GündemManşet

Yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı!

 yaban2

_ayrac

Yoğun kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban ve sokak hayvanları için Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü ekiplerince yemleme çalışması yapıldı.

***

Yaban hayvanlarının kullandığı yollar üzerinde belirlenen noktalara 2 ton besi yemi, 250 kilogram sebze artığı, 500 kilogram sakatat ve kemik bırakıldı. Sarıyer’deki Belgrad Ormanları ve Zekeriyaköy‘de ormanlık bölgeye de yem bırakıldı.

_ayrac

İstanbul`da hayatı olumsuz etkileyen kar yağışı sonrası doğada yiyecek sıkıntısı çeken yaban ve sokak hayvanları için doğaya yem bırakıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü ekiplerince, Sarıyer, Beykoz, Şile ve Çatalca’daki 6 bölgede yaban hayvanlarının kullandığı yollar üzerinde belirlenen noktalara, besi yemi, sakatat ve kemik, sebze artıkları, buğday ve mısır gibi yiyecekler konuldu.

Yemleme çalışmasında 2 ton besi yemi, 250 kilogram sebze artığı, 500 kilogram sakatat ve kemik kullanıldı. Ekipler, ördek, kaz ve diğer kuş türlerinin barındığı sulak alanlara da buğday, mısır ve çeşitli yemler serpti.

YABAN VE SOKAK HAYVANLARINA YEM TAKVİYESİ YAPIYORUZ

yaban1

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Osman Demirel ve İstanbul Şube Müdürü Sebahattin Canbakkal, Belgrad Ormanı ve Zekeriyaköy’deki yemleme çalışmalarına katıldılar. Osman Demirel burada gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul’da olumsuz hava koşullarının insanlar ve hayvanların hayatını zorlaştırdığını belirterek, “Kış şartlarının ağırlaştığı bu dönemlerde, yabani ortamlarda hayatını sürdüren hayvanlar için yem takviyesi yaparak, onlara bir şekilde destek sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

YEMLİKLER DOLDURULDU

İstanbul’un yanı sıra 1. Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Edirne’de de yemleme çalışmaları yaptıklarını kaydeden Demirel, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak kış şartlarının ağırlaştığı bu dönemlerde, yabani ortamlarda hayatını sürdüren hayvanlar için yem takviyesi yapıyoruz. Sokak hayvanları da açık hava koşullarında çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmek zorundalar. Yaban ve sokak hayvanlarının desteğe ihtiyaçları var. Bu yüzden sokak hayvanlarına yönelik yemleme çalışmaları da yapıyoruz. İstanbul’un 6 noktasında bugün yemleme çalışması gerçekleştirdik. İstanbul’daki ormanlık alanlarımıza yemliklerden bıraktık. Bu tip hava koşullarında hayvanların yemesi için yemlikleri yemle doldurduk’ diye konuştu.

KIŞA 10 TON YEM STOKLANDI

İstanbul`da bu kış dönemi için 10 ton yem stokları olduğunu kaydeden Demirel, belirledikleri noktalara etcil hayvanlar için sakatat otçul hayvanlar için de sebze artıklarının belirli aralıklarla bırakılacağını dile getirdi. Ayrıca, yoğun avlanma ile yırtıcı baskısı nedeniyle geyik ve karaca popülasyonunun “yok” denecek kadar az olduğunu ifade eden Demirel bu hayvanların çoğalması için Geyik Üretim İstasyonu’nda özel bir çalışma yürüttüklerini vurguladı. Öte yandan yemleme çalışması sırasında bir geyik sürüsünün yem konulan bölgelerde dolaştıkları görüldü.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler