GündemManşet

Tarabya Alpaslan İlköğretim Okulu’nda domuz gribi paniği!

  tarabya-domuz-gribi-vakasi1 (3) _ayracSarıyer’in en köklü okullarından Tarabya’daki Alpaslan İlköğretim Okulu‘nda şu günlerde domuz gribi paniği yaşanıyor. İddiaya göre okulun sadece 1/ C sınıfında tam 10 öğrenci domuz gribi şüphesiyle “tedavi olmaları” ve sağlık raporu getirmeleri için bir süreliğine izne gönderildi.

***

Aileleri tarafından 1 haftadır okula gönderilmeyen öğrencilerin velileri, yetkililerden ve Sağlık Bakanlığı’ndan olaya el koymasını istiyor. Kendi çocuğunun da domuz gribine yakalandığını söyleyen bir veli ise Sarıyer Gazetesi‘ne çok çarpıcı açıklamalar yaptı…

_ayrac

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

Tarabya Alpaslan İlköğretim Okulu‘nda, iddiaya göre domuz gribi (H1N1) şüphesiyle birçok öğrenci okul yönetimi tarafından sağlık raporu almaları için evlerine gönderildi. Okulda öğleden sonra eğitim gören 1/C sınıfında tam 10 öğrencide domuz gribi rastlandığı ve öğrencilerin evlerinde aileleri tarafından gözetim altında tutulduğu öğrenildi. Okul yönetiminin riskli gördükleri bazı sınıfları gezerek öğrencilerden domuz gribi testi yaptırmalarını ve sağlık kurumlarından aldıkları raporları müdüriyete teslim etmelerini istedikleri belirtildi.

VELİLER; “SAĞLIK BAKANLIĞI HEMEN EL KOYSUN”

tarabya-domuz-gribi-vakasi1 (1)

Konuyla ilgili Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu‘ya önemli bilgiler veren ve isminin açıklanmasını istemeyen bir veli ; “Pazartesi’den beri çocuğumu okula göndermiyorum. Çocuğumda domuz gribi tespit edildi ancak biz şanslıyız çünkü domuz gribi B (Influenza B Vakası) kategorisindeymiş, yani evde tedavi edilince geçebiliyormuş. Sadece 1/C sınıfında 10 kişiye teşhis konulmuş ayrıca 3/C sınıfında da vakalar rastlanmış. Diğer sınıflarda durum nedir bilmiyoruz. Bunlardan bazıları B, bazıları ise riskli grup olan A kategorisindeymiş. Okul yönetimi sınıfları gezerek öğrencilerden domuz gribi testi yaptırmalarını ve okula raporlarını getirmelerini istiyor. Veliler olarak çok endişeliyiz ancak nedense bu kadar ciddi bir durum herkesten gizleniyor. Bu olaya Sağlık Bakanlığı’nın ve yetkililerin bir an önce el atmasını istiyoruz. Şuan herkes susuyor, konu geçiştirilmeye çalışılıyor. Okulda gerekli tüm önlemler alınmalı ve devlet yetkilileri bu olayın takipçisi olmalı. Sağlıkla ilgili tüm önlemler hemen alınmalı. Bu olay gizli kalsa mı iyi yoksa önlem alınıp risk ortadan kaldırılsa mı iyi. Tabi ki paniğe ve kaosa neden olmadan duyurulması ve önlem alınması en doğrusu. Sarıyer Gazetesi olarak lütfen sesimizi duyurun, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı devreye girsin” diye konuştu.

NOT 1: SAĞLIK BAKANLIĞI’NA VE TÜM YETKİLİLERE KONUYLA İLGİLİ ÇOK ACİL GEREKLİ ARAŞTIRMAYI YAPMALARI ÇAĞRISINDA BULUNUYORUZ…

NOT 2: Sarıyer Gazetesi’ne bu konuda bilgi veren duyarlı velimize teşekkür ederken, okulda gazetemize bilgi veren velinin kimliği merak konusu oldu. Sarıyer Gazetesi’nin haber kaynağı gizli olmakla birlikte, bazı velilerin haksız yere diğer velileri zan altında bıraktıkları yönünde bilgiler alıyoruz. Önemli olan olayın sağlıklı bir şekilde kamuoyunun dikkatine sunulmasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir