Manşet AltıSektörel

Yüksek Tansiyona ne iyi gelir?

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Dünyada ve ülkemizden sık karşımıza çıkan hastalıklardan bir tanesi yüksek tansiyon yani bir diğer ismi ile hipertansiyondur. Damarlarımızda bulunan kanın arterlere fazla basınç yapması sonucunda oluşan bu duruma yüksek kan basıncı adı da verilmektedir. Hipertansiyonun ihmal edilmesi durumunda başka hastalıkların da ortaya çıkmasına zemin hazırlanmış olunur.

Sigara kullanımı başlı başına bir yüksek tansiyon sebebidir. Bunun yanında aşırı kilolu bireylerin ve obez olanların da yüksek tansiyona yakalanma riski fazladır. Fiziksel aktivite eksiklikleri, diyetlerde çok fazla tuz tüketimi, fazla miktarda alkol tüketimi, stres, yaşlılık, aileden kalıtsal genetik faktörler gibi nedenler de hipertansiyona zemin hazırlamaktadır. Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Birçok insan bu hastalığın belirtilerini maalesef ki hissedememektedir.  Hastalık ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyonun en sık görülen belirtileri kişilerde şiddetli baş ağrıları, yorgunluk ve beraberinde halsizlik hissi, görme problemleri, göğüs bölgesinde ağrı, nefes darlığı, kalp ritminde oluşan düzensizlikler, idrarda oluşabilecek kan, ağrının şiddetinin artarak boyun ve kulaklara kadar vurması çok sık görülmektedir. Belirtiler olmadan da yüksek tansiyonun gizli bir şekilde ilerleyebileceği de unutulmamalıdır.

Arada tansiyon kontrolleri yaparak gizli olarak görülebilecek bu yüksek tansiyon rahatsızlığının önüne geçebilirsiniz.

*Öncelikte yüksek tansiyonla başa çıkmak için dengeli beslenmek şarttır. Beslenme programınızda tam tahıllı besinlere, meyve ve sebzelere yer verebilirsiniz. Süt ürünleri yönünden zengin gıdalar tüketebilirsiniz. Fakat bu tükettiğiniz yiyeceklerin yağ oranları düşük olmalıdır ve doymuş yağlardan uzak durulmalıdır.

*Tuz tüketiminin azaltılması gerekmektedir.

*Fazla miktarda lifli gıdalar tüketilebilir.

*Fazla kilolar yüksek tansiyonun başlıca düşmanlarından birisidir. özellikle bel çevresinde birikmiş olan kilolar tansiyon için oldukça risklidir. Tansiyon ilaçlarından daha etkili bir yöntem varsa o da sizin için kilo vermek olacaktır.

*Tansiyonun düşmesini sağlamak için her gün yaklaşık olarak yarım saat ve bir saat kadar yapacağınız yürüyüşler oldukça etkili olacaktır. Günlük yaşamları sırasında fazla hareketli olmayan bireyler yaptığı bu yürüyüşlerin faydalarını çok kısa zaman diliminde göreceklerdir. Yapacağınız diğer egzersizlerde ise sizi zorlamayacak bir program uygulamanız gerekmektedir.

*Muz potasyum bakımından oldukça zengin bir besindir. Kanın akışının düzenlenmesini sağlayan muz pıhtılaşmanın önüne geçerek tansiyonun düşmesine etki etmektedir. Özellikle sabahları günde bir adet muz tüketimi hipertansiyon hastalarına önerilmektedir.

Kudret narı içerisinde bulunan amino asitler sayesinde tansiyon normal değerlerine dönmektedir.Yüksek tansiyon rahatsızlıklarında tüketeceğimiz bir diğer potasyum zengini besin de patatestir. Tabi ki tüketiminde kızartmalardan uzak durmak gerekmektedir. Bunun yerine haşlanmış şekilde tüketilebilir.

*Kereviz damar hastalıklarının önüne geçen en faydalı besinlerden birisidir. İsterseniz salata olarak isterseniz de yemeklerini yaparak tüketebileceğiniz kereviz sizi hipertansiyona karşı kurtarmaktadır.

*Asırlardır bilinen bir çay olan hibiscus arteriyel duvarlar üzerindeki baskıyı azaltıcı etki sağlamaktadır. 1-2 çay kaşığı kadar kurutulmuş hibiskus çayını 1 fincan sıcak suyun içerisinde demleyerek tüketebilirsiniz.

*Sarımsak tüketimi kan basıncını düşürmektedir. Damarların gevşemesini sağlayarak tansiyonun düşmesine etki etmektedir. Yüksek tansiyon sırasında tüketeceğiniz bir iki diş sarımsak kısa sürede kalp üzerindeki baskıyı azaltarak tansiyonunuzun normal değerlere gelmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir