GündemManşet

CHP İLÇE BAŞKAN YARDIMCISI MELTEM YÜCEL PİR: “5 MİLYON SURİYELİ VAR, BU GİDİŞLE KENDİ ÜLKEMİZDE AZINLIK OLACAĞIZ”

  

CHP Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Meltem Yücel Pir, referandum ile ilgili görüşlerini Sarıyer OLAY‘a anlattı… Ülkenin geleceği için tüm vatandaşları sandıkta “HAYIR” demeye davet eden Pir, gazetemiz aracılığıyla önemli mesajlar verdi.

Nevra Yerlikaya/ SARIYER OLAY-Özel Röportaj

“Yaşanmamış, bilinmemiş, sonu bilinmeyen bir şeye Evet demem imkansız. Şöyle düşünün iki kızım var, ben kızlarımı asla sonunu bilemediğim bir trene bindirmem. Çocuklarım için hayır diyorum” şeklinde konuşan CHP’li Meltem Yücel Pir, “Bu denetleme sistemi bizim için çok önemli. 18 maddede denetleme sistemini göremiyorum. Çift başlılık diye bir şey söylenip duruluyor. Burada önemli olan denetlemedir. Burada partili bir cumhurbaşkanı var ve seçeceği o insanların zaten kendisine karşı çıkacağı yok” dedi.

“BU SEÇİMDE DEMOKRASİ YOK”

Pazar günü gerçekleştirilecek olan referandumda demokrasi olmayacağını vurgulayan Pir, “Cumhurbaşkanı bütçeyi kendi yapacak,yasama yürütme ve yargı atamalarını kendi yapacak ve milletvekillerini kendi seçecek. Böyle bir seçimde demokrasi olabilir mi? Demokrasi olamaz. Diyorlar ki koalisyon hükümetlerinde biz bir şey yapamayız. İyi geçinen ülkesini seven koalisyon hükümetlerinde her şey olabilir” dedi. Yüksek gelir düzeyi olan bütün Avrupa ülkelerinde koalisyon hükümetlerinin olduğunu belirten Pir, ” Biz neden yapamıyoruz ? Ben şuna karşıyım; iyi yapılan işlere iyi, kötü yapılan işlere de kötü denilmesi lazım. Denetleme usulünün olması lazım. Köprüler yapıldı ama bizim paralarımızla yapıldı. 20 sene borçlandık 20 sene biz o köprüye para ödeyeceğiz. Paramız kalmadı. Varlık fonu oluşturuluyor, evet gelişmiş ülkelerde varlık fonu var, kötü bir şey de değil ama onu yönetmek nasıldır görmek lazım” dedi.

“ATALARIMIZIN VARLIKLARINI HAVUZA KOYACAKLAR”

“Geleceklerine yatırım yapıyorlar. Atalarımızın kazandığı geçmişten gelen varlıkları bir havuza koyacaklar” diye konuşan CHP Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Meltem Yücel Pir “En basitinden bir bankaya gidip kredi alıyorsunuz, ipotek koyuyorlar ya maaşınıza ya evinize ya arabanıza. Varlık fonunda da bu değerlerimize yurt dışında ipotek koyacaklar. Ödeyemezsek ne olacak? Hepsi elimizden gidecek” dedi.

“CHP TERÖRİSTLERLE AYNI YERE KONULAMAZ”

Cumhurbaşkanının herkesi kucaklaması gerektiğinin altını çizen Pir, “Biz bunu hiç göremiyoruz. Kendisi söyledi ben kendisinin yalancısıyım; “Hayır diyenler teröristtir” dedi. Benim şehitlerimin aileleri “hayır “diyecekler. Benim şehidimin ailesi nasıl terörist olur? Ben CHP’nin teröristlerle aynı yere koyulmasını doğru bulmuyorum. CHP yüzde yirmi beş oy almış bir partidir. Sen onları da kucaklamak mecburiyetindesin” diye konuştu.
Ülke gündemini değerlendiren Pir, “İşsizlik tavan yapmış durumda. Topraklarımızda 5 milyon Suriyeli var. Ben kendi ülkemde azınlık haline geleceğim yakında. Doğru şeyler değil. Diyorsun ki beş çocuk yap burada da beş çocuk yapsın o zaman Suriyeliler. Aksaray’da dükkanda yazıyor ‘’Yabancılar Giremez’’. Yabancılar kim? Biziz. Ülkemizin iyi dönemleri yok muydu? Evet vardı. Herkesle de kavga edilmez bizim turizmimiz bitme noktasına geldi. Ben bütün bunları görüyorum ve bunlar için de hayır diyorum” dedi.

“1980 ANAYASASI DEĞİŞSİN”

CHP Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı Meltem Yücel Pir sözlerini şöyle sürdürdü; “Evet 1980 anayasası değişsin. Ama içinde halk olsun STK’lar, insiyatif gruplar, barolar olsun. Yeni anayasada eyalet sisteminin, özerkliğin bile geleceğini düşünüyorum. Barzani’ye bayrak çekildi açıklama yaptı Mardin’de ‘evet’e çalışacağız diye. Kerkük’te Türkmenlerimiz var Kürdistan bayrağı çekildi, Türkmenlerimiz şimdi Türkmen bayrağı çekiyor ve iç çatışmaya gidilebilir. Biz güçlü bir ülkeyiz kimsenin adamı olmamalıyız. İyi yönetilirsek güçlü bir ülkeyiz. Bunların hepsiyle birlikte çok güzel bir anayasa yapalım yapamaz mıyız? Ekonomimiz çok kötü durumda sarımsağı bile dışarıdan alıyoruz. Böyle olmaz. Dışarı çıkın bir bakın dükkanlar kapatılmış, kiralık ve satılık bir yığın yer var. Üniversite açıyoruz bu çok güzel ama gençlerimiz mezun olunca iş bulamıyorlar ki,. Bakın her 4 gençten biri işsiz diğerleri de mezun oldukları işi yapamıyorlar. Bu ülke böyle şeyleri hak etmiyor.”

“YURT DIŞINDA HERKES MUTLU”

“Yurt dışına gidiyorum görüyorum ki herkes mutlu gülücükler saçıyorlar ama burada insanlar birbirlerinin suratına bakıyor acaba bir şey mi söyleyecek kavga mı çıkacak diye. Bu hale getirildik. İyi işler yapıldığı zaman güzel diyoruz.Kötü işler yapıldığı zaman kötü diyebilmeliyiz. Bizden sizden diye bir şey olmaz hepimiz biriz. Ben bunlardan dolayı hayır diyorum bir kişiye ülkeyi devretmeyi doğru bulmuyorum. En basiti, bir futbol maçına bakın; yan hakemler var futbolda her şeye hakem karar vermiyor. Yan hakeme soruyor; göremediğim bir şey var mı diyor. Yan hakem olmadan sen diğer ucu nasıl göreceksin? Bir orman düşünün sonunu bilmiyoruz ama biz oraya gideceğiz diye ısrar ediyoruz. Böyle olmaz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir