GündemManşet

CHP İL BAŞKAN YARDIMCISI ŞEYMA DUMRUL İSTİFA ETTİ!

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda istifa depremi devam ediyor. Özel Kalem Müdürlüğü’nde görevli bir kişinin kendisine hakaret ettiğini söyleyen İl Başkan Yardımcısı Şeyma Dumrul, Çevre ve Doğa Komisyonu Başkanlığı görevinden istifa etti. Önceki gün de komisyonda görevli 19 STK Temsilcisi aynı gerekçeyle istifasını açıklamıştı.

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda şu sıralar dikkat çekici istifa olayları yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Doğa Komisyonu üyeleri topluca istifa ettiklerini açıklamışlardı. Sarıyer’den toplam 19 STK temsilcisinin görev aldığı Çevre ve Doğa Komisyonu bu istifalar nedeniyle resmen kapanmış oldu. Bu kez de komisyonun başkanı, CHP İl Başkan Yardımcısı Şeyma Dumrul istifa etti. Malatyalı doğumlu olan ve uzun süredir Sarıyer’de oturan Dumrul istifa kararını sosyal medya hesabından paylaştığı çarpıcı bir mesajla duyurdu. İşte gerekçesi çok ilginç istifa açıklaması;

KAMUOYUNA ;

Ben yarısı Alevi, yarısı Sünni bir ailenin evladı olarak, mezhepsel kimliğimle daima gurur duydum ve bunu hiç saklamadım. Çevreci sivil toplum örgütleri içerisinden yetişmiş bir isim olarak da; hem Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında hem de sivil toplum örgütleriyle birlikte çevre, doğa ve insan hakları mücadelesi verdim ve vermeye devam ediyorum. Bu bağlam da bir dönem CHP İstanbul Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı ve halihazırda CHP İstanbul İl Başkanlığı Çevre ve Doğa Hakları Komisyon Başkanlığı görevi yaptım.

Görevlerimi yürüttüğüm süre içerisinde 1 Kasım 2015 Seçiminde 198 Çevreci Sivil Toplum Örgütünün destek verdiği ve ulusal basında da yer alan “CHP’ ye Oy Vereceğiz“ basın bildirisinin çevreciler tarafından yayınlanmasında tutunda, bir çok başarılı eylem ve etkinliğin yapılmasını sağladım. Yine görevim süresince sivil toplum örgütleriyle birlikte çalıştık, onlarla birlikte bir çok toplantı yaptık ve hatta Çevre Komisyonunun “Çarşı” ve çevreci sivil toplum örgütleri temsilcileri tarafından oluşturulmasını sağladım.

Ancak geçtiğimiz günlerde CHP İstanbul İl Özel Kalemi Zeliha Orbay tarafından mezhebime ve bu mezhepten olan tüm insanlara yönelik ağır, ırkçı ve sürdürülen bir tutumla karşı karşıya kaldım. Özel kalem “ Allah Korusun Ben Senin Gibi Kızılbaş Değilim ki “ , “ Bu kızıl kızıl burada geziyor Kızılbaşlar Geliyor Aklıma “ gibi ifadelerle benim üzerimden bir inanç gurubuna yönelik çirkin, üzüntü verici söylemlerde bulunmuştur. Ama ne yazık ki yaşadığımız süreçte sergilenen tavır ve tutumlarla bu olay görmezden gelinmeye çalışılmıştır. Tüm iyi niyetimle olayın yaşandığı ve sürdüğü bu süre zarfından olayı anlamaya ve partime zarar gelmesin diye mantıklı davranmaya çalıştım.

Biz CHP çatısı altında siyaset yapan ve emek veren insanlar olarak nasıl ki dışarıda böyle bir olay meydana geldiğinde çok sert tepkiler veriyorsak, bizim CHP ailesi içerisinde böyle bir olaya sessiz kalıp geçiştirilmesi seçeneğini doğru bulmuyorum. Bu olayı görmezden gelmem ve susmam yıllardır savunduğum ve mücadelesini verdiğim değerlere saygısızlık olduğunu düşünmekteyim. Hala bu çirkin davranışı gerçekleştiren kişiyi savunmaya yönelik kurulan cümleler bana büyük bir üzüntü vermektedir. Çünkü burada sadece şahsım değil bir inanç gurubu hedef alınmıştır. Manevi açıdan zorlu olan bu süreçte ve çalışmalarım esnasında yanımda olan ve manevi desteklerini esirgemeyen yoldaşlarıma, çalışma arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim.

Bu nedenledir ki severek ve büyük emeklerle yürüttüğüm CHP İstanbul İl Başkanlığı Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu Başkanlığı görevimden istifa ediyorum. Ancak CHP’li bir ailede büyümüş ve çevreci sivil toplum örgütleriyle birlikte yıllarca mücadele etmiş bir kişi olarak hem partim için hem de çevre ve doğa, insan haklarıyla ilgili mücadelem sürecektir.

Saygılarımla;

CHP İstanbul İl Başkanlığı Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu
Başkanı Şeyma DUMRUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir