GündemManşet

SOMA’NIN PATRONU ALP GÜRKAN’IN 60 DAİRESİNE 4 MİLYAR 80 MİLYONLUK İPOTEK KONULDU! BANKALAR ALACAK SIRASINDA!

soma-holding-spine-tower

_ayrac

Manisa’da 301 madenciye mezar olan işletmenin sahibi Soma Holding’e ait Tilaga inşaat şirketinin bankalara Cumhuriyet tarihinin rekor borçlarından birini bıraktığı ortaya çıktı. Alacaklı 7 banka ve 4 iştiraki, şirketin Maslak Spine Tower’daki 60 adet dairesine tam 4 milyar 80 milyon liralık ipotek koydurdu.

***

Sarıyer Tapu Müdürlüğü kayıtlarına göre; şirketi kredi yağmuruna tutan bankaların her birinin 120 milyonluk dilimler halinde tam 34 ayrı alacağı olduğu görülüyor. İş adamı Alp Gürkan’a ait şirketin 60 dairesi satılsa bile, satıştan elde edilecek gelir, alacaklılar listesinin başındaki Yapı ve Kredi Bankası‘na ödenecek. Bu borç kapatılmadan diğer bankalara tek kuruş ödeme yapılamayacak.

_ayrac

sariyer-gazetesi-sariyerolay-genel-yayin-yonetmeni-bekir-batu

 

60 DAİREYE, 4 MİLYAR 80 MİLYON LİRALIK İPOTEK

13 Mayıs 2014 yılında Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciası sonrası dikkatleri üzerine çeken iş adamı Alp Gürkan’a ait Soma Holding bünyesindeki Tilaga Madencilik ve Sınai Yatırımları A.Ş’nin, 7 ayrı bankaya ve iştiraklerine toplam 4 milyar 80 milyon lira borç bıraktığı ortaya çıktı. Bu dev rakam, alacaklıların, şirketin Maslak’taki bir gökdelende bulunan 60 adet dairesine şerh koydurmasıyla gün yüzüne çıktı. Sadece 7 ana bankanın değil aynı zamanda bu bankaların bünyesindeki 4 finans-factoring ve kiralama şirketlerinin de Tilaga’ya, 120 milyonluk dilimler halinde 3-4 kez kredi kullandırdıkları görüldü. Böylece banka ve diğer şirketlerin toplam alacak miktarı tam 4 milyar 80 milyona ulaştı.

İŞTE ALACAKLI 7 BANKA VE 4 İŞTİRAKİ

SARIYER OLAY’ın yaptığı araştırmaya göre; Tilaga Madencilik ve Sınai Yatırımları A.Ş’nin, inşaat işini gerçekleştirdiği Maslak Spine Tower’da tam 60 adet dairesi bulunuyor. Soma faciası sonrasında maddi olarak zora düşen Tilaga, bugüne kadar 7 ayrı bankadan ve bu bankaların bünyesindeki 4 şirketten kullandığı kredileri bir türlü geri ödeyemedi. Bunun üzerine alacaklı bankalar; “Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Türkiye İş Bankası, ING Bank, ODEA Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası ile Ak Finansal Kiralama Anonim Şirketi, Vakıf Finans Factoring Hizmetleri Anonim Şirketi, Vakıf Finansal Kiralama Anonim Şirketi, Yapı Kredi Finansal Kiralama Anonim Ortaklığı” alacaklarını tahsil edebilmek için harekete geçti.

İLK ÖDEME YAPI VE KREDİ BANKASI’NA

Sarıyer İlçe Tapu Müdürlüğü kayıtlarına göre, M. Ayazağa semtine bağlı 11 ada 80 parsel üzerinde yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda kurulan ve toplam 352 adet bağımsız bölümden oluşan 56 katlı Spine Tower’da (Omurga Kule) Tilaga’ya ait 60 adet daireye Cumhuriyet tarihinin en büyük ipoteklerinden biri konuldu.

Alacaklı 7 ayrı banka ve iştiraklerinin, dairelere koydurduğu ipotek miktarının toplamı tam 4 milyar 80 milyon lira. Yani eski paraya göre 4 katrilyon 80 trilyon lira. Kayıtlara göre bankaların ve iştiraklerinin, her biri 120 milyondan oluşan 34 ayrı kalemde alacakları olduğu görülüyor.Resmi kayıtlara göre bu bankalar arasında en şanslı olanı ise Yapı ve Kredi Bankası. Yapı Kredi, dairelere ilk ipoteği koyduran banka olarak, alacaklılar listesinde 1. sırada yer alıyor. Yani daireler satıldığı takdirde ilk ödeme, şanslı banka olarak Yapı ve Kredi Bankası’na yapılacak. Diğer alacaklı bankalar ise Yapı ve Kredi Bankası’nın alacaklarını kapatmasından sonra ve eğer para artarsa ödeme almaya başlayabilecekler.

İPOTEK, BORCU KARŞILAMAZ, KREDİLER BATABİLİR

SARIYER OLAY’ın yaptığı araştırmaya göre boğaz manzaralı Spine Tower’de, dolarda son dönemde yaşanan yükseliş öncesinde dairelerin metrekare fiyatları 8 -12 bin dolar arasında değişiyordu. Değişik ebatlarda inşaa edilen dairelerin yer aldığı gökdelenin zemin katlarında, ticari ve sosyal mekanlar da bulunuyor. Barma Dış Ticaret Turizm Anonim Şirketi’nin de 12 adet dairesinin bulunduğu gökdelende, toprak sahibi ailelerin de çok sayıda dairesi mevcut. Emlak piyasasına göre, Tilaga Madencilik’e ait 60 dairenin tamamı en yüksek fiyattan satılsa bile bankaların koydurduğu dev ipotek miktarını karşılaması pek mümkün görünmüyor. Bu arada dairelerin satışından elde edilecek gelir, alacaklılar sırasının başındaki Yapı ve Kredi Bankası’na olan borçları karşılaşa bile sırada bekleyen diğer bankaların işi zor. Bankalar, Tilaga şirketine ait başka gayrimenkuller tespit edip borçlarını tahsil edemezlerse kredileri alacakları riske girecek.

alp-gurkan

MADENCİ AİLELER DE DAİRELERE İPOTEK KOYDURDU

Öte yandan Tilaga’ya ait daireler üzerinde bankaların yanı sıra Soma’daki maden faciasında ölen işçilerin yakınlarının açtığı davalar sonrası konulan ipotekler de var. Soma İcra Müdürlüğü tarafından konulan ipoteklerde, şirketten alacaklı 12 madencinin yakınlarının isimleri yer alıyor. Acılı ailelerin açtıkları tazminat ve alacak davaları sonucu dairelere, bankalarla birlikte şahıslar da ipotek koydurmuş durumda. Ancak ailelerin açtıkları davaların rakamsal miktarı birkaç yüz bin lirayı bulmuyor.

2013’TE İLK 500 ŞİRKET ARASINDAYDI

Soma Holding’in patronu Alp Gürkan’a ait Tilaga Madencilik ve Sınai Yatırımları A.Ş, 2013 yılında Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu sıralamasına 365. sıradan girmişti. Şirketin 255 milyon lira yıllık cirosu olduğu açıklanmıştı. İş adamı Alp Gürkan tarafından 8 Aralık 1995 yılında İstanbul Ticaret Odası’na kaydettirilen Tilaga, tam 59 milyon liralık bir sermaye ile kurulmuştu. Ancak Soma faciası sonrası iş adamı Gürkan’ın tüm şirketlerinde olduğu gibi Tilaga’da da krize girdi. Şirketin bankalara ve iştiraklerine 4 milyar 80 milyonluk borcunun olduğunun ortaya çıkması ise ekonomi dünyası için büyük bir sürpriz oldu.

 

YASAL UYARI: Özel Haberimiz SARIYER OLAY ya da sariyergazetesi.com kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. SARIYER OLAY ile SARIYER GAZETESİ iki kardeş yayın grubudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir