Kültür-SanatManşet

Usta Yazar Cafer Hergünsel; “Emirgan’ı ve Boğaz’ı kitapseverlerin buluşma noktası haline getirdik”

cafer-hergunsel-25

MERT CİN/ SARIYER GAZETESİ

Edebiyat dünyasının sevilen ismi Cafer Hergünsel, bir süredir bulunduğu İngiltere’den yurda dönerek yeni kitabını yazmaya başladı. Emirgan’ın tanıtılmasında ciddi katkıları olan ve bugüne kadar çok sayıda önemli kitaba imza atan Hergünsel, Nazım Hikmet’in 114. doğum yılı kutlamalarına katıldı. Sarıyer Belediyesi’nin Tarabya’daki Nazım Hikmet’i anma programına katılan yazar Hergünsel, yaptığı çalışmalar hakkında gazetemize bilgiler verdi.

“YAZMAK BENİM YAŞAM BİÇİMİM”

Kitap yazmayı çok sevdiğini söyleyen Cafer Hergünsel; “Toplumcu gerçekçi edebiyatı sürdürmeye çalışıyoruz. Ortada bu kadar çok acı, yoksulluk ve sıkıntılar varken ümidimizi yitirmeden biraz da mizah katarak yazıyoruz. Yeni başladığım kitabım bittiğinde yine çok beğenilecek” diye konuştu.

Yazdığı kitaplar sayesinde vatandaşların büyük sevgisini kazandığını belirten Hergünsel, “Sağ olsunlar Sivil Toplum Kuruluşları, okullar ve çok sayıda okuyucumuzdan büyük ilgi görüyoruz. Bunlar beni mutlu ediyor” dedi.

EMİRGAN’I KİTAPSEVERLERİN BULUŞMA MERKEZİ YAPTIK

TÜYAP Kitap Fuarı’na 2 kez katıldığını söyleyen Hergünsel, “Yazdığımız kitaplar sayesinde Emirgan’ı kitapseverlerin buluşma noktası haline getirdik. Emirgan adeta bir kültürel buluşma merkezi oldu. Emirgan Çınaraltı ve Rıfat’ın kahvesi kitap sever insanların buluşma noktası oldu” diye konuştu. Bugüne kadar yazdığı kitapların yeni baskılarını da yapmayı düşündüğünü dile getiren Hergünsel; “Benim kitaplarımın çok satmasının en önemli nedeni, medyada yankı bulması ve sık sık gündeme gelmesidir. İnsanlar önce büyük bir merak duyarak kitabı alıyor daha sonra da kitaplarımın vazgeçilmez müptelası oluyor. İnsanlar severek okuyor” dedi. 62 Edebiyatçı ile birlikte ortak yazdıkları “Yağmur Ülkesi’nde çocuk olmak” isimli kitapta Sakarya Hendek’i anlattığını belirten Hergünsel; “Bu kitabımız çok ilgi gördük. Hendek üzerine yazdığımız kitap çok konuşulmaya devam ediyor. Söz konusu kitapta Hendek’teki çocukluk anılarımı da işlemiştim” şeklinde konuştu.

Cafer Hergünsel’in yazdığı kitaplar;

KALFA
YAŞAM SÜRGÜNLERİ VERİRKEN
ARA BENİ SESİNİ DUYAYIM
KADRİYE
HAMİT NASIL OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ
GEÇMİŞTEN GELEN ESİNTİLERLE EMİRGAN
YAĞMURLAR ÜLKESİNDE ÇOCUK OLMAK

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler