GündemManşet

ŞÜKRÜ GENÇ’TEN DİKKAT ÇEKİCİ YENİKAPI MESAJI

sukru-genc-sariyer-belediyesi-baskani

 

“Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.”

Bugüne kadar birlik, beraberlik, dayanışma, huzur ve barış içerisinde bir arada yaşamanın önemini bulduğumuz her fırsatta ve her ortamda dile getirdik. Israrla dile getirdiğimiz birlik ve beraberlik ruhu dün İstanbul, Yenikapı’dan tüm ülkemizi sardı.

Ulusal egemenliğin ve aydınlık yarınların temelinin bu birlik ve beraberlik ile birlikte atılacağını unutmayalım. Sarıyer’de ısrarla siyaseti dışarıda bıraktık. Önce yaşam dedik. Yaşamın içerisinde olmayı vurguladık. Siyaseti siyasetçilere bıraktık.

Bir daha 15 Temmuz gibi kara günleri yaşamamak için 7 Ağustos ortamı örnek olmalı. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da konuşmasında belirttiği gibi siyasette öz eleştiriden kaçınılmaması ve geçmişin iyi analiz edilmesi tarihin tekerrürünü önleyecektir. Ve siyasetin camiye, kışlaya ve adliyeye sokulmaması çok önemlidir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.” sözü etrafında “Ne Darbe, Ne Dikta, Tam Demokrasi” anlayışında ve her koşulda demokrasiye sahip çıkması gereken halkın, meşru direnme hakkına saygılı bir bakış açısıyla hareket edilmelidir.

Yaşanan darbe girişimi sırasında medyanın özgür olmasının ne denli önem arz ettiği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Yine Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında vurguladığı gibi “parlamenter sistemin güçlendirilmesi, medyanın özgür olması demokrasi için vazgeçilmezdir.

Birlik ve beraberlik duygusu başta olmak üzere Yenikapı’da yaşanan güzel tablonun devamlılığı için laiklik kavramı da vazgeçilmez konulardan bir tanesidir. Farklılıkların zenginlik olduğu gerçeği ancak laiklik ilkesi etrafında olduğu taktirde yerini bulmaktadır.

Yenikapı’da yaşanan birliktelik, dile getirilen söylemlerin hayata geçirilmesi için tarihi bir fırsat doğurmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerleri etrafında kenetlenmiş, demokrasi, laiklik, adalet ve hukukun egemen olduğu bir Türkiye hepimizin özlemi.

Bu güzel ortamın oluşmasında emeği geçen herkesi kutluyorum. Sarıyer’de oluşturduğumuz barış kenti özelliğini, birlik ve beraberlik şiarını devam ettireceğiz. Fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirme çabamızı sürdüreceğiz.

İnş. Müh. Şükrü Genç
Sarıyer Belediye Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir