GündemManşet

AK Partili Hüseyin Bürge’den ROK’a sert tepki!

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge: “Rasim Ozan Kütahyalı’nın Boşnak kardeşlerimize yönelik sözleri aşağılık sözlerdir, böyle bir ifadede bulunması rezalettir”

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Bayrampaşa’da 17 yıl boyunca belediye başkanlığı yaptıktan sonra İstanbul Milletvekili seçilerek 2 dönemdir mecliste olan AK Partili Hüseyin Bürge, bir TV programında Boşnak vatandaşlara hakaret eden Rasim Ozan Kütahyalı’ya çok sert sözlerle tepki gösterdi. AK Parti’nin Balkanlardan Sorumlu Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, “Rasim Ozan Kütahyalı’nın Boşnak kardeşlerimize yönelik sözleri aşağılık sözlerdir, böyle bir ifadede bulunması rezalettir.” dedi.

BU SÖYLEMİ ŞİDDETLE KINIYORUM

Bürge, yaptığı açıklamada, Beyaz TV’deki futbol programında Boşnak vatandaşlara hakaret eden Rasim Ozan Kütahyalı’ya tepki gösterdi. Kütahyalı’nın Boşnaklara yönelik söz konusu sözlerini “aşağılık sözler” olarak nitelendiren Bürge, “Uzun ve sivri dilini, nefret dolu dilini kullanan Kütahyalı, bu sözüyle Boşnak kardeşlerimizi derinden üzdü. Bu söylemini şiddetle kınıyorum.” dedi.

Bürge, Türkiye ve dünya coğrafyasında böyle sivri dillere ihtiyaç olmadığını, birleştirici, ötekileştirmeyen, bütünleyici dillere ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

AK Parti’li Bürge, “Birbirimize sevgi ve saygı dolu olmamız gereken bir ortamda böyle bir sivri ve nefret dilini kabul edemeyiz. ‘Yok sarhoştu, şuydu, buydu…’ Bunların hiçbirinin mazereti olmaz. Özür diledi, ancak bu özrü kabul edilemez. Hem insanlarımızı hem de Boşnak kardeşlerimizi çok ciddi anlamda rencide etti.” diye konuştu.

“O” SEVGİYİ ANLATACAK SÖZ BULAMIYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen günlerde Sırbistan’a ziyarette bulunduğunu anımsatan Bürge, şöyle konuştu:

“Sırbistan ziyaretinde, bilhassa Yenipazar’ın olduğu bölgede Boşnak kardeşlerimizin, Erdoğan’a gösterdiği sevgiyi anlatacak kelimeler bulamıyorum. Bu sevgiyi en iyi, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ‘kendi ülkemde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gösterilen sevginin yarısı bana gösterilse, dünyanın en mutlu insanı olurum’ sözüyle ortaya koydu. Sırbistan Cumhurbaşkanı’nın bu sözleri söylediği, tam da bütünleşme içerisinde olduğumuz bir dönemde Rasim Ozan Kütahyalı’nın böyle bir ifade de bulunması rezalettir. Hakaret içeren, karşı tarafı küçümseyen ifadeyi kabul edemeyiz. Aliya İzzetbegoviç’in ruhu bile bundan rencide olur. Bu yanlış bir ifadedir ve asla kabul etmiyorum.”

MHP’Lİ SAFFET SANCAKLI’YA TEŞEKKÜR ETTİ

Hüseyin Bürge, bu konuda duyarlılık göstererek tepkilerini ortaya koyan MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ile başta Bayrampaşa Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammet Sancaktar olmak üzere bütün Rumeli kökenli derneklere teşekkür etti.

“Bosna kasabı” diye bilinen, “katil kere katil” olarak ifade ettiği Ratko Mladiç’e soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş kanunlarını ihlalden müebbet hapis cezası verilmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Bürge, “Bosnalı kardeşlerimiz ve Bosna-Hersek dışındaki kardeşlerimiz geç de olsa verilen bu karardan mutluluk duymuşlardır.” diye konuştu.

Hüseyin Bürge, Srebrenitsa’nın “mezar taşlarının yaşayan insanlardan fazla olduğu yer” olduğunu belirterek, Srebrenitsa’da toprağa düşen bütün Boşnak şehitler ile Aliya İzzetbegoviç’i rahmetle yad etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir