Manşet AltıSektörel

Sarıyer Akademi’den öğrencilere üniversite tercihleri için tavsiyeler

 Sarıyer Akademi’nin uzman kadrosu, öğrencilere geleceklerini şekillendirecek üniversite tercihlerini yaparken dikkat etmeleri gereken noktalar hakkında önerilerde bulundu.

İşte tercih yapılırken dikkat edilmesi gerekenler;

2017 yılında adayların 24 tercih hakları vardır. Geniş bir aralıktan tercihlerini yapmaları önerilmektedir.

Tercih yapmaya başlamadan önce adayların temmuz ayında yayımlanan 2017 tercih kılavuzunu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir. Adaylar hangi tablodan tercih yapacaklarına ve bölümlerin özel koşullarına bakmadan tercih yapmaya başlamamalıdırlar.

Lisans programlarını tercih edecek olan adayların Tablo 4’ü incelemeleri gerekmektedir.

Adaylar tercih listesinin en üstünde diledikleri takdirde kendi puan ve sıralamalarının çok üstünde olan bölümlere yer verebilirler. Daha sonraki tercihlerinde ise çoğunluğu kendi başarı sırasına yakın veya denk gelen bölümleri yazmalıdırlar. Listenin en altında ise başarı sıralamasının çok altında olan ve adayların açıkta kalma olasılığını en aza indirgeyecek olan bölümleri yazmaları önerilmektedir.

Adayların gitmek istemedikleri bölümlere tercih listesinde yer vermemeleri gerekmektedir. İstemedikleri bir bölüme yerleştikleri takdirde adayların orta öğretim başarı puanları bir sonraki yıl yarı yarıya düşürülecektir. Tercih sırasını oluştururken adaylar istek sırasına göre bölümleri sıralayabilirler.

Yerleşmede esas olan tercih sırası değil, puan sıralamasıdır.(Örneğin; puanı birbirinden farklı iki öğrenciden, ilgili bölümü önce tercih eden kişi değil, puanı yüksek olan kişi yerleştirilir.)Tercih aralığının geniş tutulması, fazla sayıda tercih yapılması, listenin sonlarına doğru adayın başarı sıralamasının çok altında olan bölümlere yer verilmesi adayların yerleşme olasılıklarını arttıracaktır.

İlk tercihte bir yüksek öğretime yerleştirilen adaylar aynı yıl içerisinde yapılacak olan ek yerleştirmeye başvuru yapamazlar. Ayrıca 2016 da tercih yapan ve herhangi bir yüksek öğretim programına yerleşemeyen adayların orta-öğretim puanlarında bir sonraki yıl değişiklik yapılmayacaktır, orta öğretim başarı puanları yarı yarıya düşürülmeyecektir.

Lisans tercihini kimler yapabilir?

LYS puan türlerinden birine göre tercih yapacak adayların, ilgili puan türünde 180 barajını aşmış olması koşulu vardır.180 puan barajını LYS de aşamayan adaylar Y-YGS puan türlerine göre ön lisans, lisans, açık öğretim veya özel yetenek sınavına başvuru yapabilirler, fakat LYS ile ilgili tercihte bulunamazlar. Açık öğretim, ön lisans, örgün öğretim ön lisans veya özel yetenek sınavına başvuru yapmak isteyen adayların ise YGS de 150 puan barajını aşmış olması ön koşuldur.

Alan dışı tercihlerde nelere dikkat edilmeli?

Adaylar tercih listelerinde istedikleri puan türünden bölümlere yer verebilirler. Bütün tercihlerin yalnızca adayın kendi alanından olması şart değildir. Ancak adayların diğer puan türlerinden tercih yapabilmesi için ilgili puan türlerinin hesaplanmış olması koşulu vardır.(Örneğin MF-3 ten sağlık bölümlerini tercih eden bir aday aynı zamanda işletme tercihi de yapmak isterse Y-TM-1 puanın hesaplanıp hesaplanmadığına bakmak zorundadır. Puan hesaplanmadıysa ilgili programa tercih listesinde yer veremeyecektir.)
Hukuk, tıp ve mühendislik bölümlerini tercih edeceklerin dikkatine!

Hukuk tercihi yapmak isteyen öğrencilerin ilgili LYS puan türünde (TM-3) en düşük 150.000 sıralamasına, tıp fakültesi tercih edecek adayların ilgili LYS puan türünde (MF-3) en düşük 40.000 başarı sıralamasına sahip olmaları gerekmektedir. Mimarlık tercihi yapmak isteyen adaylar için başarı sıralaması ilgili LYS puan türünde (MF-4) en düşük 200.000, mühendislik tercihi için ise (orman, ziraat, su ürünleri fakülteleri hariç, ziraat fakültesi, gıda mühendisliği dahil) ilgili LYS puan türünde (MF-4) en düşük 240.000, öğretmenlik tercihi için ise (PDR dâhil) başarı sırası (TM3) 240.000 sıralamasına sahip olması gerekmektedir. Adaylar hukuk, mühendislik, tıp ve mimarlık için getirilen başarı sırası sınırlamasını dikkate alarak bu bölümleri yazmalıdırlar.
Tercihlerde değişiklik yapılabilir

Tercihler ile ilgili değişiklik yapmak isteyenler tercih süresi içerisinde aday şifresiyle ÖSYM sayfasına giriş yaparak tercihlerinde değişiklik yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir