GündemManşet

İMAM HÜSEYİN CEMEVİ’NDEN TÜM İNSANLIĞA BARIŞ MESAJLARI!


Sarıyer Cumhuriyet Mahallesi’nde yaklaşık 2 yıl önce hizmete giren İmam Hüseyin Cemevi’nde, cemevi yöneticileri yerel basınla kahvaltılı toplantıda buluştu. Sarıyer’in tanınan ve sevilen isimlerinden İmam Hüseyin Cemevi’nin Başkanı Ebu Zeyit Kıral ve yönetim kurulu üyeleri, tüm insanlığa; sevgi, dostluk ve barış mesajları gönderdi.

YELİZ KARAALİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer’de 2 yıl önce Cumhuriyet Mahallesi’nde hizmete giren İmam Hüseyin Cemevi’nin yöneticileri bugün ilçedeki yerel basınla kahvaltıda buluştu. Sarıyer Gazetesi ve SARIYER OLAY’ı temsilen kahvaltıya Yeliz Karaali katılırken, kahvaltıda Başkan Yardımcıları Lale Tunç, Musa Özcan, Basından Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Erkan Tanışman, Kadın Kolları Başkanı Yasemin Biter, Gençlik Kolları Başkanı Ersin Işık da hazır bulundu.

KIRAL: “DÜNYA BARIŞINA KATKIMIZ OLSUN”

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen kahvaltılı toplantıda konuşan İmam Hüseyin Cemevi Başkanı Ebu Zeyit Kıral şunları söyledi; “Bizim Alevi-Bektaşi inancında insanlık sevgisi, paylaşımı, dostluk, kardeşlik vardır. Hünkar Hacı Bektaşi Veli Hazretleri Anadolu’nun en önemli ve en olumsuz ortamında Anadolu’ya mekanını kurmuştur. Bu büyük düşünür, insanlara kardeşliği, dostluğu, islamın ahlak ve adabını Anadolu’ya elleriyle, pirleriyle, dervişleriyle yaymış, günümüze dek insanlığın bir arada bulunmasında katkısı olmuştur. Bizler de aynı halkanın zincirleri olarak diyoruz ki, dünyanın bu karmaşasında bizim de düşüncelerimiz dünya barışına katkısı olur düşüncesiyle bu toplantıyı düzenledik”

CEMEVİ’NİN 23 AYDA TAMAMLADIK

Cemevi’nin yapılışı hakkında teknik bilgiler de veren Ebu Zeyit Kıral sözlerine şöyle devam etti; “2007 yılında Derbent’te 2 dükkan kiraladık, birleştirdik ve cemevi olarak saydığımız o mekanı 2013’e kadar kullandık. Hem de bir cemevi kazanabilmek için mücadele verdik. Bugün ki mekana sahip olmadan önce Sarıyer Belediye Meclisi’nde tüm siyasi partilerin oy birliği ile meclis kararı alındı. O karar İBB’ye taşındı. Öncülüğünü Sarıyer Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Genç yaptı. 2013 Eylülünde Büyükşehir’de Belediye Başkan Yardımcımız Gökan Zeybek sorunumuzu meclise taşıdı. Oy birliği ile oradan da karar alındı, yer gösterimi yapıldı. Kadir Topbaş tarafından 850 metrekare bir alan tahsis edildi. 23 ayda inşaatımızı tamamlayarak cemevini hizmete açtık. 3120 metrekare kapalı alanımız var, 6.5 milyona mal ettik. Bu kaynakta hayırsever iş adamlarımızın ve çevre halkımızın büyük katkısı var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz”. Öte yandan Cemevi Başkanı Kıral, cemevinin refahlık ve yapılışı açısından Türkiye’de tek olduğunu da söyledi.

BİTER: “HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ”

Öte yandan Kadın Kolları Başkanı Yasemin Biter ise “Ülkemiz adına sıkıntılı günler geçiriyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz, cumhuriyet kurulduğundan beri hiçbir zaman Atatürk’ün kurmuş olduğu demokratik hukuk devleti tam anlamıyla hiçbir zaman rayına oturmamıştır. Haçlı orduları emellerinden hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Vicdanlarını kenara bırakan bir yığın art niyetli insanların gözleri memleketimizin üstündedir. Komşumuzun siyasi fikri ne olursa olsun o bizim komşumuzdur, olaya öyle bakmak gerekir. Hepimiz bir bayrak altında yaşayalım ve acı çekmeyelim” diye konuştu.

HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİLER

Cemevi yönetiminde görevli Gençlik Kolları Başkanı Ersin Işık da “Biz cemevlerinde siyasetin önündeki yol inancını göz önünde bulunduruyoruz. Sarıyer’de var olduğumuzu ve burada hiçbir ayrışmanın yapılmadığını sadece insanlık temelinde burada bulunduğumuzu belirtmek isterim.” dedi.

Kahvaltının ardından basın mensuplarına katılımlarından dolayı teşekkür eden cemevi yönetimi, hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir