GündemManşet

SARIYERLİ ÖĞRENCİLER DEPREM TATBİKATI YAPTI

cxdboitxgaarghy

SARIYER GAZETESİ/ HABER MERKEZİ

Sarıyerli öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret ederek, Türkiye’nin astronomi çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Simülasyon bölümünde yapılan deprem tatbikatında öğrenciler sıranın altına saklandı.

Sarıyer Belediyesi Sivil Savunma Birimi öncülüğünde Sarıyerli öğrenciler, bugün eğitim anlamında çok önemli bir etkinlik gerçekleştirdi. Sarıyer Belediye  Başkanı Şükrü Genç’in de teşvikiyle Sarıyerli bir grup öğrenci, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret etti. Deprem anındaki doğru davranış biçimini kavramak için yola çıkan miniklerin ilk durağı “Astronomi Bilimi” bölümü oldu. Gözlemevinde bulunan teleskop ile güneş lekeleri ve hareketlerini gözlemleyen öğrenciler, Türkiye’nin astronomi çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

İkinci istasyonda meteoroloji birimini ziyaret eden öğrenciler, Güneş’in özellikleri ve hava durumu ölçümlerinin nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgi sahibi oldular.

cxdbouew8aaqu9q

KORKUDAN SIRANIN ALTINA SAKLANDILAR

Deprem kayıt odasının ardından 1999 Gölcük depremi sonrasında kurulan Afete Hazırlık Eğitim Biliminde deprem eğitimi alan öğrenciler, depremin ne olduğu ve korunma yollarının neler olduğu videolar izleyerek pekiştirdi. Sarıyerli miniklerin ziyaret boyunca bekledikleri deprem simülasyon bölümünde ise heyecanlı dakikalar yaşandı. Deprem tatbikatı sırasında öğrenciler sıranın altına saklandı.

Deprem simülasyonuyla deprem anındaki doğru davranış biçimlerini test etti.

cxdboucxuaijzpk

cxdbousweaa2hmg

cxdcrlqwgaajcdc

cxdcrzuxgaax7bh

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir