Köşe YazılarıManşet

“İSTANBUL KARTIM BOŞ MU DOLU MU?’’ DERDİNE ÇÖZÜM…

sadi-toygar-sariyer-olay-yazari

Toplu ulaşımda ödeme sistemi değişikliğine gidilmeli…

İETT verilerine göre, İstanbul’da her gün 5,8 milyon kişi toplu taşıma vasıtalarını kullanıyor. Bunun 2,5 milyonu özel halk otobüsleriyle seyahat ediyor. Sarıyer bölgesinde günlük olarak 400 bin kişi de toplu ulaşım araçlarını kullanarak seyahat etmektedir. Bu sayı dışarıdan Sarıyer bölgesine gelenlerle daha da artmaktadır
Toplu taşıma aracına binerken kartta bakiye olmaması ve inmek durumunda kalınması veya içeride kart aramak zorunda kalınması yolculara her zaman sıkıntı yaratmaktadır.

İSTANBULLULAR BU DERTTEN KURTULACAK

Toplu ulaşımda yolcuya seyahat hizmeti para ile verilirken, parası olup da toplu taşıma aracına binemeyenlere de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çözüm üretmesi gerekmektedir.Bunun çözümü yapılacak bir proje ile cep telefonlarının veya banka kartlarının toplu ulaşım araçlarında temassız bir şekilde İstanbul kart sistemine dönüşmesidir.

Mobil akıllı cihazların gücü göz ardı edilmeyerek yapılacak uygulama, toplu ulaşım araçlarını kullanan İstanbul halkının ‘’İstanbul kartım boş mu dolu mu?’’ derdinden de kurtaracaktır. Toplu taşıma aracına binerken kartta bakiye olmaması ve inmek durumunda kalınması artık tarihte kalmalıdır.

İşte toplu taşımada ulaşımı kolaylaştıracak seçenekler…

Banka kartları ile geçiş: Türkiye’de halen 100 milyon üzerinde banka kartı bulunuyor. Bankacılık hizmeti almayan 15 milyon vatandaş dışında herkesin bir banka hesabı ve bu hesaba bağlı kartı var. Dolayısı ile hem ulaşım şirketleri hem de belediyeler için nakit yerine geçecek bu özelliğin bir an önce gerçekleşmesi hem yolcu açısından, hem de belediye açısından rahatlama getirecektir.

Cep telefonları ile geçiş: Geleneksel cep telefonlarında barkod, QR kod ve SMS şifreleri ile yeni nesil cihazlarda ve mobil cüzdanların toplu ulaşımda Uzakdoğu ve Avrupa’da olduğu gibi yaygınlaşması beklenebilir.Online bakiye yükleme (OTA): Online / çevrimiçi internet ve mobil ortamda iken cep telefonundan ulaşım kartlarına bakiye yüklenebilmeli. Toplu taşıma aracına binerken kartta bakiye olmaması ve inmek durumunda kalınması artık tarih olmalı. Validatörler çevrimiçi hale gelecek, kartlarımızı ve dijital/mobil cüzdanlarımızı araç içinde bulunan kiosklar ve mobil uygulamalar üzerinden yükleme yapılabilmelidir.

Vatandaşa hizmet ise bu uygulama ile çözüm rahatlıkla sağlanabilir. Toplu ulaşımda bu sistem ile birçok alternatif yenilikler getirebilir. Ancak telefon üzerinden veya banka kartı ödeme yapmak bir dizi ortak çalışmayı gerektiriyor. Öncelikle işin belediye tarafı yani bürokratik engeller bulunuyor. Umarız bu engeller aşılır da yolcular bir an önce cep telefonlarını veya banka kartlarını toplu taşımada ödeme sistemi olarak kullanmaya başlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir