GündemManşet

Sarıyer’deki papazlar Diyanet’ten “maaş” talebinde bulundu!

papazlar11_ayracEmirgan’daki Boyacıköy Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Nazaret Özsahakyan, Türkiye’de görev yapan papazların maaşlarının devlet tarafından karşılanması için Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvurdu.

***

Diyanet “Bu yönde bir yasa yok” diyerek olumsuz yanıt verirken, konuyu inceleyen Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman) ise “papazların maaşlarını devlet ödemeli” tavsiyesinde bulundu. Eğer Başbakanlık tavsiyeyi dikkate alırsa artık Türkiye’deki tüm papazların maaşlarını devlet ödeyecek.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Alevi dedelerinin maaşlarının devlet tarafından karşılanması için çalışma başlatırken Hristiyan din adamlarından da benzer bir talep geldi. Emirgan Boyacıköy Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Nazaret Özsahakyan, Ortadoks, Süryani ve Ermeni cemaatlerinin din adamlarının maaşlarının devlet tarafından ödenmesini talep etti.

PAPAZ MAAŞLARINI DEVLET ÖDESİN!

Özsahakyan, cemaatin kilisede görevli din adamlarının maaşlarını ödeyemeyecek duruma geldiğini belirterek bu maaşların devlet tarafından karşılanması için Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvurduğunu söyledi. Diyanet ise bu talebe, “Papaz unvanlı din görevlisinin masraflarının Başkanlığımız bütçesinden karşılanmasına yasal imkan bulunmamaktadır. Ancak elektrik paranızı veriyoruz” cevabını verdi.

OMBUSMAN’DAN TAVSİYE: “MAAŞLAR ÖDENMELİ” 

Bunun üzerine talep, Ombudsmana taşındı. Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman), gayrimüslim azınlık cemaatleri hakkında önemli bir karara imza attı. Ombudsman, uluslararası sözleşmeler ve anayasanın eşitlik ilkesi gereği papaz maaşlarının devlet tarafından ödenmesini öngören bir tavsiye kararı aldı. Başbakanlık, bu kararı uygularsa gayrimüslim cemaatlerinin din adamlarının maaşları da devlet tarafından ödenecek.”

İLK KEZ BU TALEPTE BULUNDUK

Kararı değerlendiren Nazaret Özsahakyan , “Ombudsman önemli bir tavsiye hazırladı. Sadece bir kilisedeki papaz maaşı değil genele yönelik çalışma yürütülüyor. Devletten cemaatimiz adına ilk kez böyle bir talepte bulunduk” dedi.

kilise-muratsume1-1

Daha fazla göster

2 yorumlar

  1. Tabiki yapmak zorunda ,onlarda bu devlete vergi veriyor,Hertürlü eşit haklara sahipler…çoktan bunlar çözülmeliydi….bi utancımız daha!.???

  2. Bir kürt olarak samimi söylüyorum her dine ırka saygı gösterilmeli. Ayrıca Ermeni değilim ermenileri savunuyorum. Çünkü, bu sadece Ermeniler ile sınırlı değil, tüm diller için tüm ırklar tüm dinler için yazdığım makalenin anlamı neticede Ermenilerde bu ülkede yaşıyor yıllardan beridir türklük türklük başka bir şey yok her Türk asker doğar sloganı bana göre kendi fikrime göre yanlış bir terim çünkü her Türkiye’li olması daha kapsamlı olmazmıydı ? her Kürt asker değilde çöpçü mü doğar ? Ermeniyide Allah yarattı hepimizin yaratıcısı aynı neden ayrımı insanlara yapıyouz sonuçta hepimiz soydaşız bir birimize kız alıp vermişiz ayrıca rahmetlinin dediği gibi tavuklarımız iç içe karışmış bundan daha güzel ne olabilir? Devletin diğer dinlere yada ırklarla ilgilenmemesi ülkeyi kaosa sürüklüyor, yıllardır. Temennim ülkenin başına herkese herşeye sayıgılı saygın biri gelir ve hiç kimsenin hakkı hukuku çiğnenmez. Ve eğer ülkenin kalkınmasını istiyorsanız doğruluğa doğru ilerleyiniz daima kalbinizde doğru olan kişilerin arkasından gitmek olsun. Umarım bu saydıklarım bu zaman dilimi içerisinde olurda ülkeye bahar bereket şenlik neşe huzur gelir… Saygılarımı sunarım Amid’den Abdullah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler