Köşe YazılarıManşet

ADFED Genel Başkanı Fatih Kavaloğlu gazetemiz için kaleme aldı!

fatih-kavaloglu2-1

_ayrac

Kısa adı ADFED olan Adnan Menderes Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Sadullah Fatih Kavaloğlu, federasyon hakkında bilinmeyenleri ve Türk demokrasisiyle ilgili tespitlerini gazetemizle paylaştı.

_ayrac

adnan menderes2

***

İşte ADFED Genel Başkanı Sadullah Fatih Kavaloğlu’nun Sarıyer Gazetesi için kaleme aldığı “o” yazı;

***

ADFED, toplumun her kesiminin düşünce ve görüşlerini oluşturan, insanlara eşit mesafede duran, toplumu ortak paydada birleştirmeyi amaç edinmiş, Türkiye’nin yakın tarihini iyi etüt etmiş değerli kadroların bir araya gelerek kurmuş olduğu bir düşünce platformu, sivil toplum örgütüdür.

ADFED; Atatürkçü, milli örf ve adetlerine sıkı sıkıya bağlı, milliyetçi, muhafazakar ve laik, özgürlük ve demokrasinin, her anlamıyla yerleşmesini savunan ve serbest piyasa ekonomisine inanan bir sivil toplum örgütüdür.

adnan menderes1

ADFED olarak, Atatürk ve Menderes çizgisini ortak paydada birleştirip, bu misyonu toplumun herkesimi ile paylaşmak, temel amacımızdır.

ADFED, Türkiye Cumhuriyeti’nde etnik kökenine bakmaksızın kendini bu vatanın ortak paydası hisseden herkesi birleştiren, halkını kucaklama düşüncesini esas alan bir düşünceye sahip sivil toplum örgütüdür. Bu yönüyle federasyonumuz, bir nevi siyaset üstü düşünce hareketidir.

ADFED’in bu ideali; bereketli Anadolu topraklarını besleyen bir ana damar ve tüm vatandaşları bütünleştiren bir çınar ağacı gibi her tarafa kök salacak; uzlaşı, demokrasi, özgürlükler, hoşgörü ve birlikte ADFED, darbelerin her türlüsüne karşı bir düşünce grubudur. Darbeler ile boğuşan Cumhuriyetimizde, bu süreci başlatan 27 Mayıs 1960 müdahalesinin darbe olduğunu deklare ediyoruz. 27 Mayıs’ı darbe kabul etmeden, darbe zihniyeti ile mücadelenin yerinde olmayacağı; 27 Mayıs’ı sorgulamadan da Türkiye’deki darbe kültürünün insanımızdan ve genç beyinlerden silinemeyeceğini iddia ediyoruz.

adnan menderes4

Hükümetlerin samimiyetinin, 1960 Yassıada Kararlarını “ke el lem yekun”, topyekün yok sayılması ve mağdur olanlara iade-i itibar yapılmasıyla ölçülebildiği kanaatindeyiz. 1960 darbesi çözülemeden 1980 darbesi sorgulanamaz ve gerçekçi bir araştırma yapılamaz.

ADFED, siyasetin gelişimi, özgürlüklerin ve demokrasinin çağdaş kriterlere ulaştırılabilmesi için her kesimin darbelerin karşısında olması gerektiğini savunur. Federasyonumuz bu bağlamda, Menderes’i ve arkadaşlarını olduğu kadar; tüm darbeler sonucu hukuksuz yollarla siyaset dışına itilen ve her türlü zulme maruz kalan siyasal aktörlerin, mağduriyetlerini ve darbelerin Türkiye’ye zararlarını tüm ülkemize anlatmayı misyon edinmiş bir sivil toplum kuruluşudur.

adnan menderes5

ADFED demokratik bilincin; sivil toplum ve düşünce kuruluşlarının özgürce çalışmasından geçtiğine inanmaktadır. Huzurlu, barış içinde ve adil bir Türkiye’nin; ancak demokratik sivil toplum kuruluşlarının önünün açılması ve çok sesliliğin hayata geçirilmesiyle sağlanacağına inanmaktayız.

SADULLAH FATİH KAVALOĞLU /ADFED GENEL BAŞKANI

4 yorumlar

  1. Hasta adamın ayağa kalkmasını istemeyenler darbelerle bu ülkeye en büyük zararı vermiş ve Türkiye’nin en az 50 yıl gelişmesini engellemişlerdir. Batı’nın isteklerine göre hareket eden darbeciler Merhum Menderes’i idam ederek ülke üzerindeki hegemonyalarını devam ettirmişlerdir. Bunun dile getirilmesi için ve Merhum Menderes’in amaçlarını gerçekleştirecek bir federasyonun olması yerinde ve Türkiye için bir kazançtır.

  2. Bu ülke vatanına ve milletine sadık olan Başbakan’ını darbe zihniyeti tarafından asıldığına şahit oldu. Şahit olmakla kalmadı darbe anayasasını yaşamının bir parçası haline getirdi. Kurulan federasyonun bir ihtiyaç olduğunu, düşünüyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

  3. Turkiyenin en buyuk kangren haline gelmis sorunlarindan belkide en buyugu olan STK’larin butunlestirici bir siyaset ustu zeminde kendilerini topluma sunamamalaridir. Partiler ustu bir bakis acisiyla Adnan Menderes catisi altinda Turkiyenin sorunlarinda fikir beyan ederek, duyarsiz kalmayarak, kusatici bir anlayisla hizmet yolunda atilmis guzel bir seda birakarak STK haline gelmesi sayin Kavaloglu beyin ifadesindeki guzel dusuncelerle vatan,millet sevdalisi her akimin fraksiyonun icinde yer almis oncu isimleri anma gunleri duzenleyerek, toplumdaki bu boslugu dolduracagini inaniyorumM .

  4. Türkiye’nin ADFED derneğine çok ihtiyacı vardı. Öncelikle toplumun tüm kesimlerine hitap ederek ve onları ortak bir payda da buluşturmayı amaçlamanız takdire şayan. Yeni nesil Türkiye’nin yakın geçmişini sizin sayenizde daha doğru bir şekilde öğrenecektir. Başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir