GündemManşet

Sarıyer’de yüzlerce ev orman sınırları içinde kaldı!

koylere-kadastro-soku-sariyer1-1

_ayrac

Sarıyer’in ormana komşu mahallelerinde yapılan yeni kadastro çalışması sonucu yüzlerce ev ve bina orman sınırlarında kaldı.

***

Zekeriyaköy, Bahçeköy, Yeni Mahalle, Rumeli Kavağı gibi mahallelerde yapılan kadastro çalışmasında 1938 yılı ölçümlerinin baz alınması vatandaşları mağdur etti. Muhtarlıklarda askıya çıkan listelere, 1 aylık itiraz hakkı bulunuyor.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer’de orman sınırında kalan mahallelerde yaşayan vatandaşlara kötü haber. İstanbul Kadastro Müdürlüğü tarafından Sarıyer’in Zekeriyaköy, Yeni Mahalle, Bahçeköy gibi bölgelerinde yapılan yeni kadastro çalışmasında, 1938 yılı kadastro ölçümlerinin baz alınması vatandaşları mağdur etti. 1938 yılından sonra ormandan çıkan ve halen üstlerinde evler bulunan arsalar yeni düzenlemeyle birlikte tekrar orman sınırları içine alındı. Böylece yüzlerce ev ve hane yıllar sonra orman alanı kapsamına alındı.

1 AYLIK ASKI VE İTİRAZ SÜRELERİ VAR

Muhtarlıklarda askıya çıkarılan yeni kadastro çalışmasına vatandaşların itiraz hakkı bulunuyor. Her mahallede farklı zamanlarda askıya çıkarılan düzenlemeye 1 ay içinde itiraz etmek gerekiyor. Örneğin itiraz hakkı Bahçeköy’de 23 Şubat’ta biterken bu süre Zekeriyaköy’de 1 Mart’ta tamamlanıyor. Vatandaşlar, yeni kadastro çalışmalarında evleri ve arazilerinin orman sınırı içinde kalıp kalmadığını muhtarlıklarda askıya çıkan listelerden takip edebilecek. 3402 sayılı Kadastro Kanunu’nun 11. Maddesi kapsamında askıya çıkarılan listelere itiraz etmek isteyen vatandaşların, İstanbul Kadastro Mahkemesi’nde dava açmaları ve açtıkları davaları gösteren mahkemeden alınmış belgeleri de müdürlüğe ibraz etmeleri gerekiyor. Aksi halde 1 aylık sürenin dolmasıyla birlikte listeler kesinleşmiş, kadastro düzenlenmesine itiraz hakkı da kaybedilmiş olacak.

zekeriyakoy-kadastro1

resitpasa-teknopark1d-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir