GündemManşet

Beşiktaş’ta CHP’li ve AKP’li belediye zabıtaları karşı karşıya!

      

Nispetiye Caddesi’nde yapılan kaldırım çalışması nedeniyle AKP’li İstanbul Büyükşehir Belesiyesi zabıtaları ile CHP’li Beşiktaş Belediyesi zabıtaları arasında arbede çıktı. Bölgeye gelen Murat Hazinedar, İBB’nin zabıta aracının önüne geçerek, “Ben bu çalışmaya başladım ve bitireceğim. Benim buradan ölümü kazırsınız” dedi.

***

İki belediye arasındaki gerginliğin büyümesi üzerine araya polis ve çevik kuvvet ekipleri girdi. Yaşanan olaylar 2012 yılında tıpkı Sarıyer’de İBB Zabıtaları ile Sarıyer Belediyesi zabıtaları arasında yaşanan olaylara benzetildi.

Beşiktaş’ta iki belediyeye ait zabıta ekipleri yol yapım çalışmaları nedeniyle karşı karşıya geldi. Gerginliğin nedeni İBB sorumluluk bölgesinde kalan ve yıllardır yapılmayan kaldırımları CHP’li Beşiktaş Belediyesi ekiplerinin yapmaya başlaması. İBB ekipleri Beşiktaş işçilerine müdahale edince iki belediye zabıtası karşı karşıya geldi. Gerginlik üzerine çok sayıda polis ekibi buraya sevk edildi. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleriyle tartıştı. Yaşanan arbedenin arasında kalan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, İBB’nin zabıta aracının önüne geçerek, “Ben bu çalışmaya başladım ve bitireceğim. Benim buradan ölümü kazırsınız” dedi.

15 YILDIR YAPILAMAYANI YAPIYORUZ

Hazinedar, Twitter hesabından “Sayın @mevlutuysal_bsk, Beşiktaş’a 15 yıldır yapılmayanı yapmaya çalışıyoruz fakat hizmetlerimiz İBB Zabıta ekipleri tarafından engelleniyor. İBB Yetkisinde olan ana arterlerde yeter ki milletimize hizmet edelim diyerek çalışma yapıyoruz ancak engellemelerle karşı karşıyayız” yazdı.

Nispetiye Caddesinde gergin dakikalar… İBB ve Beşiktaş Belediyesi karşı karşıya geldi

ARBEDENİN ARKASINDAN AÇIKLAMA

Yaşanan arbedenin ardından basın mensuplarına bir açıklama yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, “Belediyeler bizim belediyelerimiz. Beşiktaş Belediyesi benim belediyem olduğu gibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bizim belediyemiz. Bu hangi partiden olduğunun önemi yok. Kurumlar arası işbirliği, devlet kurumaları arasındaki ortak çalışmalar halkımız için önemli. Dolayısıyla halkımızın daha yüksek kalitede yaşatmak böyle mümkün. İlk geldiğim günden bu yana Büyükşehir Belediyesi son derece yakın, sıcak, yapıcı ve iş odaklı bir işbirliği içinde olmaya çalıştık ve buna özen gösterdik. Bize yönelik bir takım yanlış eleştiriler yapılmasın, biz hizmetin önünü açalım, Büyükşehir Belediyesi yapıyorsa, alkışlayalım, beraberce destek olalım anlayışıyla hareket ettik. Ancak Beşiktaş’a aynı karşılık verilmedi’’ ifadelerini kullandı.

HAZİNEDAR: “NEREDEYSE YALVARDIM”

Devlet kurumlarının karşı karşıya getirilmesinin hoş olmadığını vurgulayan Hazinedar, “Özellikle 3 yıldır rica etmiyorum, neredeyse yalvardım. Dedim ki; Beşiktaş yaşlı bir şehir. Yaşlılarımız var, engellilerimiz var, yollarımız, kaldırımlarımız çok kötü durumdaydı. Bunu lütfen yapın diye ricalarda bulundum. Özellikle ana arterlerde büyük sorunlarımız var. Yoğun bir insan trafiği var. En sonunda biz başladık yapmaya ancak yaptığımızı engellediler. Siz yapın ve biz yaptığınızı her yerde anlatalım ve teşekkür edelim dedik. Önemli olan hizmetin Beşiktaş’a, İstanbul’a ulaşması. Biz bu kadar yapıcı tavır sergilemişken sürekli engelle karşılaşıyoruz. Siz yapmıyorsanız, biz yapacağız dedik. Normalde onların yükümlülüğü. Yaptık, engellediler. En sonunda buranın 50 metre gerisinde bir yere müdahale ettiler. Biz yine saygılı davrandık. Şimdi Nispetiye’nin devamını yapıyoruz ve yine bir engelleme var. Devlet kurumlarının memur arkadaşları birbirlerinin karşısına dikmek maalesef siyasetin yapmaması gereken bir şey’’ şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından Belediye Başkanı Murat Hazinedar, belediye çalışanlarından görevlerini dönmelerini belirterek gerginliğin sona ermesini istedi. Başkan Hazinedar’ın açıklamasının ardından gerginlik sona erdi.

YAŞANANLAR SARIYER’İ HATIRLATTI

Beşiktaş’ta yaşanan olaylar yıllar önce Sarıyer’de meydana gelen benzer bir hadiseyi akıllara getirdi. 2012 yılında Darüşşfaka’daki Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin yapılacağı arazide inşaata başlayan Sarıyer Belediyesi ekiplerinin iş malzemeleri şafak operasyonuyla adeta gasp edilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri şafak vaktinde şantiyeyi basarak işçilerin tüm malzemelerine el koymuştu. İnşaatın kaçak olduğunu iddia eden İBB ekipleri, Sarıyer Belediyesi’ne engel olmak istedi. Bölgeye gelen CHP’li Sarıyer Belediyesi ekipleri ile AKP’li İBB ekipleri günlerce nöbet tuttu. İnşaat başında yaşanan gerginlik ulusal basına da yansımıştı. Sarıyer’de bazı yandaş gazeteler de “KAÇAK ŞANTİYE” başlıkları atarak bugün tüm Sarıyer’e hizmet veren Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin yapımına engel olmaya çalışmıştı. Aynı engelleme şuan hizmet veren Pınar Mahallesi’ndeki Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası için de yapılmak istenmişti.

        

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir