GündemManşet

9 MAHALLENİN SARIYER BELEDİYE MECLİSİ’NDEN GEÇEN İMAR ISLAH PLANLARI, BÜYÜKŞEHİR TARAFINDAN SARIYER’E İADE EDİLDİ!

 Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sarıyer’de tam 250 bin kişinin tapu umudu olan ve ilçe meclisinden geçerek Büyükşehir’e gönderilen İmar Islah Planları’nı meclis gündemine bile aldırmadan Sarıyer’e iade etti. Böylece yıllardır tapu bekleyen yüz binlerce kişi Topbaş’ın tavrı yüzünden bir kez daha hayal kırıklığına uğradı.

BEKİR BATU/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Belediyesi, ilçede bulunan tam 9 mahallede İmar Islah Planı hazırlamış ve bu planları belediye meclisinden geçirtmişti. Yaklaşık 250 bin kişiyi ilgilendiren tapu sorununu çözmek isteyen Sarıyer Belediyesi, Başkan Şükrü Genç’in öncülüğünde başlatılan süreci titizlikle takip etmiş ve söz konusu İmar Islah Planları ilçe meclisinden periyodik bir şekilde geçirilmişti. Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçen İmar Islah Planları, yasa gereği görüşülmesi ve onaylanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmişti. Tüm gözler Sarıyer’den gönderilen planların, Büyükşehir Meclisi’nden ne zaman geçeceğine çevrilmişti.

TOPBAŞ”TAN 250 BİN SARIYERLİ’YE KÖTÜ HABER

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi şok bir karar alarak Sarıyer’den gönderilen İmar Islah Planları’nı meclis gündemine dahi almaya gerek görmedi. 2981 sayılı yasa çerçevesinde hazırlanan imar ıslah planları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Dairesi tarafından Sarıyer Belediyesi’ne iade edildi. Topbaş’ın talimatıyla alındığı öğrenilen karar, tüm Sarıyerliler’i şok etti. Yıllardır tapu umuduyla yaşayan vatandaşlar, Topbaş’ın planları Sarıyer’e iade etmesiyle büyük bir şaşkınlık yaşadı. Karar duyan herkesin tepkisini çekti.

SARIYER’DE DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPILACAK

İşte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin planları Sarıyer’e iade etmesi üzerine Sarıyer Belediyesi süreci değerlendirmek üzere durum değerlendirmesi yapma kararı aldı. Belediyeden konuyla ilgili olarak basın mensuplarına gönderilen duyuruda şöyle denildi;

“Mülkiyet sorununun çözümüne yönelik 2981 sayılı yasa çerçevesinde hazırlanan 9 mahallenin imar ıslah planı, Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iletilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Dairesi, tüm imar ıslah planlarını Büyükşehir Meclisi’ne göndermeden Sarıyer Belediyesi’ne iade etti. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de katılacağı ve tüm sürecin ele alınacağı toplantıya katılımınızı bekleriz.”

 Yer: Yaşar Kemal Kültür Merkezi / Tarih: 25 Nisan Salı/ Saat:18.00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir