GündemManşet

CHP’de yarış Yeter Büyükdurmuş ve Erdal Sarıgöl arasında geçiyor!

 

SARİYERGAZETESİ.COM- ANALİZ

CHP’de yeni ilçe başkanını belirleyecek delegelerin seçilmesi öncesinde partide kulisler adeta çıldırdı. CHP içindeki kulislere göre CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz’in yeniden aday olup olmayacağı şimdilik belirsiz. Zira Deniz’in, genellikle tecrübeli siyasetçilerin sergilediği “bekle gör” taktiğini uyguladığı konuşuluyor. Mehmet Deniz’in delegelerin netleşmesinden sonra aday olup olmayacağına karar vereceği, kazanabileceğine inanması halinde tekrar ilçe başkanı seçilebilmek için yarışa dahil olacağı belirtiliyor. Deniz’in delege savaşından beklediği sonucu alamaması ve kendisine yakın olmayan isimlerin genel olarak delege listelerine girmesi halinde aday olmayacağı konuşuluyor.

GERÇEK REKABET BÜYÜKDURMUŞ VE SARIGÖL ARASINDA

Bu arada CHP’de tavşan adayların dışında iki ciddi adayın ismi öne çıkıyor. CHP İlçe Yöneticisi Yeter Büyükdurmuş ile CHP Eski Meclis Üyesi Erdal Sarıgöl. Kulislere göre asıl gerçek rekabet bu iki isim arasında yaşanıyor. Ancak Yeter Büyükdurmuş’un Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek tarafından desteklenmesi ve Zeybek’in adayı olarak lanse edilmesi tartışmanın boyutunu genişletiyor. Zeybek’in tam da bu süreçte yaptığı 2 kişilik işe alım operasyonu partideki yarışı iyice kızıştırmış durumda. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in, ilçe başkanlığı yarışında sürece müdahil olmadığı halde Başkan Yardımcısı Zeybek’in doğrudan yarışa müdahil olması partililerin tepkisini çekiyor. Ancak rekabetin en güçlü isimlerinden Yeter Büyükdurmuş’a destek verenlerin sayısı ise azımsanmayacak kadar fazla.

BANKACI FİLİZ DEDİKLERİ ZEYNEP FİLİZ KOÇ

CHP’nin ilçe başkan adaylarından Erdal Sarıgöl ise İTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu olması, geçmişte İmar Komisyonu’nda görev alması ve belediye meclis üyeliği yapmasıyla dikkat çekiyor. Sarıyer’in imar durumlarını ve siyasi yapısını çok iyi bilen Sarıgöl, tartışmasız en güçlü ve iddialı adaylardan birisi. Parti içindeki Gökan Zeybek muhalifleri de Sarıgöl’e büyük destek veriyor. Sarıgöl’ün ilçe başkanı olması durumunda partinin çıtasının yükseleceğini düşünen pek çok partili, gönüllü olarak Sarıgöl’ün etrafında çalışmaya devam ediyor. Yarış bu yüzden Yeter Büyükdurmuş ile Erdal Sarıgöl arasında geçiyor. Mehmet Deniz’in yarışa yeniden müdahil olmaması durumunda kulislere göre CHP Sarıyer İlçe Başkanı büyük olasılıkla ya Yeter Büyükdurmuş ya da Erdal Sarıgöl olacak.

Öte yandan bir süredir ODTÜ’lü Filiz denilerek hakkında gizem yaratılan kişinin eski bir öğretmen olan Zeynep Filiz Koç isimli partili olduğu öğrenildi. Partililerin büyük kısmının onu tanımadığı için Koç’un parti içinde şansının olmadığı konuşuluyor.

AK PARTİ İLÇE BAŞKANI DEĞİŞECEK Mİ?

Bu arada sadece CHP değil şu sıralar AK Parti’de de ilçe başkanlığı için bazı isimlerin siyasi kulis başlattığı ve İlçe Başkanı Salih Bayraktar’ın yerine bu göreve getirilmek için çalışmalar yapıldığı konuşuluyor. İlçe Başkanı Salih Bayraktar’ın partideki istişare kültürüne çok önem vermediği ve çoğu kez kimi önemli kararları tek başına aldığı yönünde eleştiriler var. Sarıyer’de CHP’li ilçe belediyesi karşısında yeni bir ekiple mücadele edilmesinin zorunlu olduğu konusunda Ankara’daki parti büyüklerinin ikna edilmeye çalışıldığı konuşuluyor. Ak Parti içinde şu an derinden devam eden bu kulislerin nasıl sonuçlanacağı ise şimdilik belirsiz.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler