GündemManşet

Devrim şehidi Mustafa Fehmi Kubilay Sarıyer’de anıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi, 23 Aralık 1930’da Cumhuriyet düşmanları tarafından İzmir, Menemen’de  katledilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı Sarıyer’de andı. Atatürk anıtı önünde bir basın açıklaması yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi Başkanı Fahrettin Serdaroğlu, ‘İlk devrim şehidi Kubilay’ı katledilişinin 87. yılında saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyoruz.’ dedi.

SARİYERGAZETESİ.COM / HABER MERKEZİ 

Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şubesi Başkanı Fahrettin Serdaroğlu yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;  

Bugün burada ilk devrim şehidi Kubilay’ı katledilişinin 87. Yılında anmak için toplandık Menemen olayının izleri toplumsal bellekten hiç silinmedi. Kubilay devrim şehidi olarak simgeleşti.

Cumhuriyet rejimi ilk olarak 1925 yılında Şeyh Said’in ayaklanmasına tanık olduk ve bastırıldı ikinci olay Kubilay olayıdır ve Cumhuriyet tarihinin en En önemli gerici yobaz ayaklanmasıdır bu olay da bastırıldı ve isyancılar hak ettikleri cezalara çarptırıldılar.

Menemen olayına nasıl gelindi?

Cumhuriyet ilan edileli yedi yıl olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte halifelik tarihe karışmış, laik bir dünya görüşü benimsenmişti. Türbeler, mahalle mektepleri, çağ dışı köhneleşmiş kurumlar yoktu artık.

Tarikatçılık, şeyhlik, dervişlik, müritlik, dedelik, seyitlik, babalık, üfürükçülük, falcılık ve muskacılık kanunla yasaklanmıştır. Öğretim birliği, şapka-kıyafet ve yazı devrimleri yapılmış, her alanda yenilikler başlamıştı.

Türk toplumu yepyeni bir yaşama ve geleceğe yönelmişti .Fakat 1930’ların bu aydınlık ve umutlu tablosu, çıkarları bozulan, eskinin özlemini duyan çevreleri rahatsız ediyordu.

İşte, silmiş ve pusu kurmuş olan, fırsat kollayan bu tutucu, gerici kişiler ve zümre artıkları ,uygun bir ortam varlığını hemen sezdiler. Uygun ortam, politik alanda yeni bir aşamaya geçilmesi idi. 1924’ten sonra 1930’da ikinci bir parti denemesine geçilmiş ve 18 Ağustosta Serbest Cumhuriyet Fırkası adıyla yeni bir parti kurulmuştur.

Devrimleri başlatan, uygulayan ve koruyan tek parti döneminde daha özgür ve demokratik bir yönteme dönüşüyordu politik ortam. Gerek yeni kurulan partinin örgütleri arasında sızan gerekse parti dışında bulunan çıkarcı çevreler ve zümreler, kısa zamanda gizlilikten, sinsilikten sıyrıldılar. Laiklik ilkesini kendi amaçlarına göre yorumlanma ve hatta zorlama gösterilerine giriştiler. Yeşil bayraklar göründü, laikliğe karşı seslerini yükseltme özgürlüğü ve cesareti buldular. Mustafa Kemal Atatürk tarafından kısa zamanda sezildi. Kurulan yeni Serbest Cumhuriyet Fırkası kendini kapattı.

Böyle bir ortamda palazlanan gerici-yobaz tayfası başta Derviş Mehmet ve silahlı adamları Menemen’e geldiler. Yeşil bayrak diktiler ve halkı isyana çağırdılar Ne yazık ki bazı Menemenliler bu isyana katıldılar Atatürk buna çok üzüldü.

İsyanı bastırmak için Menemen ilçesinde askerlik görevini yapan yedek subay, öğretmen Kubilay bir manga askerle birlikte görevlendirildi. Öğretmen Kubilay bu gerici – yobaz isyancılar tarafından şehit edildi.

Olay, arkadan yetişen askeri birlikler tarafından şiddetle bastırıldı. Bu olayda asteğmen Kubilay ile birlikte bekçiler Hasan ve Şevki de şehit edildiler.

Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; Başbakan İsmet İnönü Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Genel Kurmay Başkanlığı bu yobaz isyana karşı en şiddetli önlemleri aldılar. Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri de çok hızlı çalışarak isyancılara hak ettikleri cezaları verdiler. Verilen cezalar en hızlı şekilde yerine getirildi.

Menemen isyanında şehit düşen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile birlikte, Hasan ve Şevki adlı bekçileri de saygı ile anıyoruz. Hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler