GündemManşet

Başarılı siyasetçi Hakan Atalay, CHP’li Beşiktaş Belediyesi’nin hukuksuzluğunu yargıya taşıdı, yanlış hesap torba yasadan döndü

SARİYERGAZETESİ.COM- HABER MERKEZİ

Beşiktaş siyasetinin sevilen ve başarılı ismi Hakan Atalay; Beşiktaş Belediyesi’nin vatandaşların tepkisini çekecek şekilde fahiş fiyatlardan emlak değerleri belirlemesini mahkemeye taşıdı. Beşiktaş Belediyesi Arsa Taktir Komisyonu’nca belirlenen rakamların, vatandaşların ekonomik durumunu zorlayacak şekilde yüksek olduğunu ifade eden Atalay, konuyu İstanbul Vergi Mahkemesi’ne taşıdı. Beşiktaş Belediyesi’ni mahkemeye veren Atalay, Levazım Mahallesi’nde 2014 yılı arsa birim değerlerinin 4 bin lira olarak belirlendiği, 2017 yılında ise bu değerin fahiş bir şekilde tam 13 bin 500 TL’ye çıkarıldığını ifade etti.

BELEDİYE YÜZDE 296 ZAM YAPTI

Yüzde 296’lık zammın hukuktan yoksun ve fahiş olduğunu vurgulayan Atalay, bu konudaki haksızlığın mahkeme tarafından önlenmesini ve yürütmenin durdurulmasını istedi. Atalay ayrıca Ankara Ticaret Odası temsilcisi ve mahalle muhtarının şerhine rağmen takdir komisyonu kararında “oy çokluğu” değil “oy birliği” yazıldığı, bu ifadenin bile tek başına ortadaki hukuksuzluğu ortaya koyduğunu vurguladı.

TORBA YASAYLA HUKUKSUZLUK İPTAL EDİLDİ

CHP’li Beşiktaş Belediyesi başta olmak üzere bazı ilçelerde emlak değerlerinin fahiş oranda arttırılmasına Maliye Bakanlığı düzenlenme yapma kararı aldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, belediyelerin yaptığı aşırı artışlara karşı vatandaşı korumak için tavan uygulamasına geçileceğini ifade ederek, 2017 yılında bütün belediyelerin, arsa ve arazilerin emlak vergisine esas kıymetlerini komisyonlar vasıtasıyla yeniden belirlediğini anımsattı. Belirlenen bu kıymetlerin, gelecek sene vatandaşların ödeyeceği emlak vergisi hesabında kullanılacağını aktaran Ağbal, “Aşırı, astronomik olarak belirlenen kıymetlerin önüne geçmek için 2017 yılında arsa veya arazi değeri neyse 2018 yılı için yapılacak değer artışı hiçbir şekilde bu değerin yüzde 50’sini geçemeyecek şekilde yasal düzenleme yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

ATALAY’DAN 9 MUHTARA VE STK’LARA TEŞEKKÜR

Beşiktaş Belediyesi’nin hukuksuzluğunu yargıya taşıyan Atalay, Maliye Bakanlığı’nın sürece müdahale etmesiyle birlikte dava sonuçlanmadan beklediği sonucu elde etti. Maliye Bakanlığı’nın fahiş emlak değeri artışına torba yasayla sınırlama getirmesinden sonra kendisine bu mücadelede destek veren muhtarlara, STK temsilcilerine teşekkür eden Atalay, şu ifadeleri kullandı.

Değerli dostlarım…

Beşiktaş İlçesinde haksız, hukuksuz ve adaletsiz bir şekilde Beşiktaş’ın Atatürkçü ve çağdaş seçmenine ceza ve zulüm şeklinde yapılmak istenen Emlak Vergisi’ndeki Belediye Başkanı’nın hesabı torba yasadan döndü .

Bu haksız artışa karşı ilk günden beri mücadele eden biri olarak, bu haksızlığa dur diyen yürekli 9 muhtarımıza, Beşiktaş Kent Derneği’ne, Marmara Emlak Müşavirleri Odası’na, bu haksızlığa karşı sosyal medyada ses veren Belediye Meclis üyelerimize ve tabi ki onurlu Beşiktaş halkına şükranlarımı sunuyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir