Kültür-SanatManşet

CAFER HERGÜNSEL; “ÖMRÜMÜZÜ EMİRGAN’A ADADIK”

cafer-hergunsel

ELVAN EZBER/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

***

Yazar Cafer Hergünsel, öğretmenlik günlerinde Emirgan’da yaptığı sosyal yardımlaşma çalışmalarını emekli olduktan sonra 6 arkadaşıyla kurduğu Emirgan’ı Sevenler Derneği adı altında sürdürüyor. Dernek Başkanı Cafer Hergünsel ve ekip arkadaşları, dur durak bilmiyor. Yoksullara kıyafet dağıtmak, festival düzenlemek, haftasonu resim kursları ve çevre düzenlemesi bunlardan bir kaçı. Emirgan mutlu oldukça kendisinin de mutlu olduğunu söyleyen Hergünsel, “Öğretmenlik bitti ama hizmet bitmedi. Emirgan her şeyin en güzelini hak ediyor” diyor.

HERGÜNSEL; “EMİRGAN’I ÇOK SEVİYORUZ”

Sarıyer’in en gözde mahallelerinden olan Emirgan’da oturanların dilinden düşüremediği bir dernek var. Başkanlığını emekli öğretmen ve aynı zamanda yazar olan Cafer Hergünsel’in yaptığı 7 kişiden oluşan Emirgan’ı Sevenler Derneği. Dernek üyelerinin arasında emekli savcı, ev hanımı ve terzi de var. Hiçbir gelirleri ve parası olmayan bu dernek üyeleri güler yüzleri ve gayretleriyle Emirganlılara hizmet için koşturuyorlar. Emirgan halkı için Sarıyer’i baştan başa dolaşıp yardım topluyorlar. En büyük destekçileri ise Sarıyer Belediyesi. Sıkıştıkları yerde belediyeyle görüşüp zorlukları aşıyorlar. Belediye onlara onlar da Emirganlılara el uzatıyorlar.

SANATIN KALBİ EMİRGAN’DA ATIYOR

Dernek, sanatsal faaliyetlerden festivallere kadar her kategoride etkinlik düzenliyor. Gün geliyor zenginlerin giymediği kıyafetleri toplayıp yoksullara dağıtıyor gün geliyor yurtdışından gelenlerle yıllardır görmediği kişileri festival adı altında bir araya topluyor. Derneğin hizmetleri bunları saymakla da bitmiyor. Hafta sonu resim kursları, Emirgan’ın çevre düzenlemesi, çevre temizliği, sanat müziği etkinlikleri bunlardan sadece birkaçı.

Konuşmasının her yerinde ‘Her şey Emirgan ve Emirganlılar için’ cümlesini ağzından düşürmeyen Cafer Hergünsel, “Öğretmenlik günlerimden beri Emirgan için uğraşıyorum. Emekli olduktan sonra daha geniş zamanım oldu artık kendimi tamamen Emirgan’a adadım. 6 arkadaşımla beraber bu yolda yorulmadan yürüyoruz. Amacımız mutlu bir Emirgan. Öğretmenlik bitti ama hizmet bitmedi. Emirgan her şeyin en güzelini hak ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir