GündemManşet

SARIYER’İN EN KÖKLÜ DERNEĞİ SADER’İN BAŞKANI HAYATİ KAPLANOĞLU’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!

hayati-kaptanoglu-sariyer-olay-konustu-4

Sarıyerliler Derneği Başkanı Hayati Kaptanoğlu, SARIYER OLAY’a konuştu…

DERNEKLER ZAMAN İÇİNDE PARTİLERE  TESLİM OLUYOR” 

_ayracSarıyer’in en köklü derneklerinden SADER’in 20 yıldır başkanlığını yürüten deneyimli siyasetçi Hayati Kaptanoğlu, gazetemizin sorularını yanıtladı.

***

Siyasetten, spora, dernekçilikten belediyeciliğe kadar her alanda önemli açıklamalar yapan Kaptanoğlu; ” Yaptığım tespitlere göre, özellikle hemşeri dernekleri sosyal ve kültürel anlamda kurulmalarına rağmen seçim zamanı siyasi partilere teslim oluyorlar. Dolayısı ile umduklarını bulamıyorlar ömürleri kısa oluyor.” dedi.

_ayrac

ÖZEL RÖPORTAJ/ SARIYER OLAY  

Sarıyer’de siyaset, spor, iş ve dernekçilik alanında tanınan bir isimsiniz… İsterseniz önce siyasetten ve belediyecilik hayatınızdan başlayalım… Siyasi geçmişinizden biraz bahseder misiniz?

Uzun yıllar yerel siyasetin içindeyim. İki siyasi partimizin ilçe başkanlığını yaptım. Bülent Ecevit gibi bir devlet adamının siyaset okulunda okudum. 22 yıl önce Ecevit’in belediye başkan adayı oldum. Hiçbir zaman kendim için bir şey istemedim. Hep ihtiyaç duyulduğunda göreve çağrıldım. Bunun bireysel siyasette geçerliliği yok. Eğer emek veriyorsan isteyeceksin, yeni gençlere bunu öneriyorum. DSP’ye hizmet verdiğim yıllarda kapıdan geçen milletvekili oldu. Bazen “Bizim ne eksiğimiz vardı?” diye kendimi sorguluyorum. Yine de Ecevit ve İsmail Cem gibi devlet adamlarının itibar ettiği bir insan olmaktan gurur duyuyorum. Bu benim geride bırakabildiğim en büyük mirasımdır. Bu iki büyük insanla çok özel hatıralarım var.

hayati-kaptanoglu-sariyer-olay-konustu-5

“CHP BABA PARTİMDİR” 

CHP’de uzun yıllar aktif olarak siyasetin içindeydiniz. Son olarak Sarıyer’de meclis üyeliği ve Belediye Başkan Vekilliği gibi görevlerde bulundunuz. Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ilk döneminde oldukça etkin görevler üstlendiniz..

CHP baba partimdir. Babam DSP’de aday olduğum yılda oyunu CHP adayına verdi. Bu benim için gurur vesilesidir. Dolayısıyla ben babamı geçemedim. CHP’deki beş yıllık meclis üyeliği ve Başkan vekilliğim de benim için gurur vesilesidir. Şükrü Başkan bana vekillik verdi. Başka ne verebilirdi ki? Her halde makamını verecek değildi. Benim için bu büyük bir gurur vesilesidir.

Geçen dönemden bahsedersek siyasette o yıllarda ne gibi ilginçlikler yaşadınız, sizi en çok etkileyen olay ne oldu? 5 yıllık meclis üyeliği ve başkan vekilliği döneminizde neler yaşadınız?

Beş yıl boyunca meclis üyesi arkadaşlarıma ağabeylik, birlik beraberlik için çimento görevi yaptım. Beş yıllık dönemde 4 yıl denetim komisyonu başkanlığını üstlendim. Son dönem denetim komisyonu çalışmamız aleyhimize ihanet ve hiyanet algısı olarak değerlendirildi. Oysa içerdeki fitneciler Şükrü başkanı kışkırttı. Bu durumu Şükrü başkana karşı yapılan bir hareket gibi gösterdiler. Son 20 yıllık denetim raporlarının hepsi siyasi raporlardır.

“SİYASİ PARTİLER BARIŞ MESAJI VERMELİDİR” 

Belediye ile ilgili hazırlanan ve günlerde siyasette çok konuşulan Denetim Komisyonu Raporu olayının iç yüzü nedir, bu konuda neler söylersiniz?

Biz ilk defa bunun dışında hareket ettik. Bunun nedeni muhalefet partisi arkadaşımızın çok keskin bir muhalefet tarzı ile çalışmasında yatıyordu. Biz ne yapacaktık? “Hayır çalışamazsın” mı diyecektik. 45 günlük bir çalışmada neyi, niçin saklayacaktık?  “Saklanacak bir şey yok” deyip buyur dedik. İncelemelerde anormal bir şey olmadığı halde, bürokrat arkadaşlar müthiş bir paniğe girdiler. Yapılan doğrudan teminlerin izahını bile yapamadılar. Gördüklerini ve bildiklerini yapıyorlardı. İhale yasalarındaki “Doğrudan teminlerin“ sınırlı olması gereğini anlata anlata kendilerine izah ettik.

Burada şık olmayan şu idi. Muhalefet üyesi arkadaşımız 2010-2012 faaliyet raporuna muhalefet şerhi koymamasına rağmen (tarihte ilk defa) meclis kürsüsünde defalarca bu durumu aşırı derecede kullandı. Muhalefetin diğer bir yanlışı da 6 sayfalık raporu hile yaparak 16 sayfaya çıkarıp mali şubeye ihbarda bulunmaları idi. Oysa muhalefetin komisyon üyesi bu rapora onay vermiş muhalefet şerhi koymamıştı. Bu da Hacı Mehmet Bayraktar ve benim bir başarımdır. Mali Şube’de verdiğimiz ifade de ihbarın hileli olduğunu ve 6 sayfalık raporun 16 sayfaya çıkarılıp yapıldığını, ayrıca yapılan denetimlerde usulsüzlüğün olmadığını, sadece tavsiye niteliğinde bir rapor olduğunu beyan ettik. Mahalli siyasilere önerim şudur. Siyasiler (yerel) kendilerini Genel Başkanlarına benzetiyorlar. Oysa partilerinin tüzük program ve ideolojileri bellidir. Bunu merkezdeki siyasiler duyurmaktadır. Mahalli siyasetçiler Genel Başkanlarını taklit etmekten vaz geçip mahalli programlarını açıklayarak, her zamandan daha fazla ihtiyacımız olan birlik, beraberlik, kardeşlik ve barış mesajlarını verseler daha iyi olur diyorum.

“ŞÜKRÜ GENÇ İŞİN DORUĞUNA ULAŞTI” 

Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ilk ve ikinci dönemini kıyaslarsanız arada sizce nasıl bir fark var? Belediyenin çalışmalarını ve durumunu nasıl görüyorsunuz?

Şükrü Başkan çok olgunlaştı. Beden dilini çok iyi kullanıyor. İşinin doruğuna ulaştı. Sarıyer son 20 yılda bu kadar hizmeti ancak şimdi gördü. İkinci dönemdeki kadrosu çok daha iyi. Muazzam işler yapıyorlar. Sarıyer’in marka değerine çok şey kattı. Bu gidişle Sarıyer fenomen bir şehir olur.

Yaşadığınız siyasi deneyimlere bakarak, günümüzdeki siyasetçilere neler söylemek istersiniz? Belediye yönetimine ve CHP camiasına hangi mesajı vermek isterseniz?

Ben derneği aldığımda 5 yaşında idi. Aynı zamanda derneğin kapısı kapalı idi. Her görevde olduğu gibi yine görev başına dediler. Tam 20 yıldır görevi başarı ile yürütüyorum. 5 yaşındaki kimsesiz bir çocuğu evlat edinip 25 yaşına getirdiğinizi düşünün, taktir edilirse çok büyük emeğim var. Üye sayısı iki binin üzerinde. Ancak beş yüz kişi ile paslaşıyoruz. Artık devretme zamanının geldiğini düşünüyorum. Geçen zaman içinde yeni bir tarz geliştirdik. Derneği marjinallikten kurtardık. Sarıyerliler Derneği son 10 yıldır kültür, eğitim, yardımlaşma ve dayanışma derneği rolünü üstleniyor. Benden sonra da böyle devam etmesini istiyorum. Geçmişte Türk Sanat Müziği, Halk Müziği, tiyatro faaliyetlerimiz oldu.  Son yıllarda bale, resim faaliyetlerimiz çok etkili oldu. Yaşları 5-12 olan 70 çocuğumuz eğitim görüyor. Kadınlara pilates yapma imkanı sunuyoruz. Burs verdiğimiz üniversite öğrencilerimiz var. Bayanlara el işleri, süt çocuklarına süt temin ediyoruz. 10 yıl boyunca her yıl 1000 çocuk giydirdik. Geçmişte 50 kadınımıza okuma yazma öğrettik ve diploma almalarını sağladık. Kültür amaçlı Sarıyer takvimini, eskiyi görsel anlamda yeni nesile tanıtıyoruz. Atatürk’ün Sarıyer’e gelişini her yıl kutluyoruz.Tapusunu aldığımız 3 katlı derneğimiz son 15 yıldır kendi mülkünün içinde faaliyet gösteriyor.

hayati-kaptanoglu-sariyer-olay-konustu-3

“BELEDİYEYLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ” 

Sarıyer’in adıyla özdeşleşen ve ilçemizin en köklü derneği olan SADER’in başkanlığını uzun yıllardır büyük bir özveriyle yapıyorsunuz. Derneğiniz gelecek yıl 25. yaşına girecek. Sarıyerliler Derneği’nin bugüne kadar yaptığı çalışmalar neler?

Farkımız siyasi bir dernek olmaktan uzak duruşumuzda yatar. Kültür ve eğitim derneği olmanın faydasının geçerli olduğuna inanıyoruz. Hepimizin bir siyasi kimliği vardır. Ancak siyaset yapmak isteyen arkadaşlarımıza partilerinde görev yapmalarını tavsiye ediyoruz. Biz mahalli bir derneğiz. Mahalli sorunların çözümünde belediyemizle işbirliği yapabiliyoruz. Geçmişteki üç belediye başkanımız ve 60’a yakın belediye meclis üyesi Sarıyerliler Derneği üyesi olarak kendi partilerinde temsilen görev aldılar.

hayati-kaptanoglu-sariyer-olay-konustu-2

Sarıyerliler Derneği’nin ilçedeki diğer derneklerden farkı nedir? 

Kültür ve sosyal amaçlı kurulan dernekler tüzüklerinin dışına çıkmazsa daha uzun ömürlü olurlar. Yaptığım tespitler, özellikle hemşeri dernekleri sosyal ve kültürel anlamda kurulmalarına rağmen seçim zamanı siyasi partilere teslim oluyorlar. Dolayısı ile umduklarını bulamıyorlar ömürleri kısa oluyor.

Sarıyer Spor Kulübü’nün en zor günlerini yaşadığı dönemde başkanlığını yaptınız, kulübü Kayyum’a gitmekten kurtardınız. O günlerde neler yaşadınız?

Sarıyer Spor Kulübü’ne zor günlerde başkan olmamı ve başarı ile o günleri düzlüğe çıkarma görevini yine Sarıyerli kanaat önderleri bana layık gördüler. İbrahim Balcı’ya ve Şükrü Başkan’a teşekkür ediyorum. Bu kutsal görevde yönetici arkadaşlarım yani mahallenin çocukları olarak beni yalnız bırakmadılar. Çok sıkıntılar çektik. Çok küçük bütçelerle bu görevi de başardık. Ders almak lazım. Özellikle üçüncü kongrede de kimse talip olmayınca yine bana büyükler görev başına dediler. Bende görevin sonunda yönetimimizde bulunan ve bana çok yardımı olan Saffet Başkan’a teslim ettim. En müsaiti o idi, o da başarı ile bu görevi son 5 yıldır götürüyor. Biz ligde kalmayı hedeflerken o şampiyonluğu hedeflemiştir. Bugünkü şartlarda ondan iyisi bulunmaz. Sahip çıkmak lazım.

“SEYİRCİ SABIRLI OLMALI” 

Kulübün bugün ki durumunu nasıl görüyorsunuz? Yanlış gittiğini ya da doğru yapıldığını düşündüğünüz şeyler var mı? Varsa neler?

Saffet Başkan’ın çıtayı yüksek tutması ve şampiyonluğu hedeflemesi sadece Play off’larda neticelenmiştir. O artık tecrübelenmiştir. Bu da başarıdır. Kulüpte bir beyin fırtınasına ihtiyaç var, yeniden yapılanmalarla uzun veya orta vadede hedefe ulaşılabilir. Yönetici, başkan ve taraftarın başarı egoları çok yüksek. Bu paralı yöntemlerle çok çabuk başarıya ulaşılamıyor. Ayrıca bu kadar duygu yüklenmesine ne gerek var? Borçlar ödeniyor. Bu kadar aşırı şampiyonluk talebi ve neticesinde kırılmalar ve kırılganlıklar olur. Kulüp başkansız ve yöneticisiz kalır. Dolayısıyla yine kayyumla karşılaşırız. Bu yıl ki takımımız hiç de kötü değil, devre arası takviyelerle yine şampiyonluğa oynanır. Ancak seyircimizin sabırlı olması lazım. Taraftarların kendilerine çeki -düzen vermesi gerekir. Ben kendilerine sadece iyi günde değil kötü günde de takımlarına sahip çıkmalarını tavsiye ediyorum. Yoksa Saffet Başkan da önceki başkanlar gibi çeker gider. Bu arada Beykoz ve çoğu değerli kulüplerin amatör kümede oynadıklarını hatırlatıyorum.

olay-gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir