olan vatandaşların işleri yürümüyor. Vatandaşın sıkıntıları var. Bir önceki dönemde bu kadar değildi. Vatandaşla belediye arasında ciddi sorun var ki çözüm bulunamıyor. Herkes bir arayış içerisinde. Açıkçası belediye çalışmaları daha iyi olabilir.

Eski bir siyasetçi olarak belediyenin kadrosu ve yapılanmasını nasıl buluyorsunuz?

Benim her dönemimde Gençlik Teşkilatı’nda da İlçe Başkanlığı dönemimde de hiçbir zaman görevi arkadaşlara sonuna kadar vermezdim. Herkes o görevde bir şans bulmalıdır. Sarıyer’de CHP içerisinde çok değerli insanlar var ama bu görevi alan insanlar maalesef değişime tabi olmuyorlar. En azından bir görev verildiği zaman Başkan Yardımcılığı da olsa Belediye Meclis Üyeleri içinde bu işi yapabilecek olanlara şans verilmelidir. Böylece bir yarış da sağlanmış olur. Örneğin iki sene birine Başkan Yardımcılığı görevi verdiğiniz zaman iki sene sonra teşekkür etmeniz lazım ve yerine başkasının gelmesi lazım. Mecliste diğer arkadaşlar da var. Bu arkadaşları da deneme ve yeteneklerini ön plana çıkarmak gerekir.

Birine görev veriyorsunuz beş sene o görevde kalıyor. Geride yapabilecek nitelikte adam yoksa belediye meclis üyelerinde sorun vardır. Neden bu insanlar belediye meclis üyesi oluyor?

Düşünün veterinersiniz üstteki veteriner değil alttaki de bu işten anlamıyor ise bu işin sağlıklı yürümesi mümkün değil. Dolayısı ile Sarıyer’de de yetenekli ve ileride size faydası olacak insanlara görev veriyorsunuz. Halk da böyle seçer. Bunlar ya yetneksiz ya da siz şans vermiyorsunuz. Burada bir çelişki var. Bunun görülmesi lazım. Sedat Özsoy döneminde de aynı hata yapıldı. Bu hataların sonucunda Sarıyer’de çok popüler biri iken tamamen dibe vurdu hatta siyasi hayatını bitirdi. Belli başlı adamlarda ısrar etmesi yüzünden böyle oldu.

Belediyede görev dağılımının doğru yapılmadığına mı inanıyorsunuz?

Görev bekleyen insanlar var belli kişilerle çalışıp belli kişileri bir tarafa atarsanız onlar da sizin yüzünüze söylemez ama geri planda konuşurlar. Bunları başkanın duyması lazım veya duyanların başkana bunu bildirmesi lazım. Meclis üyelerinin arasında da yarış olur. En iyi görevi kim yapabilir yarışı olur. Eğer hep aynı kişiler aynı görevi yaparsa orada kimsenin yarış yapması mümkün değil. Çünkü aşçı ne pişirirse herkes onu yemek zorundadır. Aşçı hep der ki ” Ben çok iyiyim çok iyi yemek yaptım”. Diğerlerine yemek yapma şansını vermediğiniz için dışarıda daha iyi yemek yapan nitelikli insanlar olduğunu unutmamak lazım. Bu, Belediye Başkanı’nı da yıpratır.

“SARIYER’DE AK PARTİ’NİN OYLARI CHP’NİN ÇOK ÖNÜNDE”

Belediye Başkanı Şükrü Genç’in çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Şükrü Genç’in bu işi götüreceği kanaatindeyim ama eksikler var, ilerde bunlar önüne problem olarak gelebilir. Bugün AK Parti’nin Sarıyer’deki oyları yüzde 60’lara yakın. CHP’nin çok önünde. Genç’in bu işi ciddi anlamda düşünmesi lazım. Ona destek verenler artık, o desteği vermiyor. Kamuoyunda biz bunu görüyoruz. Belediyede birçok insan yıllardır aynı görevde kaldığından dolayı vatandaş umurlarında değil. Vatandaşı geri gönderiyorlar. Şu da gerçek ki önce fakirin fukaranın belediyesi olmak lazım. Oraya gelen fakire yardım edemiyorsa olmaz. Zenginin işi her zaman yapılır. Önemli olan haklarını zor arayan insanın sorunlarına çözüm bulmak. Gözlediğim şey birinci dönemde iyi iken ikinci dönemde tersine döndüğüdür. Genç bizim dostumuz. Şahsı güzel biridir. Koca bir çınar da olsanız gövdeniz mükemmel olsa ayak ve kollarınızda sıkıntı varsa o gövde sallanabilir. Dost olarak diyorum ki tedbir almalı.

Şu an için herkes başkanım demek zorunda. Tabanın içinde olan biri olarak söylüyorum ciddi anlamda erozyon söz konusu. İş işten geçmeden tedbir almaları lazım. Bir sene çok geçtir. Bir seneye kalırsa bu iş bitmiştir. Yarın başka aday çıkarsa gelen oyların oraya gitmesi mümkün. Mahkeme kadıya mülk olmaz diye bir söz var. Herkes ölene kadar ister ama bu böyle giderse önümüzdeki dönem olmayabilir. Tabii arzu etmeyiz bitmesini. Belediye Başkanlıkları sürekli olmalı. Beş sene ve arkasından bir beş sene daha artıdır. Belediye hizmet binası beş senelik olsaydı yapılmazdı.

“SEDAT ÖZSOY VE YUSUF TÜLÜN’Ü EKİPLERİ BİTİRDİ”

Beş sene önceki halk bazında pozisyonunuz erozyona uğradıysa bundan sonraki beş senenin garantisi olmaz. Belki Yusuf Tülün de Sedat Özsoy da çok iyi insanlardı bunları yok eden ekipleri oldu. İkisini de yok eden ekibidir. Şükrü Beyin ikinci döneminde bu görünüyor. Umut ediyorum düzelir. Biz onun dostu olmazsak bunları söylemeyiz. Dostuz ve arzu ederim ki devam etsin ama bu gidişatla zor. Şahsiyetine sözüm yok.

“CHP VE AK PARTİ’DEN TEKLİF ALIYORUM”

Kulislerde sizin de isminiz geçiyor. Belediye Başkanlığı için aday olacak mısınız?

Bana bu istek çok sık geliyor. Şu anda Belediye Başkanı’nın çok yakınında olanlar bile buraya gelip bana teklif ediyorlar. İşin garip tarafı hem CHP hem de AK Partililer’in isteği var. Hepsinin teveccühü var. Hepsine teşekkür ediyorum. Benim için parti önemli değil. Önemli olan Sarıyer’e hizmet verilmesidir. Bu hizmeti Şükrü Genç veriyorsa o vermeli, başkası veriyorsa başkası vermeli. Siyasetin bu tarafında bulunmak istemiyorum. Bu dışarıda kalsın ama Sarıyer için elimizden ne geliyorsa imkanlarım dahilinde yardım etmeye hazırım. Benim böyle bir düşüncem söz konusu değil. Eski bir siyasetçi olduğum için istek var. İnanıyorum ki seçimlere kısa zaman kala Sarıyer’de iyi olan siyasetçiler adaylıklarını koyar.

Sarıyer’in başlıca sorunları sizce neler?

Sarıyer’in çözülmesi gereken sorunları var. Bunlardan biri parklarda görülen uyuşturucu kullanımı. 8 mahallenin bütün muhtarları aynı şeyi söylüyor. Mahallelerde sorun var. Park yapılıyor ise etrafı çitle kapatılmalıdır. İnsanlar gece gidince bekçi beklemeli. Kapı kilitlenmeli. Belediye parkta bir görevli bulundurabilir. Hepimiz biliyoruz ki sokaklarda işsiz çok. İnsanlara iş kapısı da açılmış olur. Ciğeri duvara asmışsınız ama o ciğeri bir kedi gelip yiyecek. Ciğeri korumak için buzdolabına koymamız lazım. İstanbul’daki belediyelerin en az bin elemanı fazladır. Kadro fazlalığı vardır. Görevlendirme yapılabilir.

“OTOPARK SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Bir diğer sorunumuz da park sorunu. Sarıyerli esnaf zor durumda zaten. Dükkanların olduğu yere sağlı sollu park edince sorunlar yaşanıyor. Bir terziye bile girip çıkmak istediğiniz zaman çekici hemen çekiyor ve aracınızı çekiyor. Oraya trafik polisi koyulsun. Belediye zabıtası koyulsun, 12 saat esasıyla görevlerini yapsınlar. Orada çekilen araçların trafiğe engeli yok. Vatandaş mağdur oluyor. Esas çözüm noktası da merkezde bulunan otoparkın kapasitesi arttırılmalı.

Yer altında arazi kiminse veya belediye yapabilir. Vatandaş alta araç park etsin. Sahibi para kazanır. Sarıyer’de ikinci metro çıkış noktası yok. Üstü park altı otopark bir metro çıkışı muhteşem olur. Çok geç olmadan yapılmalı. Arazi sahipleri farklı yakın zamanda bir ruhsat alabilir. Hatta almış da olabilir. Bu yaşanmadan otopark yapılmalı. Yer altına 5 kat insin. Otel yapılsa o kadar kazanç olmaz. Sarıyerli de kazanır insanlar da kazanır. Sarıyer Merkez’de üç değil, 13 çekici de olsa yetersiz gelir. İnsanları illallah ettirirsiniz, hakkınızda düzgün konuşmazlar. Araç çekmeden önce park yeri oluşturun. Bunu sunacak olan da devlettir. Belediye de kaymakamlık da devletin birimidir.

Sarıyer Merkez’de meydan yok. Her yerin var. Burada dolgu yapılmalı ve meydan yapılmalı. Şiddetle nefes aldıracak meydan oluşturulmalıdır. Dolgu yapılan bir alan vatandaşın hizmetine sunulmalıdır. Sarıyer Belediyesi’nin bunu yapmasına imkan yoktur, buradan AK Parti Büyükşehir Belediyesi’ne sesleniyorum. Siyaseti bırakalım. Hepimiz Sarıyer’de oturuyoruz, hava temiz olursa hepimiz temiz hava alırız.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkenin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

15 Temmuz olayına dernek olarak ilk tepkiyi koyan dernek olduk. Gerek Taksim olayı gerekse diğer olaylarda olsun SASİDER tepki vermiştir. Taksim’de polislere yapılan saldırıda tepki koyan ilk dernek olduk ve emsal olduk. Diğer dernekler de tepkilerini gösterdi. Sarıyer ve Kadıköy Emniyet Müdürülüğü’nü ziyaret ettik. Dernek olarak bunu yapmamız gerekirdi.

“FETÖ İLE İŞTİGAL EDEN LİDER KADROSU HESAP VERSİN”

FETÖ denilen olaya gelince. Geçmişte herkes bu adamı yağladı balladı. Bu adamı 15 Temmuz’dan sonra gördüler. Öncekileri sil, sonrakileri koy. Ülkeyi yöneten insanlar olarak ayın 15’ine kadar bunca sene uyanamamış iseniz kötü. Siyasi partilerin hepsi dahil. Bir evlat hırsızlık yapıyorsa hesabını babasına soramadığınız gibi, FETÖ’cü deyip her önüne geleni gelişi güzel yargılamanızın mantığı yok. Sapla samanı iyi ayırmak lazım. Ülkeyi bu hale sadece FETO düşürmedi. 14 senedir mevcut olan iktidar var. En büyük sorumluluk iktidarındır. Altta insanlar acı çekmesin. FETÖ ile iştigal eden bu işin lider kadrosu hesabını versin. Meclisi bombalayan, ülkeyi karıştıran insanların bu topraklarda yaşamaması gerekiyor.

ALİ GENÇ KİMDİR?

1965 Sivas Koyulhisar doğumlu olan Ali Genç, 3 yaşında Sarıyer’e geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Sarıyer’de tamamladı. 1977’den beri siyasetin içinde olan Genç, Adalet Partisi Gençlik Kolları’nda 1980’e kadar görev aldı. 1983’te Anavatan Partisi kurucu yönetim kurulu üyesi olan Genç, Turgut Özal döneminde ANAP Sarıyer İlçe Yönetim Kurulu Sekreterliği yaptı. 1989’da Doğru Yol Partisi’ne katıldı. Turgut Özal’ın partiden gitmesiyle Doğru Yol Partisi’ne dönen Ali Genç, partinin Teşkilat ve Sarıyer İlçe Başkanlığı’nı yaptı. Tansu Çiller döneminde de görev alan Genç, Ankara’da Merkez Karar Kurulu Üyeliği yaptı. 2003 seçimlerinde siyaset hayatını noktalayan Ali Genç, SASİDER Başkanı ve Sarıyer Spor Kulübü As Başkanı’dır. Genç, evli ve iki çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir