GündemManşet

Yetkilileri göreve davet ediyoruz! AVM’ler “Allah’a emanet”

avm-guvenlik22

_ayrac

Türkiye genelinde 360 AVM bulunuyor. Bu AVM’lerden 93’ü İstanbul’da yer alıyor. Peki her gün yüz binlerce insanın uğrak yeri olan AVM’ler ne kadar güvenli?

***

Sarıyer Gazetesi olarak yetkilileri uyarıyoruz; “AVM girişlerine tıpkı gümrüklerde olduğu gibi bomba yüklü araçları gösteren ve pek çok Avrupa ülkesinde kullanılan ZBV Back Scatter Van Sistemi kurulsun”

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Türkiye’de peş peşe yaşanan terör saldırılarından sonra AVM’lerin güvenliği merak konusu oldu. İstanbul’daki pek çok AVM’de ciddi güvenlik zafiyeti yaşanıyor. 2018 yılında sayıları 415’i bulması beklenen AVM’ler milyar dolarlık cirolarıyla darphane gibi çalışırken, güvenlik konusunda gerekli önlemleri almamaları tedirginlik yaratıyor.

BAZI AVM’LERDE X-RAY CİHAZI BİLE YOK

Öte yandan Sarıyer’de bulunan Türkiye’nin en büyük AVM’lerinden İstinyePark’ta özellikle girişlerde çok daha sıkı bir denetim yapılması isteniyor. Sarıyer Gazetesi’ne konuşan vatandaşlar, “Girişte araçların sadece bagaj kısmına bakılıyor. Bundaki amaç araç LPG’li mi yoksa değil mi onu görmek. Bomba yüklü bir araç otoparka giriş yapacak olsa onu önlemek için silahlı güvenlik yok. AVM’ler gibi halkın kalabalık olarak kullandığı mekanlarda çok daha ciddi önlemler alınmalı. Öyle ki İstanbul’daki bazı AVM’lerde güvenlik bile yok, X Ray cihazı bile kullanılmıyor. Yetkililer bu konuda çok acil önlem almalı. Devleti yönetenler, özellikle emniyet yetkilileri ve meclis görevini yerine getirsin. Bu konuda gerekirse en katı güvenlik önlemleri alınsın, yeni düzenlemeler yapılsın” diye konuştu.

AVM GİRİŞLERİNE “ZBV BACK SCATTER SİSTEMİ” KURULSUN

guvenlik-avm

Öte yandan Sarıyer Gazetesi olarak bizler de yetkililere çağrıda bulunuyoruz. “Gümrüklerde kullanılan ve ‘hayalet’ olarak adlandırılan ZBV Back Scatter sistemi AVM’lerde de kullanılmalı. AVM’lere giriş yapan araçların bomba yüklü olup olmadığını, sürücüsü araçtan indirilmeden ve giriş yoğunluğu oluşturulmadan kısa sürede bu sistem sayesinde anlaşılabiliyor. Tamamen elektronik ortamda ve birkaç saniyede yapılan inceleme sonucu her türlü araç tepeden tırnağa kontrolden geçilebiliyor. Araçların adeta röntgenini çeken bu gelişmiş sistem sayesinde gerek bomba yüklü gerekse silah ve uyuşturucu gizli tüm araçlar anında tespit edilebiliyor. Her yıl milyarlarca dolar ciro yapan Alışveriş Merkezleri sadece 1 milyon dolar harcayarak bu güvenlik sistemini hayata geçirebilir. TBMM’yi ve mecliste görev yapan tüm milletvekillerini AVM’lerde söz konusu güvenlik sisteminin kullanılmasını zorunlu hale getirecek her türlü yasal düzenlemeyi gerçekleştirmeleri çağrısında bulunuyoruz”

İŞTE ZBV BACK SCATTER VAN SİSTEMİ’NİN MİNİBÜSLE KULLANILIŞI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir