ManşetSektörel

BOŞNAK LEZZETLERİ TARABYA’DA YENİ AÇILAN GOSPODA’DA

gospoda-4

NEVRA YERLİKAYA/ SARIYER GAZETESİ

Boşnakların meşhur böreği ve tatlısı trileçe artık Sarıyer’de. Tarabya’da 3 ay önce açılan Gospoda, birbirinden zengin Boşnak lezzetlerini müşterileriyle buluşturuyor. Genç ve başarılı iş kadını Halime Akova, Gospoda’da harikalar yaratıyor.

Yugoslav göçmeni olan aslen Bayrampaşalı Halime Akova, uzun yıllar özel sektörde görev almış, yöneticilik de yapmış başarılı bir kadın.  Halime Akova, boğaza ve Tarabya’ya olan sevdasını burada bir işletme açarak gösterdi.

gospoda-1

BOŞNAK KÜLTÜRÜNÜ YANSITIYORUZ

Akova, Gospoda’nın doğuşunu şöyle anlattı: “Ben göçmen kızıyım. Bayrampaşa Mahallesi’nde büyüdüm. Mahallemiz küçük Yugoslavya gibidir. Ben de her Boşnak kız gibi 15 yaşımda börek yapmakla mutfak hayatına daldım. Ortaokul ve liseyi dışardan bitirdim. Açık Öğretim Fakültesi’nde Kamu Yönetimi okudum. 19 yaşına dek bulaşıkçılıktan patates soyuculuğuna kadar çeşitli yerlerde çalıştım. 20 yaşında evlendim sonraki yıllarda da çalışmaya devam ettim. Birkaç ay önce dinlenmek için işi bıraktım. Fakat Boşnak yemeklerini en iyi haliyle sunan ve kültürümüzü hak ettiği gibi yaygınlaştıran mekana ihtiyaç olduğundan burayı açmaya karar verdim”

gospoda-2

EŞİ VE DOSTLARI DESTEĞİNİ ESİRGEMEDİ

“İşletmeyi açmak için Tarabya’da kara kıldım. Tarabya benim sıkıldığım zamanlarda sığındığım yerdi. Hayattan yorulduğum zaman Tarabya’ya kaçardım. Yeşil, mavi ve beyaz bana çok iyi gelirdi. Buraya olan bağlılığım denizinden ve yeşilinden kaynaklanıyor.

Biz tipik bir börekçi formatında değiliz. Burası aynı zamanda kafe hizmeti veriyor. İnsanlar bizi çok sevdi. Ben de Tarabyalıların dostluğunu çok sevdim. Tarabya’da öğrendiğim en büyük şey her şeyin para olmadığı. Tadilat aşamasında ve açıldıktan sonra da hepsinin desteğini aldım”

gospoda-5

BOŞNAK BÖREĞİ VE TRİLEÇE ÖZEN İSTER 

Boşnak yemek kültürünün en önemli temsilcilerinden olan trileçe tatlısının ve böreğinin özen istediğini belirten Akova “Özellikle trileçe tatlısı yapılırken orijinal malzeme kullanmak zorundasınız. Trileçe “üç çeşit süt” anlamına geliyor.  Biz keçi, manda ve inek sütü kullanıyoruz. Süt tozu asla kullanmıyoruz. Sahte yiyeceklerle insanları kandırmıyoruz. Boşnak mutfağı trileçesiz olmaz. Hakkını vermemiz lazım” dedi.

Tarabya Merkez Mahallesi, Haydar Aliyev Caddesi

No: 196 Sarıyer / İstanbul

0212 262 22 00

gospoda-6

gospoda-8

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir