Manşet AltıSiyaset

Didem Engin: Küçük esnaf zor durumda!

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

Didem Engin_ayrac
CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, en düşük BAĞ-KUR pirim borcunun 439 liradan, 568 liraya çıkarılmasının küçük esnafı zor duruma soktuğunu belirterek, “Ekonomik canlılık için esnafın yükü hafifletilmeli” dedi._ayrac

Küçük esnafın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları Meclis gündemine getiren CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin “Hükümet bir an evvel BAĞ-KUR primlerini makul bir seviyeye getirmeli ve ekonomiyi canlandırmak için esnafın ve küçük işletmelerin yükünü hafifletmelidir” dedi.

İŞLETMELERİN YÜZDE 99’u KOBİLERDEN OLUŞUYOR

Meclis kürsüsündeki konuşmasında Türkiye’deki işletmelerin %99,8’inin KOBİ’lerden oluştuğunu hatırlatan Didem Engin, bugünkü gibi ihracatın azaldığı, turizm gelirlerinin düştüğü, büyümenin sınırlı kaldığı dönemlerde, ekonominin canlanmasında esnaflar, mikro ve küçük işletmeler çok önemli bir rol oynadığını vurguladı.

“KÜÇÜK İŞLETMELER ZOR DURUMDA BIRAKILDI”

Didem Engin, ülkemizde esnaf ve küçük işletmelerin kira, elektrik ve su faturaları, vergiler ve istihdam maliyetlerinin yüksekliği altında ezildiğini, kâr etmek bir tarafa, sadece bankalara olan kredi borçlarının faizlerini ödeyebilmek için ayakta kalma mücadelesi verir hale geldiğini belirtti. Tüm bu maliyetlere ek olarak, 439 TL olan en düşük BAĞ-KUR priminin, Hükümet tarafından Ocak ayında %30’un üzerinde bir artışla 568 TL’ye yükseltildiğini hatırlatan Didem Engin, bu artışın esnaf ve küçük işletmeleri çok zor duruma düşürdüğünün altını çizdi.

Engin, son olarak “Hükümet bir an evvel BAĞ-KUR primlerini makul bir seviyeye getirmeli ve ekonomiyi canlandırmak için esnafın ve küçük işletmelerin yükünü hafifletmelidir” dedi.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler