GündemManşet

“YALAN MANŞETE” SUÇ DUYURUSU! MEĞER BELEDİYE, ALACAĞINI SIFIRLAMADIĞI GİBİ ÜSTÜNE 1.4 MİLYON LİRA TAHSİL ETMİŞ!

sariyer-belediyesi-paralel-yapiya-kıyak-haberi11

_ayrac

Sarıyer Belediyesi, paralel yapıya yakın olduğu iddia edilen Hale Eğitim Hizmetleri A.Ş’nin, belediyeye olan 1 milyon liralık borcunun sıfırlandığını ileri süren yerel bir internet sitesi hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Belediyenin, sözde kıyak yapmakla suçlandığı şirketten, iddiaların aksine Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın “alınamaz” yazısına rağmen toplam 1 milyon 380 bin lira tahsil ettiği de ortaya çıktı.

***

Yenişafak‘ta 2 yıl önce yayınlanan ve sonrasında başlatılan tüm soruşturmalarla yalan olduğu ortaya çıkan haberin yıllar sonra yeniymiş gibi sunulmasına tepki gösteren belediye avukatları, konuyla ilgili bir klasör dolusu belgeyi savcılığa delil olarak sundu.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

CHP’li Sarıyer Belediyesi, kurumu paralelci olmakla suçlayan ve cemaate yakın Hale Eğitim Hizmetleri A.Ş’nin 1 milyon liralık belediye alacağının sıfırladığını iddia eden yerel bir internet sitesi hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Sarıyer Belediyesi, haberde yazılan iftiraları çürüten bir klasör dolusu belgeyi de savcılığa sundu. Sarıyer Belediyesi, yayınlanan yalan haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Devlet Denetleme Kurulu’nu harekete geçirdiği yönündeki iddialar ve kendilerini paralelci ilan eden ağır ifadeler nedeniyle tazminat davası açmaya da hazırlanıyor.

AYNI HABERİ 2 YIL ÖNCE YENİ ŞAFAK YAZMIŞTI

Peki Sarıyer Belediyesi’ni savcılığa suç duyurusunda bulunmaya götüren bu olaylar nasıl başladı, iddialar ve gerçekler neler? Sarıyer Gazetesi, tüm yaşananları belgeleriyle araştırdı, gerçekleri tek tek gün yüzüne çıkardı. İşte olayın tüm detayları;

Her şey 6 Mart 2014 tarihinde iktidara yakın Yeni Şafak‘ta yayınlanan masa başı bir haberle başladı. Gazete haberinde, CHP’li Sarıyer Belediyesi’nin cemaate yakın Hale Eğitim Hizmetleri A.Ş’den olan 1 milyon liralık alacağını sıfırladığı ve belediyenin kasıtlı olarak alacaklarını takip etmeyerek paralel yapıya kıyak yaptığını ileri sürdü. “CEMAAT-CHP SOYGUN İTTİFAKI” başlığıyla yayınlanan haberde, CHP’li Sarıyer Belediyesi, son yılların moda tabiriyle “paralelci” ilan edildi ve cemaatle kol kola girmekle suçlandı. Hemen belirtelim Yeni Şafak‘ın haberine konu ettiği Hale Eğitim Hizmetleri A.Ş, İstinye’de eski ismi Ufuk Okulları yeni ismi Fatih Koleji’ni yaptıran ve sahibi olan şirket olarak biliniyor. Bugün üzerinde Fatih Koleji bulunan arazi, söz konusu şirket tarafından tapu sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 28 yıllığına kiralanmış, aylık 10 bin liradan Vakıflar’a 3 milyon lira ödenmişti.

YENİ ŞAFAK’IN HABERİNİ HEM SAVCILIK HEM DE BÜYÜKŞEHİR İNCELETTİ

İşte Yeni Şafak’ın haberini okuyan bir vatandaş, Emniyet Müdürlüğü’ne yazılı bir ihbarda bulunarak haberdeki bu iddiaların araştırılmasını istedi. Rumuz ismi “Ali” olan vatandaşın ihbarı daha sonra emniyet tarafından, savcılığa intikal ettirildi. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kaya, söz konusu iddialar üzerine Sarıyer Belediyesi hakkında soruşturma başlattı. Savcılık, benzer konularla ilgili olarak belediye hakkında ikinci bir soruşturma daha açtı. Böylece CHP’li Sarıyer Belediyesi’nin paralel yapıya kıyak yaptığı yönündeki iddialar 2 farklı savcılık soruşturmasıyla mercek altına alınmış oldu.

2014 yılında Çağlayan Adliyesi’nde tüm bu gelişmeler yaşanırken AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi de boş durmadı. Topbaş’ın talimatıyla harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu, CHP’li Sarıyer Belediyesi hakkında “cemaate kıyak” iddialarıyla ilgili inceleme başlattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi müfettişlerinden Akın Kaymak ve ardından Ahmet Duran, Sarıyer Belediyesi’nde yaklaşık 4-5 ay boyunca inceleme yaptı, belediyedeki tüm evrakları didik didik ederek “cemaate kıyak” iddialarının doğruluğunu araştırdı.

KIYAK YOK, AKSİNE 1 MİLYON 380 BİN LİRALIK TAHSİLAT VAR

Ancak yandaş Yeni Şafak’ın haberiyle başlayan gerek İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, gerekse İstanbul Büyükşehir Belediyesi müfettişlerince yürütülen tüm soruşturmalar Sarıyer Belediyesi’nin lehine sonuçlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı 2014/67428 ve 2014/79089 karar numaralarıyl her iki soruşturmada da Sarıyer Belediyesi yöneticileri hakkında “Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar” yani “takipsizlik kararı” verdi. Savcılık, ortada suç unsuruna rastlamadığı için dava açmaya gerek görmedi, Büyükşehir Belediyesi müfettişlerinin incelemelerinde de belediyeye yönelik hiçbir suç unsuruna rastlanamadı. Bu süreçte, Gelirlerden Sorumlu Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok‘un da görevini aksatmadan yerine getirdiği ve belediye alacakları konusunda Hale Eğitim Hizmetleri A.Ş’ye “borçlarınızı ödeyin” şeklinde resmi yazılar gönderdiği de görüldü.

Böylece yandaş gazetenin haberinin balon olduğu, belediye müfettişlerinin denetimleri ve savcılık incelemesi sonucu belgelerle ortaya çıkmış oldu. Çünkü belediyedeki denetimler sonucunda; Hale Eğitim Hizmetleri A.Ş’nin 1 milyon liralık borcunu silmek ve sözde paralel yapıya kıyak yapmakla suçlanan belediyenin, aksine söz konusu şirketten 3 ayrı kalemde toplam 1 milyon 380 bin lira tahsil ettiği ortaya çıktı. Sarıyer Belediyesi’nin Hale Eğitim Hizmetleri A.Ş’den 441 bin lira, 721 bin lira ve 218 bin lira olmak üzere toplam 1 milyon 380 bin lirayı kasasına koyduğu görüldü.

CEMAATE YAKIN ŞİRKET İLE BELEDİYE MAHKEMELİK OLDU

Belediyedeki denetimlerde ilginç bilgi ve belgelere de ulaşıldı. AK Partili Yusuf Tülün dönemi olan 2006 yılında, söz konusu şirketin belediyeye imar harçları karşılığında çekler verdiği ve sonradan karşılıksız çıkan bu çekler nedeniyle CHP’li Belediye Başkanı Şükrü Genç’in talimatıyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu anlaşıldı. Cemaate ve paralel yapıya yakın olduğu iddia edilen Hale Eğitim Hizmetleri A.Ş’nin, karşı atağa geçerek, 1 milyon lirayı aşan imar harçlarını ve giderleri ödememek için CHP’li Sarıyer Belediyesi’ni mahkemeye verdiği  görüldü.

Ancak dava devam ederken, Maliye Bakanlığı bünyesindeki Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından davanın görüldüğü mahkemeye gönderilen yazıda, Sarıyer Belediyesi’nin söz konusu şirketten imar harcı ve katılım payı almaması gerektiği yönünde görüş belirtildiği ortaya çıktı. Gelir İdaresi Grup Başkanı İsmail Hakkı Aydoğdu imzasıyla gönderilen yazıda, Sarıyer Belediyesi’nin 1 milyon lirayı aşan alacaklarından vazgeçmesi de istendi. Ancak Gelirler İdaresi’nden gelen yazı yüzünden davayı kaybetme ve bir milyon lira gelirden olma tehlikesi yaşayan Sarıyer Belediyesi, Hale Eğitim Hizmetleri A.Ş’yi ikna ederek süreci kendi lehine çevirmesini bildi. Sonuçta belediye alacaklarını sıfırlamadığı gibi, kasasına toplamda 1 milyon 380 bin lira koymuş, kıyak iddialarının aksine bu süreçten kazançlı çıkan taraf olmuştu.

Öte yandan inşaatında, 1 işçinin ölümüyle sonuçlanan iş kazasının meydana geldiği okuldaki tüm denetimin Sarıyer Belediyesi’nde değil, tamamen Vakıflar Genel Müdürlüğü sorumluluğunda olduğuna dair belgeler de inceleme dosyalarında gün yüzüne çıktı.

İşte Yeni Şafak’ın 2 yıl önce yazdığı balon haberle başlayan; savcılık ve müfettiş soruşturmalarıyla aklanan, kıyak iddialarının aksine belediyenin 1 milyon 380 bin lira gelir elde ederek kapattığı süreç, yıllar sonra tekrar ısıtılıp yeni bir habermiş gibi servis edildi. Sarıyer Belediyesi, 2 yıl sona taze habermiş gibi yayınlanan bu haberleri bir klasör dolusu belgeyle savcılığa taşıdı. Şimdi top artık İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nda…

İŞTE O BELGELERDEN BAZILARI;

belge1

belge1_2

belge2

belge3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir