GündemManşet

SARIYER VE ANKARA ESKİ CUMHURİYET BAŞSAVCISI İBRAHİM ETHEM KURİŞ İKİNCİ KEZ FETÖ SORGUSUNA ALINDI

ibrahim-ethem-kuris

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tutuklanarak cezaevine gönderilen Sarıyer Eski Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş, yeniden ifade vermesi için İstanbul Adalet Sarayı’nda savcılığa çıkarıldı. Fethullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili yürütülen soruşturmada FETÖ mensubu askerlere abilik yaptığı iddia edilen 5 eski hakim ve savcı sorguya alındı. Sorguya alınanlar arasında halen Silivri’de tutuklu bulunan Sarıyer ve Ankara Eski Başsavcısı Kuriş de var.

5 HAKİM VE SAVCI YENİDEN İFADE VERİYOR

15 Temmuz darbe girişimi çerçevesinde yürütülen soruşturma kapsamında Ankara eski Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş’in de aralarında bulunduğu eski hakim ve savcılar İstanbul Adliyesi’nde ifade veriyor. Şüphelilerin FETÖ’cü askerlere abilik yaptığı iddia ediliyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafından ifade için adliyeye çağrılan ve aralarında Ankara eski Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş’in de bulunduğu 5 hakim ve savcı ifade veriyor.

İfade veren diğer eski hakim ve savcılar şunlar: Ertuğrul Ayar, İsmail Akkol, Ramazan Akyol ve Rasim İsa Bilgen.TSK’daki FETÖ’cü askerlerin itirafları doğrultusunda firari savcılar Fikret Seçen, Hikmet Usta, Hüseyin Ayar, Mehmet Yüzgeç ile Ankara eski Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş’in de aralarında bulunduğu bir grup hakim savcının bir dönem TSK’daki FETÖ’cü askerlere ‘abi’lik yaptığı öne sürülmüştü.

KURİŞ GÖREVDEN ALINDI, TUTUKLANDI

Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden sonra Ankara, Antalya ve Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulunan İbrahim Ethem Kuriş, 15 Temmuz sonrasında görevden alınmıştı. Kuriş, FETÖ soruşturması sonrasında tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderildi. Meslekten ihraç edilen Kuriş, AİHM’ye başvurarak tutukluluğunun kaldırılmasını istemişti. Ancak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kuriş’in bu talebini geçtiğimiz haftalarda reddetti. Kuriş, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmeyi talep etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir