GündemManşet

Cumhuriyet’teki Armoni Düğün Salon’unda, ‘Büyükşehir arsalarını hak sahiplerine satacağım” diyen Topbaş, Sarıyer’i 8 yıl kandırdı

AK Parti içindeki çekişmeler ve meclisteki anlaşmazlıklar yüzünden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden Kadir Topbaş, tam 8 yıl boyunca on binlerce Sarıyerli’yi tapu vaadiyle kandırdı.

***

2009 yılında dönemin AKP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Mehmet Akif Şişmanoğlu‘ya destek için geldiği Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Armoni Düğün Salonu’nda “Büyükşehir Belediyesi arazilerini üzerindeki hak sahibi işgalcilere satacağım” diyerek Sarıyer halkına müjde veren Topbaş, bugüne kadar bu konuda hiç bir ciddi adım atmadı.

***

Büyükşehir arazileri üzerinde kurulan; Pınar, Cumhuriyet, Kocataş ve Derbent mahallelerinde evleri bulunan on binlerce kişi, yıllarca Topbaş’ın sözünü tutmasını bekledi. Taki dünkü şok istifaya kadar…

SARİYERGAZETESİ.COM- ANALİZ

13 yıldır İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Kadir Topbaş, içinde çok ağır gizli mesajların da bulunduğu istifa açıklaması yaparak görevinden dün ayrıldı. Metal yorgunluk iddialarına karşı, “Hiçbir zaman yorulmadım” cevabını veren, derin mesajlar içeren “Her şeyi affederim ama adam yerine konulmamayı affetmem” sözünü kullanan Topbaş, geride cevap bekleyen onlarca soru bıraktı.

Peki Topbaş, bugüne kadar Sarıyer halkına verdiği sözleri ne kadar tuttu?

Hemen söyleyelim, Topbaş ve partisi bu samimiyet testinde tam anlamıyla sınıfta kaldı. Çünkü Topbaş, tam 2009 yılından beri yani yaklaşık 8 yıldır Sarıyer halkına verdiği tapu sözünü tutmadı. AK Parti Genel Merkezi ya da hiçbir hükümet yetkilisi de Topbaş’a, Sarıyer halkına verdiği sözleri tutmadığı için hesap sormadı, sormak istemedi. Yani bir nevi bu suça ortak oldu.

Peki tutulmayan o sözler neydi?

Malum Sarıyer’in en büyük kanayan yarası “mülkiyet sorunu” yıllardır vatandaşların kabusu olmaya devam ediyor. Zira Sarıyer’in neredeyse yüzde 80’ni tapusuz ancak yıllardır üzerinde yaşayan vatandaşlar var. Sadece Vakıflar, Milli Emlak ya da İTÜ değil aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de Sarıyer genelindeki pek çok mahallede on binlerce dönüm tapulu arazisi var. Ancak bu arazilerin üzerinde evler var ve yıllardır on binlerce Sarıyerli bu arazilerin üzerindeki evlerde hukuk diliyle işgalci olarak yaşıyor. Öyle ki Pınar ve Cumhuriyet mahallelerinin yarıdan fazlası İBB üzerine tapulu.

TOPBAŞ, ARMONİ’DE “HALKA SATACAĞIM” MÜJDESİ VERMİŞTİ

Sarıyer’de pek çok mahallede binlerce dönüm arazisi bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başkan Topbaş’ın verdiği sözlere rağmen bu arsaları üzerinde yaşayan vatandaşlara satmaya bir türlü yanaşmadı. Zira Topbaş, 2019 yılında dönemin AK Parti Sarıyer Belediye Başkan Adayı Mehmet Akif Şişmanoğlu’na destek için katıldığı Cumhuriyet Mahallesi Armoni Düğün Salonu’ndaki toplantıda vatandaşlara Büyükşehir arazilerini hak sahiplerine satma sözü vermişti. Topbaş’ın müjdesinden sonra salondaki herkes uzun süre onun bu sözlerini alkışlamıştı. Topbaş, Sarıyer halkına verdiği tapu sözlerini İstanbul’un değişik semtlerindeki yaptığı bazı açılışlarda da sürdürmüş, o açılışlarda da Sarıyer’e verdiği müjdeyi tekrarlamıştı. Ancak o günden bugüne bu konuda hiç bir ciddi adım atılmadı. Küçük bir istisna olarak sadece Ferahevler bölgesinde İBB arazilerinin bir kısmı müteahhitler üzerinden fahiş fiyata vatandaşa satılabilmişti.

BÜYÜKŞEHİR’İN SARIYER’DE BİNLERCE DÖNÜM ARAZİSİ VAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet, Pınar, Derbent, Ferahevler, Kocataş başta olmak üzere çok sayıda mahallede binlerce dönüm arazisi bulunuyor. Öyle ki bazı mahallelerin neredeyse tamamının tapusu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin üzerine kayıtlı. Bu arazilerin büyük kısmı, yıllardır hukuken “işgalci” konumunda nitelendirilen vatandaşlar tarafından kullanılıyor. Onlarca yıldır Büyükşehir Belediyesi arazisi üzerindeki evlerinde yaşayan vatandaşlar, kendilerinin ödeyebileceği koşullarda tapularını almak istiyor. Bu yüzden de Topbaş’ın verdiği sözleri bir an önce tutmasını bekliyordu. Her seçim döneminde bu konudaki vaatler sürekli tekrarlandı, maket tapular ve sözde fotokopi tapu törenleriyle vatandaşların umudu hep canlı tutuldu.

FERAHEVLER’DE VATANDAŞLAR MÜTEAHHİTLERE TESLİM EDİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sarıyer’de sadece Ferahevler bölgesindeki  bazı arsalarını vatandaşlara sattı, diğer mahallelerle ilgili satış süreci başlatılmadı. Büyükşehir üzerine kayıtlı Ferahevler’deki çok sayıda parsel, üzerinde yaşayan vatandaşlara fahiş fiyatlardan satıldı. Vatandaşlar metrekaresi yaklaşık 2-3 bin lirayı bulan arazilerinin tapusunu alabilmek için müteahhitlerle anlaşarak ihalelere girmek zorunda kaldı. Fiyatların çok yüksek olması yüzünden pek çok vatandaş, mecburen müteahhitlerle sözleşme imzalamak ve ihaleye arkalarına müteahhitleri alarak girmek zorunda kaldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ferahevler’de yaptığı satışlar ve vatandaşların müteahhitlere mecbur bırakılır hale getirilmesi diğer mahallerde yaşayan vatandaşları da korkutur hale geldi.

O AYIP SADECE TOPBAŞ’IN DEĞİL AYNI ZAMANDA AKP’NİN

Sonuç olarak söylemek gerekirse, Topbaş tam 2009 yılından beri Sarıyer halkına verdiği sözleri tutmadı, vatandaşları tapu vaadiyle hep kandırdı. Ancak AK Parti’yi temsil eden bir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın verdiği sözleri tutmaması sadece onun şahsının değil, aynı zamanda temsil ettiği partinin de ayıbı olarak tarihe geçti. Çünkü partisinden hiç kimse “Ey Topbaş, Sarıyer halkına verdiğin sözleri neden tutmuyorsun? 8 yıldır neden milleti tapu vaadiyle kandırıyorsun?” diye hesap sormadı, belki de sormak istemedi.

Bu yüzden on binlerce Sarıyerli, Topbaş’ı vatandaşları “Tapu vaadiyle kandıran başkan” olarak tanıyacak. Sarıyer halkı seni asla unutmayacak “Eyy Topbaş!!!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir