GündemManşet

CHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI’NDA “ÖZEL KALEM” İSTİFASI!

CHP İstanbul İl Başkanlığı bünyesinde kurulan Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu‘nda görevli Sarıyerli üyeler, İl Başkanı Cemal Canpolat’ın Özel Kalem Müdürü’nün bir arkadaşlarına hakaret ettiği gerekçesiyle istifa etme kararı aldılar.

***

CHP İstanbul İl Başkanı Canpolat‘tan Özel Kalem Müdürü’nü görevden almalarını isteyen komisyon üyeleri, olumlu yanıt alamayınca sosyal medya üzerinden yaptıkları zehir zemberek bir açıklamayla rest çekip komisyondan ayrıldılar.

SARİYERGAZETESİ.COM/ ÖZEL HABER

CHP İstanbul İl Başkanlığı bünyesinde çalışmalar yapan Çevre ve Doğa Komisyonu’nda görevli Sarıyerli STK Temsilcileri sürpriz bir şekilde istifa kararı aldı. İstifaya neden olan olaylar ise iddiaya göre CHP İl Başkanı Canpolat’ın Özel Kalem Müdürü’nün kendilerine hakaret etmesi. İşte Çevre ve Doğa Komisyonu üyesi Zafer Murat Çetintaş’ın konuyla ilgili yayınladığı basın açıklaması;

KAMUOYUNUN DİKKATİNE

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Çevre ve Doğa Hakları politikalarının hazırlanmasına katkı koyan, bu politikaların uygulanabilmesi için Milletvekili seçimlerinde CHP’ye açıkça destek veren Sivil Toplum Kuruluşları olarak, İstanbul İl Başkanı Cemal CANPOLAT ve EKİBİNE destek vermeye devam ettik.

CEMAL CANPOLAT’ın göreve gelmesiyle kurulan Çevre ve Doğa Hakları Komisyonunda 20 değişik Çevreci sivil toplum örgütü temsilcisi olarak da 1.5 yıldır hiçbir karşılık ve menfaat beklemeden tüm çalışmalara katılmayı ve politika üreterek destek olmayı sürdürdük.

Ancak Referandum sürecinde İstanbul İl Başkanlığı’nda çalışan özel kalem sekreteri tarafından yapılan ve sürdürülen Mezhepsel ayrımcılık, aşağılamaya ve hakarete sessiz kalmamız söz konusu olamayacağı için, 06.05.2017 Tarihinde 124 sayı ile İl Başkanlığına verdiğimiz dilekçelerin dikkate alınmaması nedeniyle, demokratik Mücadelede “ SIĞINACAK SON LİMAN CHP” ve CHP İstanbul İl Başkanlığı diye tanımımızın, gerçekte öyle olmadığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Sekreter sonrası yaptığı savunmada, iki kişi arasında geçen şaka olarak yansıtsa da bu cümlenin şakasını asla kabul edemeyiz. CHP Demokrasi, İnsan Hakları, İnanç özgürlüğünü savunduğunu iddia ederken ve bizlerden oy talep ederken, mezhepsel ayrımcılık kime yapılırsa yapılsın yok sayılması büyük hatadır. Bu duruma karşı duyarsız kalınmasına hiç bahane ve gerekçe gösterilemez. CHP Laiklik vurgusu yaparken bir özel kalemin insanları dini tercihi nedeniyle ayrıştırması kabul edilemez.

CHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI dik duruş ve tavır alamamıştır. Yapılan hakaret aslında tüm İl yöneticilerine ve hatta CHP’nin savunduğu değerlere yapılmış buna rağmen tepkisiz kalarak aşağılamayı yapan ile birlikte olmayı bir anlamda tercih etmişlerdir. Bu tutumun hepimizin eleştirdiği AKP’den ne farkı vardır ?

Genel Başkana, İl Başkanlarına, İlçe Başkanlarına, Belediye Başkanlarına yapılan hakaretler nedeniyle derhal soruşturmalar açılıp disiplin işlemleri uygulanırken, yıllardır İstanbul değerlerini korumak için birlikte çevre ve doğa hakları mücadelesi verdiğimiz, CHP için gece gündüz özverili çalışan arkadaşımıza Mezhebi, dini tercihi nedeniyle yapılan hakarete duyarsız kalınması sebebiyle kamuoyu ile paylaşma gereği duyulmuştur, Bizim çevre, demokrasi ve inanç özgürlüğü mücadelemiz devam edecektir.

Biz CHP de önce kendi içimizdekilerine sahip çıkacağız ve çıkmasını öğreteceğiz.

Komisyon üyesi Çevreci STK’lar

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir