GündemManşet

ÜNLÜ GAZETECİLER SARIYER’DE PANELDE BULUŞTU!

sariyer-belediyesi-panel-9

_ayrac

Ekranların sevilen ve ünlü haber yüzleri Fox TV’den Fatih Portakal, Haber Türk’ten Balçiçek İlter, NTV’den Buket Aydın, Moderatör Duygu Canbaş ve Özge Uzun, Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen Demokrasi ve Özgürlük Paneli’nde gündemi konuştu.

_ayrac

ELVAN EZBER/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediyesi çok önemli ve ses getiren bir etkinliğe daha imza attı. Sarıyer Belediyesi, “Tartışanlar tartışıyor” sloganıyla Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bir panel düzenledi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in öncülük yaptığı panele Fox TV’den Fatih Portakal, Haber Türk’ten Balçiçek İlter, NTV’den Buket Aydın, Moderatör Duygu Canbaş ve Özge Uzun katıldı.

YÜZLERCE KİŞİ SALONU DOLDURDU

sariyer-belediyesi-panel-1

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ndeki panele Sarıyer’den yüzlerce kişi katıldı. Büyük ilgi gören panelde “Darbe Girişimi ve Kriz anlarında Özgür Medyanın Aktif Rolü, Enine Boyuna DEMOKRASİ, Yaşanan tüm bu gelişmelerden sonra Türk Siyasi hayatı nasıl şekillenir, diğer yandan PKK terör örgütüyle mücadele nasıl sağlanacak, Medya-Siyaset İlişkisi Nerede Başlamalı; Nerede Bitmeli” gibi konu başlıkları tartışılacaktı ancak geceye yeni Amerika Başkanı Trump damga vurdu. Trump üzerinden hem demokrasi hem seçimler hem de Türkiye kıyaslaması yapıldı.

sariyer-belediyesi-panel-2

AÇILIŞ KONUŞMASINI BAŞKAN GENÇ YAPTI

Açılış konuşmasını yapan Şükrü Genç, “ Tartıştıranlar tartışacak. Burada televizyonda görüldüğü gibi kavgaya dönüşen tartışmalar olmayacak. Herkes özgürce konuşacak. Belki bizim düşünemediklerimizi  belki de sıkıntılı olduğumuz alanlarda onlar bizim içimizi ferahlatacaklar. Arkadaşlarımıza bize gösterdikleri güven için teşekkür ederim. Bu günlerde birbirimizi anlamanın ve kaynaşma ortamının olmasını kesinlikle sağlamak zorundayız. Hepimize ayrı ayrı sorumluluklar düşüyor. Biz yöneticilerin, sivil kuruluşların ve özellikle yurttaşların sorumlulukları var. Vatandaşlar sorumluluklarını bildiklerinde o ülke çok iyi şartlara ve koşullara gelecektir” dedi. Başkan Genç’ten sonra da sunucular söz alarak görüşlerini paylaştı.

sariyer-belediyesi-panel-5

ÖZGE UZUN: “TOPLUM OLARAK ANLAŞAMIYORUZ”

Ünlü haber spikeri Özge Uzun şunları söyledi: “Demokrasi, 200 kişi arasında 199 kişinin aynı düşündüğünü 1 kişinin de karşı şeyi düşündüğünü söylediğini düşünün. Demokrasi o 199 kişinin beni anlaması anlamına geliyor. Ama biz bunu Türkiye’de başaramıyoruz. Ne kadar kötü olaylardan sonra birleşiyormuş gibi görünse de anlaşamıyoruz. Çünkü tahammülsüzlük var. Seçim demokrasinin ayaklarından biri. Seçme ve seçilme hakkı bunlardan biri. Demokrasi onun dışında başlayabilir. Hepimiz Trump’un seçilmesine şoke olduk. ABD’li bir yazar dedi ki ‘Kabus görmüyorsunuz. Cehenneme düşmediniz. Bu biziz. Ortada bir gerçek var. Zafer konuşmasına başlamadan önce Hillary’e ve onun seçmenlerine teşekkür etti. Belki biz çok alışığız ‘Herkesi kucaklayacağım’ konuşmalarına ancak orada büyük bir denetim sistemi var. O seçimde demokrasinin kazanacağını gösteren şey o. Başkanın denetlenmesi çok önemli. Trump kafasına göre top koşturamayacak. Bir yerden sonra kazın ayağı öyle olmuyor. ABD başkanı da olsa kapsayıcı olmak zorundasın. İlk cümlesinin Hillary’e destek vererek konuşması bunun göstergesi. Büyük taşkınlık çıkaran 2 kişi gözaltına alınmış. Demokrasi kazandı derken bundan bahsediyoruz. Yüzde 48 var Hillary’i destekleyen. Onlar ben işimden olacak mıyım? Bana ne olacak? gibi şeyleri düşünmüyor. İşte demokrasi bu.  Yani elbette olumsuzluklar olabilir ama Türkiye’deki kadar olamaz.

sariyer-belediyesi-panel-4

BUKET AYDIN: “BEN MERKEZLİLİK”

“Çok yakında ABD’de seçim oldu. Avrupa’ya baktığımızda çok farklı şeyler söyleyenlerin koltuğa geldiğini görüyoruz. Herkes kendisine göre yorum yapıyor. Yani dünya genelinde bakmak lazım. Trump’un seçilmesiyle beraber enteresan bir tablo olduğu görülüyor. Trump’un seçilmesi seçim üstü bir şey. Dünyada yükselen bir trend var. Ben merkezlilik. Biz bunun artışını kanıtlar nitelikte bir seçim gördük. Bunu gözden kaçırmamak ve kendimize de çekmemiz gerekiyor.

sariyer-belediyesi-panel-7

İLTER: “DARBEDEKİ SIR PERDESİ ARALANMAYACAK”

Balçiçek İlter, 15 Temmuz darbesini bir haberci olarak anlayamadığını anlattı. İlter, MİT Başkanının bir kâğıt vererek, darbeyi bildirdiğini sonra bolca çayların içildiğini, ardından da kuvvet komutanları ile Moda’da düğüne gidildiğini anımsattı. Cumhurbaşkanı’nın darbeyi eniştesinden öğrendiğini, Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın, “Neredeydin?” sorusuna, “Cebimi kapattım, sokaklarda dolaştım” yanıtını verdiğini kaydetti. İlter, “Darbenin arkasındaki gerçekler hiçbir zaman açıklanmayacak” dedi.

sariyer-belediyesi-panel-8

FATİH PORTAKAL: “KİMSEYİ MUTLU ETMEYE ÇALIŞMAM”

Farklı bir insan değilim ama düşüncelerle farklılık yaratmaya çalışan bir insanım. Ekrandaki Fatih’le canlı gördüğünüz Fatih aynı mı farklı mı çok merak ederim. Panellerden çıkarken ya bu adam benim düşüncemi de eleştirdi diyor. Bu muydu Fatih diyorlar. Şunu söyleyeyim kimseyi mutlu etmek için çaba harcamıyorum.

sukru-genc-sariyer-gazeteciler

BAŞKAN PANELİSTLERE ÇİÇEK TAKTİM ETTİ

Çok sayıda kişinin katıldığı panelden sonra kürsüye çıkan Belediye Başkanı Şükrü Genç, katılımlarından dolayı panelistlere tekrar teşekkür etti ve günün anısına kendilerine çiçek takdim etti. Programın sonunda Sarıyerliler, panelistlere büyük ilgi gösterdi ve bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

sariyer-belediyesi-panel-3     sariyer-belediyesi-panel-9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir