GündemManşet

Şükrü Genç, Tarihi Kentler Birliği toplantısı için Gaziantep’te

 tarihi-kentler-birligi-1-2

BEKİR BATU/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yönetiminde bulunduğu Tarihi Kentler Birliği toplantısına katılmak için Gaziantep’e gitti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantılar öncesi, meslektaşlarıyla şehir turu yapan Genç, Sarıyer’deki yaptıkları çalışmalar hakkında meslektaşlarına bilgiler de verdi.

YILMAZ; “BELEDİYECİLİĞİN OKULU OLMASI GEREKİR”

tarihi-kentler-birligi-gaziantep

Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Bana göre Tarihi Kentler Birliği büyük bir okul ve üniversitedir. Biz bu okulda sadece kadimin değerlerini korumayı öğrenmiyoruz. Bu okulda aynı zamanda belediyeciliği de öğreniyoruz. Belediyeciliğin okulunun olmaması büyük bir eksikliktir.” dedi. Yılmaz, Gaziantep’te düzenlenen Tarihi Kentler Birliği Bölge Toplantısı’nda Türkiye’nin dünya için büyük bir miras olduğunu söyledi. Her toplantının ardından yeni kararlar alıp o kararların anında uygulandığını ifade eden Yılmaz, amaçlarının tarihi değerlerine sahip, klasik ve modern kültürü taşıyan şehirler oluşturmak olduğunu kaydetti.

“TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ BİR ÜNİVERSİTEDİR”

Toplantılar sayesinde belediyeler arasında diyaloğun daha çok geliştiğini belirten Yılmaz, şunları kaydetti: “Bana göre Tarihi Kentler Birliği büyük bir okul ve üniversitedir. Biz bu okulda sadece kadimin değerlerini korumayı öğrenmiyoruz. Bu okulda aynı zamanda belediyeciliği de öğreniyoruz. Belediyeciliğin okulunun olmaması büyük bir eksikliktir. Bundan 15 sene öncesinden devraldığımız belediyecilik örneği hakikaten çok gurur duyacağımız örnekler değildi. Biz bu örneklerden çok fazla nasiplenemedik ve o bakımdan şanssız bir nesiliz. Ama bizden sonraki nesil inanıyorum ki bizden daha şanslı bir nesil olacaktır. Allah’a şükürler olsun biz geçtiğimiz bu 15 yılı çok iyi değerlendirdik. Bu yılları tarihi kentler birliği olduğu için çok iyi değerlendirdik. Bu kurumun başka bir özelliği daha var. Kurulduğu 2002 yılından bu yana birimizin bıraktığı bir noktadan birimiz devraldık en önemli özellik o.”

ÇEVREYİ KİRLETMEYE YÖNELİK ÖZGÜR OLMASIN

tarihi-kentler-birligi-1-1

Yılmaz, şehirlerin estetik güzelliğini ön plana çıkarmak için yoğun çaba gösterdiklerini bunun için yurt dışında çeşitli belediyeler ile temas halinde olduklarını anlattı. Kentlerin turizm açısından en önemli olanın kent girişlerinin estetiği olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti: “Bütün şehirlerimizin şehrin girişini güzelleştirmeye dönük bir çalışmayı başlattıklarını buradan gururla söylemek istiyorum. Eğer bunun farkında olmayan arkadaşımız varsa hepinize buradan söylemek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın da özellikle bize talimatıdır. Arkadaşlar ne olur şehirlerimizin giriş kapısının etrafındaki bütün yapılaşmaları o koridordaki bina ve çevreyi çirkinleştirmeye dönük bir özgürlük alanı olmasın. Buranın herkese ait olduğunu ve şehrin tanıtımında ve kimliğinin oluşmasında, şehrin turizm itibarının güçlenmesinde en önemli koridor olduğunu söylemek istiyorum. Buradaki cephe görüntülerin ve çevre kirliliğinin asla kabul edilemez olduğunu burada anlatmamız ve burada bunu konuşmamız lazım. Özellikle dünyanın bizim üzerimizde gözünün bu kadar eleştirel bakış açısının bulunduğu bu dönemde herhalde daha önemlidir diye düşünüyorum.”

ŞAHİN; “TARİHİ VE TURİSTİK DEĞERLER SAHİP ÇIKIYORUZ”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de kentin kadim bir medeniyet üzerine kurulduğunu anlattı. Şehirde olan tarihi ve turistik değerlere sahip çıktıklarını dile getiren Şahin, “Biz bu birliğe üye olduğumuz için gerçekten kendimizi çok şanslı hissediyoruz. 15 yıl önce Gaziantep’te bulunan tarihi değerlerin gün yüzüne çıkması ve onlara sahip çıkılması yönünde harcanan çaba ile şimdi arasında gerçekten çok ciddi bir fark var. Bizler bu toplantılar sayesinde değerlerimizi daha fazla tanıtıyor ve onlara daha çok sahip çıkıyoruz. Bunların karşılığını elbette alıyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu